Strona główna Zdrowie Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

0
Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

Uwielbiamy Meryl Streep! Jest nie tylko wspaniałą aktorką ale również osobą zaangażowaną w społeczne problemy, nie tylko na filmowym ekranie ale również w życiu prywatnym. Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

Aktorka zagrała główną rolę w filmie First do no harm, który jest historią opartą na autentycznych faktach o chłopcu, którego ketoza wyleczyła z ciężkiej epilepsji. Ketogenna  dietoterapia ma swój początek w dziewiętnastym  wieku. Została mniej lub więcej zapomniana w związku z odkryciem syntetycznej insuliny czy lekarstw przeciw epilepsji. Meryl Streep wcieliła się w rolę doświadczonej dietetyczki Miliicent Kelly, która mimo wszystko pomaga epileptykom poprzez dietę ketogeniczną. Chory na epilepsję Charlie abrahams już po kilku dniach wysokotłuszczowej diety został wyleczony z epileptycznych ataków. Film możecie obejrzeć klikając w link First do no harm.

The Charlie Foundation

Charlie Abrahams po przejściu na dietę ketogeniczną po prostu wyzdrowiał. Dla Charlie`s rodziny było to oczywiście wielkie wydarzenie. Ojciec dziecka postanowił założyć fundację The Charlies Foundation i w ten sposób podzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat ketogennej terapii w leczeniu epilepsji, aby pomóc innym rodzinom z podobnymi problemami. W 2012 roku odbyła się konferencja Ketogenic diet, w której Jim Abrahams między innymi podziękował Meryl Streep za jej wkład w film i rozpowszechnianie wiedzy na temat diety ketogenicznej.

Ketogenna dietoterapia w badaniach naukowych

Naukowcy coraz częściej badają jak codzienna dieta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu nie tylko w przypadku epilepsji ale również migreny, autyzmu, demencji i psychicznego zdrowia. Niektórzy uważają, że mózg to organ całkowicie oddzielony od reszty ciała i praktycznie nieczuły na otoczenie, stres i doznania. Mózg to skomplikowany narząd, działający dzięki energii, której mu się dostarcza w postaci posiłków. Dlaczego dieta ketogeniczna tak pozytywnie wpływa na niektóre formy epilepsji naukowcy jeszcze nie wiedzą. Wiedzą natomiast, że dieta ketogeniczna działa. Jest wiele hipotez, a jedna z nich to hipoteza mitochondrialna. Ludzki mózg przyswaja lepiej energię z tłuszczów niż energię pochodzącą z węglowodanów. Komórki nerwowe w mózgu zawierają mniej mitochondriów niż inne komórki. Dlatego energia pochodząca z ketonów jest bardziej wydajna i starcza na dłużej. Poza tym mitochondria są o wiele lepiej przystosowane do metabolizmu tłuszczu – ketonów niż węglowodanów – glukozy.

Oczywiście procesy zachodzące w mózgu są bardzo skomplikowane i wymagają wiele substancji sygnalizujących, które działają na określonych szlakach. To, że dieta wpływa na pracę mózgu nie jest już wątpliwością.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj