sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieMity na temat równowagi kwasowo zasadowej

Mity na temat równowagi kwasowo zasadowej

Równowaga kwasowo zasadowa

Jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu jest równowaga kwasowo-zasadowa. Równowaga kwasowo zasadowa to stan fizjologiczny, w którym pH, a więc stosunek kationów (pozytywnych jonów) i anionów (negatywnych jonów) wynosi 7,35 – 7,45. Oznacza to, że procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie dążą do zachowania pH na stałym poziomie.

Dieta zasadowa zwana dietą odkwaszającą opiera się na idei, że przyjmowanie pożywienia o charakterze kwaśnym lub alkalicznymym ma wpływ na kwasowość lub zasadowość (pH) ludzkiego organizmu. Spożywane produkty wcale nie muszą mieć kwaśny lub zasadowy odczynnik. Żywność kwasotwórcza czy zasadotwórcza to żywność, która dopiero podczas trawienia ulega przemianie w kwasy czy zasady. Nadmiar kationów lub anionów tak czy inaczej organizm reguluje samodzielnie.

dieta_zasadowaSą różne teorie na temat zachowania równowagi kwasowo zasadowej jak na przykład jedzenie owoców i warzyw, zmniejszenie ilości posiłków zawierających mięso, unikanie picia kawy i herbaty, unikanie tłuszczów. Spożywanie więcej ilości owoców i warzyw ma tylko chwilowy wpływ na zwiększenie zasadowości, tak samo jak porcja mięsa na zakwaszenie organizmu. Problem tkwi niezupełnie w tym co jemy ale w przewlekłej niewydolności organizmu do usuwania szkodliwych związków powstałych w wyniku przemiany materii. Jedząc zdrowe tłuszcze czy owoce wciąż pH krwi pozostaje na tym samym poziomie. To jest naturalny stan rzeczy.

Jak to działa?

Spalanie czyli metabolizm to przekształcenie substancji odżywczych w energię (kalorie), które przebiega w sposób powolny i ściśle kontrolowany. Resztki produktów przemiany materii można porównać do popiołu w wygasłym ognisku. Mogą one być o charakterze zasadowym, kwasowym lub neutralnym. Według diety oznacza to, że spożyte posiłki o kwasowym charakterze pozostają kwaśne po spaleniu, tak jak posiłki o charakterze zasadowym, zasadowe. Posiłki o charakterze neutralnym wciąż będą neutralne. Jedząc kwaśne produkty organizm ludzki ulega zakwaszeniu, które wywołuje różnego rodzaju choroby. Jedząc zasadowe produkty pH ulega podwyższeniu, co gwarantuje poprawę zdrowia…Czy jest to prawdziwe stwierdzenie? Niestety nie.

Rodzaje żywności

W skład produktów spalania substancji odżywczych o charakterze kwaśnym wchodzą białko, fosfor i siarka, a na składniki alkaliczne składają się wapń, magnez i potas. Żywność kwaśna to mięso, nabiał, jaja, ryby, zboża i alkohol. Żywność neutralna to naturalne tłuszcze, białka i węglowodany. Żywność alkaliczna to owoce, rośliny strączkowe, orzechy i warzywa.

Wartości pH w organizmie

Wartość pH to skala 0 – 14

Odczyn kwasowy 0 – 7

Odczyn neutralny 7

Odczyn zasadowy 7 – 14

Według diety odkwaszającej kontrola mocza po spożyciu pokarmów o charakterze zasadowym posiada odczyn większy niż 7 czyli alkaliczny. Prawdą jednak jest, że mocz ma czy mięso powoduje nadkwaśnośćlekko kwaśny odczyn, który wynosi około 6,8. To nic nie ma wspólnego z pożywieniem ale z fizjologią ludzkiego organizmu. Przykład układu pokarmowego obrazuje to w prosty sposób. Niezależnie od pokarmu w żołądku występuje kwaśne środowisko, a pH wynosi między 2 – 3.5 co jest niezbędne do rozkładu związków zawartych w pokarmie. Z drugiej strony krew ludzka posiada zasadowy odczyn, pH 7.35 – 7.45.

Wszystkie procesy zachodzące w organizmie są kontrolowane a ich netto rezultat jest zawsze taki sam. Równowaga kwasowo zasadowa jest regulowana poprzez homeostazę i człowiek w żaden sposób nie może wpłynąć na jej rezultat. Wniosek jest prosty. Codzienna dieta nie ma najmniejszego wpływu na pH.

Pokarm wpływa jedynie częściowo na pH moczu. To poprzez usuwanie resztek produktów przemiany materii, toksyn i złogów ludzki organizm utrzymuje równowagę kwasowo zasadową. Ponieważ w moczu znajdują się resztki przemiany materii, a więc te niepotrzebne, dlaczego więc mocz miałby być indykatorem równowagi kwasowo zasadowej?

Czy kwaśne pożywienie powoduje osteoporozę?

Entuzjaści diety zasadowej wierzą, że ”kwaśne” pożywienie powoduje osteoporozę. Według ich teorii to kwaśna dieta przyczynia się do zmniejszenia gęstości minerałów w kościach. Jak można uwierzyć w tą teorię całkowicie pomijając funkcję nerek w organizmie. To one właśnie regulują pH poprzez usuwanie jonów wodorowych. Nerki produkują dwuwęglan, związek, którego jony neutralizują jony wodorowe. Jest to jedno z podstawowych zadań nerek w regulacji pH we krwi. Układ oddechowy również wpływa na kontrolę pH we krwi. Kiedy więc dwuwęglan reaguje z kwasami, a właściwie z ich jonami H+ to powstaje kwas węglowy. Kwas węglowy jest nietrwałym i słabym kwasem i szybko rozkłada się na CO2 i wodę. CO2 zostaje usunięty z organizmu poprzez oddychanie, a woda wydalona z moczem czy potem. Naukowcy nawet nie mogą potwierdzić, że istnieje jakikolwiek związek między pH, a gęstością kości.

Zapamiętaj!

Mimo wszystko dieta odkwaszająca w porównaniu do innych diet jest dietą zdrową (nie mówimy tu o diecie odchudzającej ale o dziennej diecie). Zaleca ona spożywanie owoców, warzyw i nasion, całkowicie odrzuca żywność procesowaną. Niestety teoria wspierająca dietę nie jest zgodna z prawami ewolucji, fizjologią ludzkiego organizmu czy z badaniami naukowymi prowadzonymi w dziedzinie równowagi kwasowo zasadowej.

Kwasy to najważniejszy budulec ludzkiego organizmu. Wchodzą w skład aminokwasów, kwasów tłuszczowych i DNA. Dieta zasadowa jest zdrowa, bo opiera się na zdrowym i nieprzetwarzanym jedzeniu. Dieta absolutnie nie ma nic wspólnego z pH w organizmie.

ŻRÓDŁO:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797810 – Potential renal acid load of foods and its influence on urine pH.

http://ajph.aphapublications.org/doi/pdf/10.2105/AJPH.26.11.1113 – vol.26 – The question of acid and alkali forming foods

http://www.physiology.org/doi/full/10.1152/advan.00054.2009 – he kidney and acid-base regulation

https://academic.oup.com/jn/article/141/4/588/4630600 – Dietary Acid Load Is Not Associated with Lower Bone Mineral Density Except in Older Men

https://bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-11-88 – Low urine pH and acid excretion do not predict bone fractures or the loss of bone mineral density: a prospective cohort study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20005315 – Quality of diet and potential renal acid load as risk factors for reduced bone density in elderly women.

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze