Mąka kokosowa to bezglutenowa mąka, która stosunkowo niedawno pojawiła się w handlu. Mąkę kokosową poleca się osobom na bezglutenowej diecie jak i cukrzykom. Osoby będące na LCHF diecie powinny jednak zwracać uwagę na zawartość węglowodanów, która różni się w zależności od marki mąki.
Błonnik
Głównym składnikiem kokosowej mąki jest błonnik, który działa na organizm jak miotła oczyszczając go ze złogów i ubocznych produktów powstałych w wyniku przemiany materii. Mąka kokosowa zawiera aż 61% błonnika! Według dietetyków powinno się dziennie spożywać 20 – 35 gram błonnika. 1 łyżka kokosowej mąki to 30 kcal i 10 gram błonnika. Dodawanie do codziennej diety potraw sporządzonych na bazie kokosowej mąki zapobiega niedoborowi błonnika.
Błonnik kokosowy skutecznie reguluje poziom cukru we krwi. Zawartość błonnika jak i niewielka ilość węglowodanów w porównaniu do tradycyjnej mąki powoduje, że mąka kokosowa stabilizuje poziom cukru we krwi. Dlatego kokosową mąkę zaleca się diabetykom jak również osobom pragnącym schudnąć. Utrzymanie cukru we krwi na stałym poziomie zapobiega tak zwanemu ssaniu czyli ochoty na słodkie, a co za tym idzie nadmiernej produkcji insuliny.
Białko
Bezglutenowa, wolna od kwasu fitowego, uboga w węglowodany (najlepszej jakości kokosowe mąki zawierają jedynie 4% węglowodanów) mąka kokosowa zawiera aż 20 % białka, a nawet sporą część kwasów tłuszczowych, które polepszają wchłanianie minerałów.
Kwasy tłuszczowe
Mąka kokosowa pochodzi ze stałych części wnętrza kokosowego orzechu. 100 gram mąki zawiera 8,7 gram tłuszczu, z czego 8 gram to kwasy nasycone. Ostatnie badania nad nasyconymi tłuszczami pochodzenia kokosowego jednoznacznie potwierdzają ich właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybowe czy przeciwdrobnoustrojowe. Kokosowy tłuszcz pobudza metabolizm i dlatego zaleca się jego spożywanie w odchudzających dietach.
Mąka kokosowa jest dosyć droga, kilogram mąki może kosztować nawet i 20 złotych. Fakt, że mąkę używa się w małych ilościach powoduje, że wystarczy ona na dłużej. Poza tym mąka kokosowa ze względu na dużą ilość błonnika bardzo efektywnie wchłania płyny. Mąkę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu.
Mąkę kokosową można wykorzystać do wypieków ciast, chleba, naleśników i kaszek. Poniżej wybrane przepisy LCHF zawierające kokosową mąkę: