Ksylitol znany jako cukier brzozowy to coraz popularniejszy zamiennik cukru. Zawiera zdecydowanie mniej węglowodanów, jest zdrowszy i mniej kaloryczny. Mimo wszystko w lchf diecie należy stosować go z umiarem. Poznaj właściwości, wady i zalety ksylitolu.
Co to jest ksylitol
Pod względem chemicznego składu cukier brzozowy jest alkoholem cukrowym. Składa się z cukru i alkoholu. Biorąc pod uwagę inne zamienniki cukru jak stewia czy erytrytol to ksylitol pod względem smaku przypomina cukier najbardziej. Jest jednak o wiele od niego słodszy. Niegdyś produkowano ksylitol z kory brzozowej stąd nazwa potoczna cukru. Dzisiaj ksylitol jest pozyskiwany na skalę przemysłową praktycznie z kukurydzy.
Właściwości ksylitolu
Ze względu na właściwości cukier brzozowy podobnie jak erytrytol jest popularnym zamiennikiem cukru w gumie do żucia i płukankach do jamy ustnej. Zawiera mało węglowodanów ale nie jest całkowicie od nich wolny. Dlatego w lchf diecie trzeba go stosować z umiarem i po prostu mieć kontrolę nad spożytymi węglowodanami. Ksylitol spożywany w małych ilościach podnosi poziom cukru i insuliny we krwi bardzo powoli. Około 50% spożytego ksylitolu zostaje wchłonięte przez układ pokarmowy. Reszta podlega fermentacji i może powodować wzdęcia i gazowanie. Ksylitol pod względem smaku najbardziej przypomina cukier ale jest mniej kaloryczny. Na 1 gram ksylitolu przypada 2,5 kalorii, gdzie 1 gram cukru zawiera 4 kalorie.
Cukier brzozowy jest zdrowy dla ludzi jednak trujący dla zwierząt. Dlatego osoby posiadające zwierzęta w domu powinny przechowywać go w niedostępnym dla nich miejscu.
Zamienniki cukru w lchf diecie
Zamienniki cukru podobnie jak cukier pobudzają system wynagradzania w organizmie. Używając ich w nadmiernej ilości mogą przyczynić się do większego spożycia pokarmów. W diecie lchf można jeść tyle aby całkowicie zaspokoić głód pod warunkiem, że spożyte kalorie pochodzą z tłuszczów i białka, a nie węglowodanów.
Będąc na lchf diecie ochota na słodkie bardzo szybko znika i naprawdę nie ma potrzeby aby używać zamienników cukru. Najlepiej przyzwyczaić się do naturalnej słodyczy w jedzeniu. LCHF dieta ma na celu obniżenie węglowodanów w diecie nie tylko samego „słodkiego” cukru. Nie znaczy to, że biały cukier można całkowicie zastąpić zamiennikami. Badania naukowe wykazują, że nawet zamienniki cukru mogą utrudniać odchudzanie. W odchudzaniu po prostu trzeba pozbyć się pociągu do słodkiego czyli ustabilizować poziom glukozy (cukru) we krwi. Wybór posiłków musi być przemyślany.