Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

0
800
ketogenna dietoterapia epilepsja

Uwielbiamy Meryl Streep! Jest nie tylko wspaniałą aktorką ale również osobą zaangażowaną w społeczne problemy, nie tylko na filmowym ekranie ale również w życiu prywatnym. Co ma wspólnego Meryl Streep z dietą ketogeniczną?

Aktorka zagrała główną rolę w filmie First do no harm, który jest historią opartą na autentycznych faktach o chłopcu, którego ketoza wyleczyła z ciężkiej epilepsji. Ketogenna  dietoterapia ma swój początek w dziewiętnastym  wieku. Została mniej lub więcej zapomniana w związku z odkryciem syntetycznej insuliny czy lekarstw przeciw epilepsji. Meryl Streep wcieliła się w rolę doświadczonej dietetyczki Miliicent Kelly, która mimo wszystko pomaga epileptykom poprzez dietę ketogeniczną. Chory na epilepsję Charlie abrahams już po kilku dniach wysokotłuszczowej diety został wyleczony z epileptycznych ataków. Film możecie obejrzeć klikając w link First do no harm.

The Charlie Foundation

Charlie Abrahams po przejściu na dietę ketogeniczną po prostu wyzdrowiał. Dla Charlie`s rodziny było to oczywiście wielkie wydarzenie. Ojciec dziecka postanowił założyć fundację The Charlies Foundation i w ten sposób podzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat ketogennej terapii w leczeniu epilepsji, aby pomóc innym rodzinom z podobnymi problemami. W 2012 roku odbyła się konferencja Ketogenic diet, w której Jim Abrahams między innymi podziękował Meryl Streep za jej wkład w film i rozpowszechnianie wiedzy na temat diety ketogenicznej.

Ketogenna dietoterapia w badaniach naukowych

Naukowcy coraz częściej badają jak codzienna dieta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu nie tylko w przypadku epilepsji ale również migreny, autyzmu, demencji i psychicznego zdrowia. Niektórzy uważają, że mózg to organ całkowicie oddzielony od reszty ciała i praktycznie nieczuły na otoczenie, stres i doznania. Mózg to skomplikowany narząd, działający dzięki energii, której mu się dostarcza w postaci posiłków. Dlaczego dieta ketogeniczna tak pozytywnie wpływa na niektóre formy epilepsji naukowcy jeszcze nie wiedzą. Wiedzą natomiast, że dieta ketogeniczna działa. Jest wiele hipotez, a jedna z nich to hipoteza mitochondrialna. Ludzki mózg przyswaja lepiej energię z tłuszczów niż energię pochodzącą z węglowodanów. Komórki nerwowe w mózgu zawierają mniej mitochondriów niż inne komórki. Dlatego energia pochodząca z ketonów jest bardziej wydajna i starcza na dłużej. Poza tym mitochondria są o wiele lepiej przystosowane do metabolizmu tłuszczu – ketonów niż węglowodanów – glukozy.

Oczywiście procesy zachodzące w mózgu są bardzo skomplikowane i wymagają wiele substancji sygnalizujących, które działają na określonych szlakach. To, że dieta wpływa na pracę mózgu nie jest już wątpliwością.

 

dieta lchf specjalista