Dieta ketogeniczna i ketoza w leczeniu padaczki

dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki

Dieta ketogeniczna pomaga w leczeniu padaczki u dzieci i dorosłych. Osoby cierpiące na epilepsję po przejściu na dietę ketogeniczną stwierdziły obniżenie napadów padaczkowych aż o 50%. Dietoterapia ketogenna jest stosowana w 60 krajach w liczących się na świecie ośrodkach leczenia epilepsji. Dieta jest bezpieczna i najlepiej przeprowadzić ją pod nadzorem lchf coacha i lekarza. Zmiana odżywiania, a więc wyeliminowanie znacznej ilości węglowodanów z diety na korzyść tłuszczów sprawia, że aż 25% pacjentów wraca do zdrowia. Należy jednak kontynuować dietę. Dieta ketogeniczna nie tylko poprawia stan naszego zdrowia ale jest również powrotem do stylu życia, gdzie tłuszcze, głównie pochodzenia zwierzęcego były podstawą codziennej diety.

Dieta ketogeniczna w leczeniu padaczki?

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa stosowana głównie wtedy, kiedy zawodzi leczenie farmakologiczne. Tłuszcz jest niezbędnym elementem diety. Masło, roślinne oleje, awokado, żółtka i orzechy zapewniają niezbędny tłuszcz. Dieta całkowicie eliminuje cukier pochodzący ze słodyczy oraz ogranicza węglowodany pochodzące z ziemniaków, ryżu, kasz, makaronu i chleba.

Czy wszyscy chorzy na padaczkę mogą stosować dietę?

Dieta ketogeniczna i ketoza pomaga w leczeniu zarówno niemowląt jak i osób dorosłych. Wiele dostępnych badań naukowych potwierdza, że dieta przynosi rezultaty niezależnie od wieku i zaawansowania choroby. Obecnie popularność diety zależy również od tego, że dieta jest smaczna i nie jest  kalorycznie ograniczona. Wystarczy zerknąć na przepisy na naszej stronie.

Skuteczność diety ketogennej w kontrolowaniu napadów padaczkowych u dzieci.

Wiele badań naukowych na temat epilepsji opracowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat potwierdza skuteczność diety ketogenicznej u dzieci z trudną do kontrolowania padaczką. Randomizowane badanie kliniczne opublikowane w 2008 roku wykazało, że częstotliwość napadów po 4 miesiącach była znacznie niższa u 54 dzieci, będących na diecie ketogenicznej niż w grupie kontrolnej dzieci leczonych farmakologicznie.

W jaki sposób dieta ketogeniczna leczy objawy padaczki?

Dieta ketogenna działa tam, gdzie zawodzą leki. Najwyraźniej mechanizmy działania diety są inne niż w przypadku leków przeciwpadaczkowych. Teoria metaboliczna sugeruje, że kontrola napadów jest realizowana poprzez przywrócenie naturalnego stanu metabolicznego mózgu w tym zwiększonego metabolizmu energii w mitochondriach i zwiększonej dostępności energii do mózgu. Naukowcy odkryli, że ciała ketonowe produkowane podczas ketozy hamują napady epilepsyjne. Wspiera to obserwacja, że u pacjentów po wyjściu z ketozy znowu nasilają się ataki.

Co jeść na diecie ketogenicznej ?

Kluczem do dobrego samopoczucia epileptyków są tłuszcze. Metabolizm tłuszczów prowadzi do wytworzenia ciał ketonowych, które stanowią nowe źródło energię dla organizmu. Okazuje się, że ciała ketonowe bez problemu przedostają się do mózgu pokonując barierę krwi. Plan diety ketogenicznej powinien być skomponowany tak aby pasował do wieku i potrzeb osoby chorej na padaczkę. Dietę można zamówić tutaj.

Czy leki przeciwpadaczkowe zostaną zredukowane po wprowadzeniu diety?

Redukcja leków przeciwpadaczkowych jest możliwa z chwilą rozpoczęcia diety. Dawki leków można obniżyć sukcesywnie w miarę jak częstotliwość ataków ulega zmniejszeniu. Niektóre dzieci i osoby dorosłe mogą całkowicie przerwać przyjmowanie leków. Leki mogą działać o wiele silniej w połączeniu z dietą ketogeniczną, dlatego ważny jest stały kontakt z lekarzem.

Jak szybko dieta redukuje lub eliminuje napady padaczkowe?

Dieta ketogeniczna może zacząć działać natychmiast lub po kilku tygodniach czy miesiącach. Działanie diety jest bardzo indywidualne. Zazwyczaj w ciągu pierwszych 10 tygodni następuje znaczna poprawa. Ważne jest aby nie oszukiwać na diecie, a więc w pełni do niej się dostosować. Tylko wtedy dieta ketogeniczna i ketoza będą miały pozytywny efekt na zdrowie.

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa?

Dieta ketogeniczna jest bardzo zdrowa i wbrew pozorom zawiera większość ważnych witamin z gruby B oraz wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Istnieje jednak potrzeba stosowania suplementów, głównie takich minerałów jak, potas, magnez i wapń oraz witamin C i K. Ważne jest również aby pić odpowiednie płyny podczas diety, głównie duże ilości wody.

Jak długo powinna trwać dieta ketogeniczna?

Dieta jest zwykle stosowana przez okres do 3 lat, jeśli pomaga zmniejszyć lub wyeliminować drgawki. Należy pamiętać, że dieta ketogeniczna to styl życia i inwestycja w zdrowie i długie życie.

Uboczne efekty diety ketogenicznej

Uboczne efekty diety ketogenicznej to keto flu oraz zaparcia. Po ketoadaptacji objawy ustępują. Nasze przepisy zawierają wystarczającą ilość błonnika, który zapobiega zaparciom. Aby uniknąć keto flu należy pić wystarcającą ilość wody.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4002181/ – Ketogenic diets: New Advances for metabolism – based therapies.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4731863/ – Ketogenic diet for children with epilepsy: A practical meal plan in a hospital.
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=20937568 – Ketogenic diet tratment in adults with refractory epilepsy.
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=17651420 – Current treatment of myoclonic astatic epilepsy: clinical experience at the Children’s Hospital of Philadelphia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here