wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaLCHFLCHF i starzenie się organizmu

LCHF i starzenie się organizmu

LCHF i starzenie idą w parze. Dieta niskowęglowodanowa to styl życia, który gwarantuje odchudzanie bez głodu i poprawę zdrowia. Nigdy nie jest za późno na zmianę codziennej diety.  Wiek nie ma tu znaczenia. Starzenie się to nieunikniony proces, ale możemy mieć wpływ na jego przebieg, poprzez odpowiednią dietę.

Starzenie organizmu – oznaki i jak przebiega

Starzenie to biologiczny proces związany ze zmianami komórkowymi i pogorszeniem pracy wewnętrznych narządów, które ostatecznie prowadzą do śmierci.

Pogorszenie pracy narządów i układów wiąże się ze wzrostem poziomu glukozy i lipidów we krwi. Starzeniu organizmu często towarzyszą zaburzenia pamięci, obniżenie podstawowej przemiany materii, zmniejszenie masy mięśniowej czy wzrost zachorowalności na raka.

Powstało wiele teorii na temat starzenia i jak przedłużyć młodość. Czy istnieje eliksir na zachowanie młodości i zatrzymanie lub przynajmniej spowolnienie procesu starzenia? LCHF i starzenie – chcesz opóźnić proces starzenia wybierz lchf.

LCHF i starzenie

Dieta wysokotłuszczowa może opóźnić starzenie organizmu dzięki ketozie. Ketony powstałe ze spalania tłuszczów efektywnie obniżają poziom glukozy i insuliny we krwi. Coraz więcej osób cierpi na cukrzycę typu 2. Cukrzyca typu 2 nie jest już jedynie chorobą wieku starczego ale również młodych ludzi w tym dzieci. Wysoki poziom glukozy i insuliny przyspiesza zatem proces starzenia już od wczesnych lat życia. LCHF dieta skutecznie obniża poziom poziom glukozy we krwi, a tym samym reguluje wydzielanie insuliny.  Dietoterapia  niskowęglowodanowa pomaga leczyć cukrzycę typu 2, a nawet ją cofnąć. Wystarczy jedynie odrzucić węglowodany aby poprawić zdrowie. To tłuszcze chronią organizm i sprawiają, że starzenie staje się powolne.

Diety wysokotłuszczowe różnią się od diet wysokowęglowodanowych tym, że:

  • powodują duży spadek wagi
  • obniżają wartość HbA1c
  • skutecznie kontrolują glikemię

Wiele badań naukowych wykazuje, że ciała ketonowe w tym ß-hydroksymaślan – BHB (główne ciało ketonowe) mogą odwrócić szkodliwe skutki wywołane cukrzycą.

Alzheimer i Parkinson

Choroby neurodegeneracyjne jak Alzheimer i Parkinson to choroby wynikające ze starzenia się organizmu jak również z nieprawidłowej diety. Dieta bogata w węglowodany prowadzi do uszkodzenia mitochondriów i wytwarzania wolnych rodników.

Ludzki mózg potrzebuje mnóstwo energii. Ketony są nie tylko źródłem energii, ale również chronią komórki nerwowe przed przedwczesną  degradacją. Ciała ketonowe chronią mitochondria przed oksydacyjnym stresem. Poza tym mitochondria są bardziej przystosowane do produkowania energii z ketonów niż glukozy. Zważywszy fakt, że komórki nerwowe zawierają o wiele mniej mitochondriów niż inne komórki somatyczne stąd wykorzystanie energii z ciał ketonowych sprawia, że mózg funkcjonuje wydajniej. Ludzki mózg jest największym konsumentem energii. Tłuszcze są najbardziej energetycznymi cząsteczkami ze wszystkich makroelementów.

Podczas starzenia zmniejsza się aktywność dehydrogenazy pirogronianowej, jednego z enzymu, który nadzoruje przekształcanie glukozy w acetylo-CoA i jego włączenie do cyklu Krebsa. Dieta wysoktłuszczowa łagodzi zmiany metaboliczne wynikające z obniżenia aktywności dehydrogenazy pirogronianowej, dostarczając niezbędnej energii. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm ketonów nie wymaga obecności i aktywności powyższego enzymu. Poza tym metabolizm tłuszczów jest o wiele mniej skomplikowany niż węglowodanów.

Podsumowanie

Diety wysokotłuszczowe wpływają korzystnie na ludzki organizm,  poprawiają zdrowie i zmniejszają nadwagę. LCHF dieta jest nie tylko zdrowa ale również łatwa w zastosowaniu. Nie wymaga liczenia kalorii i ważenia jedzenia. Zmiana diety nie wymaga czasu, bo to nic trudnego wykluczyć z diety chleb, makaron czy ziemniaki. LCHF dieta to tylko kwestia wyboru zdrowego trybu życia.

Źródło:

1. Richard L. Veech i in.: Ketone bodies mimic the life span extending properties of caloric restriction, IUBMB Life, 2017

2. Stefan Rallis: Optimizing glycemic control in type 2 diabetic patients through the use of a low-carbohydrate, high-fat, ketogenic diet: a review of two patients in primary care, Diabetes Metab Syndr Obes. 2019; 12: 299–303

3. Robert Oh; Kalyan R. Uppaluri: Low Carbohydrate Diet, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan

4. Rute Martins i in.: Long live FOXO: unraveling the role of FOXO proteins in aging and longevity, Aging Cell. 2016 Apr; 15(2): 196–207.

5. Clare Edwards i in.: D-ß-hydroxybutyrate: an anti-aging ketone body, Oncotarget. 2015 Feb; 6(6): 3477–3478.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Małgorzata Haggu NA Keto tarta szpinakowa
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Szybki keto kurczak tikka masala
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Keto NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Miska zdrowia na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Shakshuka – lchf i bez glutenu
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto sernik i brownie w jednym
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Siemię lniane w odchudzaniu
miroslawzwanyryszardem NA Siemię lniane w odchudzaniu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Fałszywe bułki na zakwasie
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Produkty bez węglowodanów
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Ewa NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Obiad na weekend, resztki do pracy
Małgorzata Haggu NA Orzechowa granola na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Kurczak keto panierowany w fibrex
Małgorzata Haggu NA Ciasto kokosowe bez mąki i cukru