Co to jest guma ksantanowa?

co to jest guma ksantanowa

Co to jest guma ksantanowa? To popularny dodatek do żywności o właściwościach żelujących, zagęszczających i wiążących. Dlatego guma ksantanowa jest często wybierana do pieczenia chleba i słodkich wypieków. Całkowicie nie szkodliwa dla organizmu guma ksantanowa oznaczona jest na etykietach jako E415. Łatwiej zapamiętać E415 niż chemiczny wzór C35H49O29.

10 właściwości gumy ksantanowej

  1. Całkowicie bezglutenowa
  2. Idealna w diecie lchf i wegańskiej
  3. Zastępuje gluten w wypiekach
  4. Można stosować 1-3 łyżeczki do przeciętnej porcji bezglutenowego ciasta na chleb, w wypiekach lchf około 1 łyżeczki
  5. Zwiększa elastyczność i puszystość chleba
  6. Świetnie się łączy ze zmielonymi łuskami babki płesznik
  7. Nie szkodzi, można jeść do 15 g dziennie
  8. Nie zawiera soi
  9. Zapobiega zaparciom
  10. Działa jak błonnik spożywczy

Co to jest guma ksantanowa i jak powstaje?

Guma ksantanowa jest polisacharydem produkowanym przez bakterie Xanthomonas campestris stąd nazwa tego produktu. To biały krystaliczny proszek o miałkiej konsystencji, który bez problemu znosi wysokie temperatury podczas, gotowania i pieczenia. Idealnie pasuje dla osób na diecie lchf jak również wegańskiej, ponieważ produkt nie jest pochodzenia zwierzęcego.

Guma ksantanowa to produkt fermentacji, najczęściej kukurydzy i bakterii Xanthomonas campestris. Stąd nazwa produktu. Sfermentowana masa zostaje oczyszczona i zmielona na proszek.

Guma ksantanowa w diecie niskowęglowdanowej

Guma ksantanowa ma szerokie zastosowanie również w produkcji produktów spożywczych. W diecie niskowęglowodanowej zastępuje właściwości wiążące glutenu, stąd można ją dodawać do lchf wypieków, zarówno tych „słodkich” jak i chleba. Dodana do wypieków guma ksantanowa zwiększa ich puszystość poprzez napowietrzenie.

co to jest guma ksantanowa

Chociaż guma ksantanowa jest w 100% węglowodanem złożonym to jednak niewielkie ilości dodawane do wypieków nie podwyższają poziomu insuliny w organizmie. Dlatego bez obaw można ją stosować będąc na diecie niskowęglowodanowej.

Po spożyciu guma ksantanowa zachowuje się w układzie pokarmowym jak błonnik witalny. W zetknięciu się z płynami pęcznieje i poprawia pracę jelit. Dlatego jej spożywanie na diecie lchf zapobiega zaparciom i wzdęciom oraz przyspiesza metabolizm. Poza tym guma ksantanowa obniża również cholesterol we krwi.

Spożywanie gumy ksantanowej jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here