Czy kawa bez kofeiny jest zdrowsza

kawa bez kofeiny

Coraz więcej osób lubiących kawę przerzuca się na kawę bez kofeiny. Czy kawa bez kofeiny jest zdrowsza od tradycyjnej kawy z kofeiną? Co to jest kawa bezkofeinowa i jak ją się produkuje?

Co to jest kawa bez kofeiny?

Jak sama nazwa wskazuje kawa bezkofeinowa to rodzaj kawy pozbawionej kofeiny w sposób chemiczny. Nie jest więc to kawa tak naturalna jak ziarna kawy kofeinowej. Obróbka kawy bezkofeinowej rozpoczyna się tuż przed jej prażeniem. Nasiona zostają namoczone w chemicznych rozpuszczalnikach, dwa z nich z silnie trujące ale EU nie zabrania ich używania. Po pozbawieniu ziaren kawy kofeiny znikome ilości rozpuszczalników ponoć nie wpływają na pogorszenie zdrowia. Proces usuwania kofeiny nie jest jednak zbyt dokładny, bo ziarna wciąż zawierają kofeinę oczywiście w mniejszym stężeniu.

Jednakże jeśli ktoś pije dużo kawy jak 3 espresso dziennie to jest równowartość kofeiny zawartej w jednym kofeinowym espresso. Warto się więc zastanowić czy kawa bez kofeiny jest naprawdę zdrowa i bezkofeinowa.

Kawa odchudza

To że kawa odchudza nie jest niczym nowym. wszystko zależy jednak od rodzaju kawy. Najlepszy efekt w odchudzaniu daje kawa  Coffea Robusta, która zwana jest zieloną kawą.

kawa odchudza kawa bez kofeinyZiarna prażonej Coffea Robusta naturalnie przyspieszają metabolizm tłuszczów co przyczynia się do obniżenia wagi i ustabilizowania poziomu cukru we krwi. Kawa hamuje głód,ogranicza spożycie węglowodanów, bo po prostu zmniejsza ochotę na słodkie.

Oczywiście mowa tu o piciu kawy bez cukru i mleka. Mała kawa latte to 50 kalorii pochodzących głównie z węglowodanów. Big size kawy z mlekiem  może zawierać tyle cukru co puszka coca cola (330 ml).

Dlatego osobom będącym na diecie ketogenicznej zaleca się picie kawy bez mleka i oczywiście cukru. Za to można zwiększyć jej kaloryczność dodając tłuszcz jak olej kokosowy czy MCT olej. Tak zwana kawa kuloodporna zaspokaja głód, a tłuszcz do niej dodany wcale nie wpływa na jej smak.

Inne efekty kawy

Wiele badań naukowych dowodzi, że kawa w codziennej diecie to inwestycja w dobrą pamięć na stare lata. Kawa pobudza ośrodki mózgowe i sprawia, że jesteśmy bardziej ostrożni i lepiej oceniamy sytuację w jakiej w danej chwili się znajdujemy. Ponoć picie kawy może zapobiec chorobom neurodegeneracyjnym takim jak demencja czy Alzheimer.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here