Jarmuż powrócił do naszej kuchni z hukiem aby zostać w niej na zawsze! To łatwe w uprawie warzywo ma niesamowite właściwości odżywcze i zdrowotne. Poza tym zawiera bardzo mało węglowodanów, bo tylko 5,7 g na 100 g produktu. Tak niska zawartość węglowodanów i bogactwo błonnika sprawia, że jarmuż ma niski indeks glikemiczny, 28. To przyczynia się do jego popularności wśród zwolenników LCHF. Cukrzycy z powodzeniem mogą wdrożyć jarmuż do swojej diety i każdy kto chce zadbać o swoje zdrowie.
Jak smakuje jarmuż?
Jarmuż należy do roślin kapuścianych i przypomina w smaku kapustę, jest jednak nieco delikatniejszy. Jarmuż to roślina odporna na mrozy i można ją przechowywać w ogródku do ostatniego liścia. Pod wpływem mrozu liście stają się nieco słodsze. Inne odmiany są bardziej gorzkie lub pieprzne. Smak jarmużu zdecydowanie zależy od pory roku ale również od jego rodzaju. Najczęściej spotykany w handlu to zielony jarmuż kędzierzawy. Poza tym można znaleźć jarmuż fioletowy i jarmuż mocno zielony zwany też czarnym.
Właściwości odżywcze i zdrowotne jarmużu
Jarmuż to roślina należąca do roślin kapuścianych. Wszystkie odmiany charakteryzują się długimi pofałdowanymi liśćmi. To właśnie liście pozbawione twardych łodyg nadają się do jedzenia zarówno na surowo jak i przetworzone. Liście jarmuża są bogate w witaminy i minerały. Zawierają bardzo dużo witaminy C (120 mg), witaminy B9 (30 μg),), witaminy B6 (0.27 mg), witaminy B2 (0.13 mg) i E witaminy (5.4 mg). Są źródłem fosforu (56 mg), magnezu (30 mg), sodu (12 mg) i wapnia (157 mg). Poza tym jarmuż zawiera podstawowe mikroelementy w tym drogocenny selen i cynk.
To warzywo to pokaźne źródło błonnika. Praktycznie połowa węglowodanów to nierozpuszczalny błonnik, który pozytywnie wpływa na pracę jelit. Jarmuż zawiera kwas ALA (kwas tłuszczowy alfa-linolowy), który jest rodzajem kwasu tłuszczowego omega-3. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zmniejsza też ryzyko cukrzycy typu 2 i wpływa na prawidłową pracę serca. W warzywie znajdują się również niezwykle cenny związek siarki – sulforafan, który ma silne właściwości antykarcynogenne.
Innym składnikiem jarmużu zaliczanym do jednym z najcenniejszych składników przeciwalergicznych jest kwercetyna. Kwercetyna to organiczny związek z grupy polifenoli. Skutecznie mninimalizuje ryzyko wystąpienia alergii oraz pomaga zwalczać już te nabyte. Ma działanie antyhistaminowane, a więc przeciwzapalne. Za nim więc sięgnięcie po tabletki i suplementy z kwercetyną lepiej włączcie jarmuż do swojej diety.
Jarmuż to super warzywo
ma więcej witaminy C niż pomarańcza
ma więcej witaminy A niż jakiekolwiek zielone warzywa,
bogate źródło witaminy K,
doskonałe źródło kwasu ALA
zawiera więcej wapnia niż mleko
źródło drogeocennej kwercetyny
Jak jeść jarmuż?
Surowe liście jarmużu są bardzo smaczne i zawierają najwięcej wartości odżywczych. Liście jarmużu idealnie pasują do sałatek na zimno jak również do koktajli. Neutralne w smaku liście jarmużu należy pozbawić twardych łodyg. Liście można rozerwać palcami i już w takiej postaci podawać na kanapce. Można je gotować lub blanszować, ale wiadomo, że warzywa poddane obróbce termicznej tracą na swojej wartości, również jarmuż. Jarmuż zawiera dużo fitoskładników, które są łatwiej przyswajalne z tłuszczami. Dlatego aby jak najlepiej skorzystać z drogocennych składników jakie oferuje jarmuż najlepiej go spożywać z awokado, oliwą lub z tłustymi rybami jak łosoś, a nawet z parmezanem.