Co jeść przed i po treningu

przed_i_po_treningu

Zastawialiście się nad tym czy węglowodany przed i po treningu naprawdę wpływają na budowę mięśni, kiedy faktem jest że węglowodany w szczególności te szybko przyswajalne podwyższają poziom cukru we krwi, a tym samym wzmagają uczucie głodu. Poza tym nie wystarczy tylko budować mięśnie, trzeba również spalać tłuszcz.

Jak myślicie, czy węglowodany przed i po treningu aktywnie przyczyniają się do spalania tłuszczów? Węglowodanowy kick w postaci makaronu, banana czy owsianki aby dać radę biegać, dźwigać ciężary czy grać w piłkę nożną… Co jest prawdą, a co jest mitem. Wyobraźcie sobie taki scenariusz: przed intensywnym treningiem spożywacie węglowodany o wartości 1000 kalori. Aby spalić taką ilość kalorii potrzebny jest niebywały wysiłek, co jest dużym obciążeniem dla organizmu.

Zastanawialiście się kiedyś ile kalorii dziennie produkuje organizm i jakie ich zasoby mogą magazynować mięśnie za nim kalorie zaczną odkładać się wokół jamy brzusznej? Coś się tu nie zgadza, kiedy ludzie biegają i jeżdżą na rowerach jak zwariowani, a tłuszczowa oponka wciąż odznacza się pod koszulką. Ciekawi?

Co to jest ładowanie węglowodanami czyli superkompensacja glikogenu

Pewnie jako dziecko trenowaliście nożną piłkę, biegi, tenis czy inny sport najmniej 5 razy w tygodniu. Ile paczek makaronu poszło i co Wam to dało? Pewnie nic ale zaraz do tego dojdziemy.

co_jesc_przed_treningiemŁadowanie węglowodanami jak niektórzy myślą polega na dostarczeniu mięśniom jak najwięcej kalorii. Wszystko się zgadza. Każdy wysiłek wymaga odpowiedniej ilości kalorii, ale powstaje problem. Mięśnie nie są przystosowane do magazynowania nadmiaru energii. Mięśnie magazynują przeciętnie 2000 kcal co pozwala na przebiegnięcie około 20 km w średnim tempie. Gratulacje. I co dalej!

Myślicie, że cukier jest Wam potrzebny aby pobić jedynie nowy rekord. Nikt nie pomyśli spontanicznie, że właściwie byłoby mądrzej, zdrowiej i efektywniej wykorzystać około 100000 kcal, które są zmagazynowane w tłuszczowej tkance… Ale my wciąż rozmawiamy o węglowodanach! Wniosek, Ładowanie węglowodanami prowadzi do superkompesacji glikogenu aby móc trenować na najwyższych obrotach tak długo jak to tylko możliwe.

Ile glikogenu produkuje ludzki organizm?

Uwaga nadchodzi czas prawdy. Pewnie wszyscy, którzy opychają się węglowodanami w to nie uwierzą…Prawda jest taka, że ludzki organizm potrzebuje węglowodany, a na dodatek produkuje je samodzielnie. Prawdą więc nie jest, że aby przeżyć ciężki fizyczny wysiłek musicie mu je dostarczyć.

Każdego dnia Wasz organizm produkuje 600 kcal, które są składowane w mięśniach. Jeśli trenujecie np. spinning przez 45 – 60 minut, zależy od szczęście czy spalicie 600 900 efektywny_treningkcal. Czy Wasze mięśnie pozbyły się kalorii i przestały wykonywać pracę? Nie! Trzeba je koniecznie doładować? Tak i nie, a wszystko zależy od sytuacji.

Jeśli Wasza dieta oparta jest jedynie na węglowodanach dojdziecie szybko do wniosku, że Wasze spalanie tłuszczu jest dalekie od ideału, a pociąg do słodkiego czyli tak zwane ssanie tyko się zwiększa. Jeśli macie zamiar intensywnie trenować kilka dni w tygodni, absolutnie musicie dostarczyć organizmowi energii ale w postaci wysokoenergetycznych produktów jak kwasy tłuszczowe i wysokiej jakości białko. Pomogą one organizmowi zachować równowagę i produkować glikogen bezpośrednio z tłuszczowej tkanki. Przekonacie się o tym jeśli tylko zastosujecie zmiay w codziennej diecie.

Jaki morał na przyszłość?

Po pierwsze ładowanie wyłącznie węglowodanami mija się z celem. Węglowodany ulegają szybkiej przemianie materii, dostarczają dużo energii, której organizm ludzki nie nadąża zużyć. Węglowodany zatrzymują wodę w organizmie, przez co następuje wzrost wagi. Wciąż wiele osób uważa, że lepiej jeść więcej węglowodanów niż tłuszczów, a że ktoś dźwiga parę kilogramów za dużo to tylko przyczyna braku ruchu. Nieprawda! Poza tym wiele osób nie wie, że nadmierne spożycie węglowodanów powoduje, że ludzki organizm, osłabiony ciężkim fizycznym wysiłkiem jest bardziej podatny na choroby i różnego rodzaju zapalenia. Białko i kwasy tłuszczowe są najlepszym źródłem pożywienia. Węglowodany należy ograniczyć.

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSparaSparaSpara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here