Body shaming – co to jest?

odchudzanie_bodyshaming_dietabezdiety_lchfdieta

Ostatnio w necie zrobiło się głośno na temat body shaming czyli zawstydzanie ciała. Co to jest body shaming? Sądzę, że każdy z Was kiedyś spotkał się z jakimś niestosownym komentarzem na temat swojego ciała i wyglądu. To właśnie jest body shaming czyli celowe zawstydzanie ciała.

Body shaming, skinny shaming, fet shaming

Dlaczego ludzie zawsze koncentrują się na zewnętrznym wyglądzie, a nie na tym co dana osoba prezentuje. Żyjemy w czasach, gdzie wygląd ma niesamowite znaczenie, a pozytywne cechy charakteru idą na bok. Body shaming ma wiele nazw i może dotyczyć osób szczupłych i zwany jest wtedy skinny shaming. Oczywiście najbardziej rozpowszechnionym rodzajem jest fat shaming. Nabijanie się z osoby ze względu na jej wygląd jest… nie ma co ukrywać głupie i niemoralne.

Ostatnio celebryci stali się ekspertami od body shaming. Na pewno widzieliście w akcji Lewandowską lub Chodakowską. Co im daje prawo do krytykowania innych? Każdy ma prawo do bycia sobą. Osoba, która jest szykanowana pod względem, wagi czy wyglądu wciąż zasługuje na szacunek. Zwłaszcza od trenerów i osób propagujących zdrowy styl życia. No przecież nie można powiedzieć osobie cierpiącej na nadwagę, że jest tłusta, głupia i niedouczona i oczekiwać, że zmieni sposób żywienia na lepszy i zdrowy. To się po prostu nie mieści w głowie, żeby tak się zachowywać!

Lubisz Swoje ciało

Dieta lchf propaguje zdrowe odżywianie poprzez redukcję węglowodanów na korzyść tłuszczów. Dieta przede wszystkim poprawia zdrowie, a spadek wagi jest dodatkowym bonusem. Jak to się mówi w zdrowym ciele zdrowy duch. Jest to moje motto i osób ze mną współpracujących. Jeśli odżywiasz się zdrowo ale wciąż masz krągłe kształty, z którymi czujesz się dobrze i wygodnie to pozostań przy diecie, która Ci odpowiada ale nie pozwól aby ktoś się z ciebie śmiał i szydził z Twojego ciała. Ty wiesz, że wiesz lepiej!

Body shaming świadczy o tym, że dana osoba nie czuje się wygodnie z samą sobą lub po prostu wykorzystuje body shaming dla swoich ekonomicznych celów. Czy sądzicie, że taka celebrytka czy celebryt są wiarygodni w tym co robią i propagują? Six pack to nie miara inteligencji i mądrości podobnie jak 20 kilogramów nadwagi.

Problem zawstydzania ciała jest widoczny jak nigdy dotąd w dzisiejszym społeczeństwie i kulturze na całym świecie. Około 91% kobiet jest niezadowolonych ze swojego ciała i ucieka się do diet, aby osiągnąć idealną sylwetkę. Niestety tylko 5% kobiet ma naturalnie taki typ sylwetki, jaki często przedstawiany jest w mediach. Body shaming wśród dzieci, młodzieży i niestety dorosłych sprawia, że ludzie inaczej wyglądający czują się osaczeni. Zawstydzenie czyjegoś ciała jest tym samym, co znęcanie się nad kimś i mobbning. Rezultat jest taki sam, ofiara jest zraniona i często przygnębiona.

Czy media propagują body shaming? Oczywiście! Dzisiejsza młodzież patrzy na media i chce być taka jak ten mężczyzna lub kobieta na ekranie. Jest to nawet bardzo widoczne u dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Jeśli widzisz i wiesz, że ktoś jest w ten sposób prześladowany, reaguj! Trzeba reagować na problemy aby je rozwiązać. Nie stój z boku, nie bądź cicho; przeciwstawiaj się zawstydzaniu ciała.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here