Strona główna Lifestyle Odchudzanie Dlaczego nie trzeba liczyć kalorii na LCHF diecie?

Dlaczego nie trzeba liczyć kalorii na LCHF diecie?

0
Dlaczego nie trzeba liczyć kalorii na LCHF diecie?
Liczenie kalorii kojarzy się większości ludziom z odchudzaniem. Czasami jest to zupełne nieporozumienie. Czy liczenie kalorii na diecie i podczas odchudzania jest koniecznością? Dlaczego nie trzeba liczyć kalorii na LCHF diecie?

Co to są kalorie?

Kaloria to jednostka miary energii. Organizm potrzebuje określoną ilość energii aby prawidłowo funkcjonować. Dobrowolne ruchy, takie jak bieganie, chodzenie i skakanie wymagają energii. Energia jest potrzebna do utrzymania temperatury ciała, krążenia krwi czy do oddychania.

Organizm potrzebuje określonej ilości energii do procesów metabolicznych. Podstawowa przemiana materii – basal metabolic rate (BMR) to wskaźnik energii wydatkowanej na jednostkę czasu aby ciało mogło funkcjonować w stanie spoczynku. Na podstawową przemianę materii wpływa wiele czynników jak wiek, płeć, budowa ciała i czynniki genetyczne. Poza tym BMR ulega modyfikacji w zależności od aktywności fizycznej. Jednostką energii na ogół są kilokalorie. W mowie potocznej zwane kaloriami. Inną jednostką energii są dżule.

Ile kalorii zawierają poszczególne makroelementy?

Podstawowe makroelementy jak białko, tłuszcze i węglowodany zawierają różną ilość energii. 1 gram białka to 4 kcal, 1 gram tłuszczu to 9 kcal i 1 gram węglowodanu to 4 kcal. Jak widać tłuszcze są najbardziej kaloryczne przez co również najbardziej sycą. Białka są głównie materialem budulcowym wykorzystywanym do budowy lub odnowy komórek. Dlatego powinno je się spożywać w wystarczających ilościach. Nadmiar białka może być przekształcony w glukozę w procesie  glukoneogenezy. Białka na ogół nie są zbyt wydajnym źródłem energii co wiąże się z ich budulcową funkcją w organizmie. W LCHF diecie nadmiar białka może zmniejszyć lub zatrzymać proces odchudzania.

Czyste tłuszcze jak oliwa, masło czy olej kokosowy praktycznie w 100% składają się z tłuszczów. Większość produktów spożywczych i posiłków to jednak kombinacja podstawowych makroelementów, a więc tłuszczów, białka i węglowodanów. Na przykład dwa duże jajka to łącznie 146 kalorii, które w większości pochodzą z tłuszczu, bo aż 90 kalori (64%). Oznacza to, że dwa jajka zawierają 10 gramów tłuszczu. Nieco więcej, bo 13 gramów stanowi w białko. Wartość energetyczna wynosi 52 kalorie (34%). W dwóch jajkach znajduje się zaledwie 1 gram węglowodanów (2%).

Liczenie kalorii na diecie – tak czy nie?

Generalnie jest tak, jeżeli ktoś zjada więcej kalori niż normalnie potrzebuje to nadmiar kalorii zostaje składowany w tkance tłuszczowej jako tłuszcz niezależnie od tego skąd te kalorie pochodzą, a więc mogą to być zarówno tłuszcze, białka jak i węglowodany.

Jeśli natomiast ograniczy się ilość kalorii w diecie organizm najpierw zaczyna spalać zgromadzą energię w tkance tłuszczowej i wtedy następuje spadek wagi. Czyli wydawałoby się, że liczenie kalorii jest przydatne w odchudzaniu. Większość diet opiera się na liczeniu kalorii, ale organizm może sam regulować swoją wagę i podaż na kalorie za pomocą hormonów.

Hormony odgrywają ważną rolę w regulacji apetytu, sytości i magazynowania energii w tkance tłuszczowej. Współczesna nauka poznała mechanizmy działania podstawowych hormonów metabolicznych. Za pomocą diety lchf i innych diet wysokotłuszczowych można w naturalny sposób schudnąć, ponieważ diety niskowęglowodanowe oddziaływują na hormony w taki sposób aby zmniejszyć ilość pobranych kalorii na korzyść spalania tkanki tłuszczowej zwłaszcza u osób z otyłością.

Jak to jest możliwe? W pewnych badaniach naukowych wzięły udział dwie grupy ludzi z otyłością. Pierwsza grupa jadła  na śniadanie jajka, a druga bajgle. Chociaż oba produkty spożywcze zawierają tyle samo kalorii, to jednak osoby, które jadły jajka nie odczuwały głodu przez długi czas w porównaniu do osób jedzących bajgle.

Poziom insuliny i wrażliwość organizmu na insulinę wpływa na to, czy magazynujesz, czy spalasz tłuszcz. Naukowcy wykazali, że zmniejszona ważliwość na insulinę po odchudzaniu z udziałem głównie węglowodanów, obniża metabolizm i powoduje ponowny przyrost masy ciała. Zmniejszenie spożycia węglowodanów może przeciwdziałać temu efektowi.

Kalorie są ważne ale nie trzeba ich liczyć. Najważniejsze jest ich źródło pochodzenia. Osoby będące na diecie niskowęglowodanowej nie liczą kalorii, są najedzone i chudną w odróżnieniu do osób, które stosują diety odchudzające ograniczające ilość pobranych kalorii. Jeżeli chodzi o odchudzanie, to diety wysokowęglowodanowe gwarantują spadek wagi nawet jeśli ilość spożytych kalorii jest większa pod warunkiem, że większość spożytych kalorii pochodzi z tłuszczów.

Przestańcie liczyć kalorie

Osoby będące na lchf diecie nie liczą kalorii. Po pierwsze trudno dokładnie wiedzieć ile kalori zawiera dany produkt spożywczy i co się z nim dzieje podczas jego trawienia. Dlatego ważniejsze jest aby wybierać takie produkty, które powodują wydzielanie hormonów regulujących głód. Zdrowe jedzenie zwiększa produkcję hormonów i zwiększa uczucie sytości na bardzo długo. Wtedy nie myśli się o ilości zjedzonych kalorii tylko o pozytywnych odczuciach jakie one wywołują. Regulacja hormonów za pomocą odpowiedniego pożywienia zapobiega głodowi i pozwala łatwo osiągnąć zdrową wagę.

Wysokoenergetyczne posiłki, na które składają się białko o wysokiej jakości, zdrowe kwasy tłuszczowe i błonnik gwarantują spadek wagi bez głodu, a nie ograniczenie kalorii.

Źródło:

  1. Zdjęcie – iStock

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj