czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaPrzepisyObiadokolacjaŁosoś - źródło zdrowego tłuszczu

Łosoś – źródło zdrowego tłuszczu

Łosoś w diecie to nie tylko pyszna ryba ale również źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, białka, witamin i minerałów. Ta ryba jest zaliczana do tłustych ryb i zawiera około 12 g tłuszczów, z których tłuszcze nienasycone stanowią przewagę nad tłuszczami nasyconymi. Z punktu widzenia lchf jest to idealny produkt żywnościowy, który wspomaga odchudzanie i wpływa pozytywnie na zdrowie.

Łosoś w diecie – dlaczego warto jeść łososia?

Łosoś jest źródłem witaminy D

Łosoś zawiera mnóstwo witaminy D. Podczas długiej bezsłonecznej zimy wiele osób cierpi na niedobór witaminy D, która między innymi aktywuje komórki NK – naturalni zabójcy, wchodzące w skład układu odpornościowego. Spożywanie ryby w tym okresie pozwala na uzupełnienie niedoborów witaminy. Witamina D przyspiesza spalanie tłuszczów i zapobiega osteoporozie.

Łosoś chroni serce

Im więcej ryb w codziennej diecie tym prawdopodobieństwo zachorowania na serce i choroby układu krążenia drastycznie się zmniejsza. Łosoś zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 EPA och DHA. Omega-3 regulują ciśnienie krwi i zapobiegają długotrwałym zapaleniom.

Łosoś zawiera cenne białko

Występują zdrowych kwasów tłuszczowych często wiąże się z występowaniem wysokojakościowego białka. Tak jest w przypadku łososia. Białko jest niezbędne do budowy komórek i tkanek organizmu. Białka sycą i budują mięśnie.

Łosoś chroni skórę

Droga do doskonałej skóry prowadzi w dużej mierze przez jedzenie. Kwas tłuszczowy omega-3 ma zdolność sprawia, że skóra jest nawilżona i bardziej odporna na stany zapalne. Odpowiednio nawilżona skóra wraz z podskórną tkanką tłuszczową nabiera blasku, a zmarszczki ulegają wygładzeniu.

Łosoś poprawia pamięć

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią komórki nerwowe przed degradacją. Osoby, które spożywają często ryby są mniej narażone na choroby neurodegeneracyjne, starzeją się powoli i cieszą się dobrą pamięcią.

Jak jeść łososia?

Łososia można przygotować na wiele sposobów. Surowy łosoś można smażyć, grillować lub piec. Wędzony łosoś sprawdza się w kanapkach i w sałatkach. Ryba świetnie pasuje z warzywami i grzybami.

łosoś w diecie lchf konsultacje dietetyczne online

Pieczony łosoś z pesto

2 porcje

Składniki

300 g fileta z łososia

2 łyżki domowego pesto, tutaj przepis

400 g kalafiora

150 g pieczarek

1 łyżka masła

1 łyżka oliwy z oliwek

sól i pieprz do smaku

1 łyżka natki pietruszki

Przygotowanie

Łososia podzielić na dwie porcje, oprószyć solą i pieprzem. Następnie posmarować pesto i piec w uprzednio nagrzanym na 220ºC piekarniku przez około 15 – 20 minut. Lepiej piec krócej niż dłużej. W innym przypadku ryba będzie sucha. Kalafior podzielić na różyczki, skropić łyżką oliwy, posolić i piec w nagrzanym piekarniku przez 25 minut. Grzyby pokroić na plasterki i usmażyć na maśle. Kalafior wymieszać z grzybami,  łyżką oliwy, natką pietruszki i jeść z pieczonym łososiem.

Wartość odżywcza 1 porcji 519 kcal

Tłuszcze – 37,5 g

Białko – 33 g

Węglowodany – 10 g

Błonnik – 6,0 g

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze