Okresowa głodówka – skuteczność i efekty w odchudzaniu

okresowa_glodowka_lchfdieta

Idealnie zaplanowana okresowa głodówka może stać się realistyczną, zrównoważoną i skuteczną taktyką w odchudzaniu i zapobieganiu cukrzycy. Okresowa głodówka zwana również przerywanym postem (Intermittent fasting) jest metodą odchudzania w różnych formach. Niezależnie od wybranej formy poszczenia tymczasowa głodówka ma cztery podstawowe zalety, które sprzyjają odchudzaniu:

  1. Spala tłuszcz
  2. Przyspiesza metabolizm
  3. Reguluje głód
  4. Wzmacnia system odpornościowy

Jak działa  okresowa głodówka

Węglowodany ulegają szybkiemu rozkładowi na glukozę, którą ludzkie komórki zużywają jako podstawowe źródło energii. Niezużyte zasoby energii zostają zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Im więcej węglowodanów w diecie tym większa produkcja insuliny. Insulina blokuje spalanie zmagazynowanej energii w tkance tłuszczowej. Dopóki poziom insuliny nie spadnie, komórki tłuszczowe nie mają możliwości uwolnić zgromadzony cukier i wykorzystać go na energię. Okresowa głodówka polega na tym, aby poziom insuliny obniżył się wystarczająco szybko i wystarczająco długo, aby móc spalać zmagazynowany tłuszcz.

Pomiędzy posiłkami spada poziom insuliny, a komórki tłuszczowe są wtedy w stanie uwolnić zgromadzony cukier i wykorzystać go na energię. Zatem waga spada, jeśli pozwolimy obniżyć poziom insuliny. Cały pomysł z IF polega zatem na kontroli poziomu insuliny. Nie ma mowy o przekąskach, 5 posiłkach w ciągu dnia. Nie tędy droga. Dotyczy to również cukrzyków. Rozsądne porady żywieniowe połączone z okresową głodówka to najlepsze lekarstwo na cukrzycę.

Skuteczność okresowej głodówki

Skuteczność okresowej głodówki zależy od tego co się je i w jakim przedziale czasowym następuje spożywanie posiłków. Ograniczenie jedzenia od ośmiu do dziesięciu godzin i stopniowe wydłużanie czasowego okna zmienia podejście do żywienia i sprawia, że staje się ono o wiele zrównoważone. Przede wszystkim zmienia się podejście do głodu i uczucia sytości, które można kontrolować poprzez zdrową dietę i styl życia. Okresowa głodówka działa i jest możliwa do przeprowadzenia, jeśli dieta ogranicza węglowodany i wyklucza rafinowaną żywność. Zielone i niskowęglowodanowe warzywa, zdrowe tłuszcze i białka w diecie pozwolą organizmowi spalać tłuszcz między posiłkami. IF warto kombinować z fizyczną aktywnością. Rozwój mięśni sprzyja odchudzaniu.

Najlepiej zacząć od prostej formy przerywanego postu, ograniczyć godziny jedzenia, tak aby pasowały do harmonogramu dnia, unikać przekąsek i jedzenia późnym wieczorem lub nocy.

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here