Prawda o detoksie – toksyczny mit

detoks

Termin detoks nic nie znaczy. Jest to po prostu popularne słowo używane nagminnie,  zachęcające do oczyszczenia organizmu z toksyn i złogów. Kilkudniowy detoks nie istnieje. Detoks powinien być zmianą stylu życia, a nie kilkudniową głodówką, której zamiarem jest przedwakacyjne schudnięcie. Detoks to leczenie uzależnień.

Praktycznie wszystko co jemy może być toksyczne, ale zdrowy organizm tak wspaniale funkcjonuje, że to co mu nie służy natychmiast usuwa z organizmu. Pomagają mu w tym wątroba, nerki i płuca. Wszystkie odżywcze składniki są zużyte na energię, a inne chwilowo niepotrzebne zmagazynowane w tkance tłuszczowej jak np. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Co to jest detoksylacja

Detoksylacja czyli potocznie detoks to sposób leczenia uzależnień. Oprócz uzależnienia od alkoholu, papierosów i narkotyków coraz głośniej mówi się o uzależnieniu od cukru. Zamieniając styl życia na ketogeniczny organizm ulega cukrowej detoksylacji.

Detoks a odchudzanie

Detoks ze znacznym ograniczeniem kalorii powoduje chwilowy spadek wagi. Nie jest to jednak spadek wagi w postaci spalonego tłuszczu ale glikogenu połączonego z wodą. Diety owocowe i inne diety wysokowęglowodanowe praktycznie wyrządzają więcej szkody niż dodają zdrowia, bo uzależniają od cukru. Insulina jest pompowana do krwioobiegu i negatywnie reguluje inne ważne dla organizmu hormony. Masa mięsni ulega zmniejszeniu, tempo przemiany materii maleje. Zakończenie kuracji powoduje, że w krótkim czasie stracone kilogramy są uzupełnione z nawiązką.

Czy detoks upiększa?

Nawilżanie skóry od środka jest możliwe jedynie, kiedy pijemy czystą wodę. Ilość cukru w owocowym detoksie nie poprawi jakości cery. Pijąc owocowe soki organizm zaopatrywany jest jedynie w cukier i witaminy, głównie witaminę C. Gdzie są aminokwasy i kwasy tłuszczowe? To one są niezbędne do regeneracji komórek, tkanek i organów. Poza tym cukier uszkadza strukturę kolagenu, który wchodzi w skład budowy skóry.

Modny w ostatnich latach detoks to jedynie pseudomedyczna koncepcja. Nowy styl życia oparty na zdrowych i wysokotłuszczowych posiłkach pozwala uwolnić się od uzależnienie od cukru. Tylko wtedy, kiedy organizmowi dostarczy się tłuszcz zamiast cukrów zaczyna on spalać tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej i to bez ograniczenia kalorii! Nowe nawyki żywieniowe to jedyna droga do zdrowia. Ograniczenie picia alkoholu, rzucenie palenia tytoniu, fizyczna aktywność i dieta ketogeniczna to jedyny detoks jaki Twój organizm potrzebuje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here