Strona główna Lifestyle LCHF 10 błędów popełnianych na diecie ketogenicznej

10 błędów popełnianych na diecie ketogenicznej

0
10 błędów popełnianych na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa w dużej mierze ograniczająca węglowodany. Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest doprowadzenie do stanu ketozy odżywczej gdzie stężenie powstałych ciał ketonowych wynosi 6-8 mmol/dl w przeciągu wyznaczonego czasu. Wówczas to właśnie ketony a nie węglowodany stanowią główne źródło energii. Osiągnięcie stanu ketozy odżywczej o tak wysokim stężeniu ciał ketonowych wymaga dużej determinacji, ścisłe prowadzenie diety i wystrzeganie się błędów.

Wiele osób, które trenujemy wprowadza własne warianty naszych instrukcji przez co nie uzyskują rezultatów. Dieta ketogeniczna jest dietą restrykcyjną wymagającą stałego kontrolowania ilości makroskładników nie kalorii!

Dieta ketogeniczna, ketony  i plateau

Efekt plateau na diecie ketogenicznej czy diecie LCHF może mieć wiele przyczyn. Większość z nich jest jednak spowodowana błędami, którzy nasi klienci popełniają wprowadzając różne warianty naszych instrukcji. Ważne są również indywidualne predyspozycje, które należy bacznie obserwować.

ketony błędy na diecie ketogenicznej kup dietę

1. Warzywa i owoce

Wiele osób wybiera dietę ketogeniczną aby uzyskać wymarzoną wagę. Dieta ketogenna to dieta restrykcyjna, gdzie węglowodany są wyeliminowane do minimum. Jedynie warzywa niskowęglowodanowe jak brokuły, rośliny kapustne, grzyby, szparagi i szpinak mogą być spożywane na diecie ketogenicznej. Nie ma tu miejsca na marchewki, rośliny strączkowe czy inne wysokowęglowodanowe warzywa, nie wspominając o owocach. Niekontrolowane jedzenie warzyw i owoców bardzo szybko doprowadza do zwiększenia ilości węglowodanów w diecie. To nie jest dieta ketogeniczna.

2. Ukryte węglowodany

Det finns wiele produktów, które zawierają bardzo dużo ukrytych węglowodanów, które podnoszą smakowe walory potraw. Trzeba je natychmiast odrzucić. Przykładem są tu bezglutenowe mąki, gotowe sosy i dressingi, które nie mają nic wspólnego z dietą ketogeniczną.

3. Czytanie składników na etykietach produktów spożywczych

Wielu producentów przemyca węglowodany zmieniając ich nazwę. Często ilość węglowodanów jest podana razem z błonnikiem ale nie wiadomo ile ich tak naprawdę jest. Błonnik nie powoduje skoku insuliny ale wszystkie inne węglowodany tak.

4. Nagradzanie

Wiele osób przestrzegających dietę ma swoisty system nagradzania w postaci jedzenia co trzeci tydzień chipsów, słodyczy, naleśników… To węglowodany, które od razu powodują wyjście z ketozy! Czasami jest to przyjęcie urodzinowe i porcja tortu, które dają początek długiej przerwie w diecie ketogenicznej i wpływają na jej rezultaty.

5. Jedzenie produktów „zero carbs” lub „zero kalorii”

Przede wszystkim należy odróżnić „zero carbs” produktu od „light”. Przede wszystkim tego produkty zawierają węglowodany. Słodziki zawarte w „zero carbs” produktach na ogół nie wpływają na produkcję ketonów. Natomiast light produkty tak, bo zawierają takie zamienniki cukru, które podnoszą poziom glukozy i insuliny we krwi, a tym samym hamują utlenianie kwasów tłuszczowych i powstawanie ketonów. Produkty „zero kalorii” nie mają znaczenia dla diety ketogenicznej, ponieważ w tej diecie liczymy tylko makroelementy.

6. Zamiana jednego produktu w przepisie na inny

Jadłospisy przez nas utworzone są po to aby je przestrzegać. Zamiana jednego składnika n ainny jak np, uda z kurczaka ze skórką na filet z piersi z kurczaka, automatycznie zmniejsza ilość tłuszczu w diecie. Im więcej czerwone mięso tym więcej w nim zawartego tłuszczu.

7. Jaki i kiedy tłuszcz

Tłuszcze zwierzęce naturalnie zawarte w mięsie, rybach i jajkach sprawdzają się bardzo dobrze w diecie ketogenicznej. Tłuszcze pochodzenia roślinnego najczęściej są stosowane jako dodatki do sałatek czy kawy i trzeba uważać aby ich nie „przedawkować”. Dieta ketogeniczna nie polega na tym, że mamy wlewać w siebie tłuszcz. Spalanie tkanki tłuszczowej wyzwala ketony i to one mają stanowić źródło energii w organizmie.

8. Smakowanie potraw

Będąc na diecie często oznacza, że reszta rodziny je tradycyjnie i wysoko węglowodanowo, a osoba będąca na diecie ketogenicznej gotuje dla wszystkich. Próbowanie, smakowanie często prowadzi do spożycia węglowodanów i to więcej niż się wydaje. Dieta ketogeniczna jest dietą restrykcyjną i tylko wtedy daje ona rezultaty. Każde, dodatkowo spożyte węglowodany hamują rozkład tkanki tłuszczowej na ketony.

9. Używanie kupnych sosów i dressingów

Dieta ketogeniczna oparta jest na samodzielnym przygotowywaniu posiłków. Kupne sosy, majonez, ketchup, bbq sosy zawierają cukier i chociaż się wydaje, że 1 łyżka sosu nie ma wpływu to można się grubo pomylić. Restrykcyjnie oznacza, że węglowodany są wzięte pod lupę. Te  produkty, które je zawierają po prostu należy wykluczyć z diety.

10. Dodawanie tłuszczów do produktów węglowodanowych

Dodawanie tłuszczów do produktów węglowodanowych nie zmieni ich zawartości węglowodanowej. Należy zatem wybierać produkty, które naturalnie zawierają jak najwięcej tłuszczu, a przy tym są niskowęglowodanowe.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj