wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaLCHFJakie jest optymalne zapotrzebowanie na białko w diecie ketogenicznej?

Jakie jest optymalne zapotrzebowanie na białko w diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest bardzo prosta ale przejście na dietę w celu poprawy zdrowia lub utraty tłuszczu może być trudne dla wielu początkujących. Optymalne zapotrzebowanie na białko w diecie ketogenicznej stanowi problem. Aby uzyskać płynną adaptację do ketogennego metabolizmu zazwyczaj spożywa się makroelementy w następujących proporcjach: tłuszcze – 70 – 80%, białko 15 – 20% i węglowodany – 5%. Wyżej wymienione proporcje dla wielu osób mogą być mylące, dlatego najlepiej procenty zamienić na gramy. Wraz z popularnością diety ketogenicznej pojawiło się wiele informacji na jej temat, głównie dotyczących podaży białka i tłuszczu, często sprzecznych i prowadzących po prostu do ogłupienia. Jakie jest optymalne zapotrzebowanie na białko w diecie ketogenicznej? Nie ma magicznego współczynnika! Potrzeby, preferencje i cele jednostki określają ilość białka w diecie. Zakres jest szeroki i wynosi 1,0 – 2,0 g na kilogram beztłuszczowej masy ciała (LBM).

Czy nadmiar białka ulega przekształceniu w cukier?

Niektóre aminokwasy w białku mogą zostać przekształcone w glukozę w procesie glukoneogenezy. Glukoneogeneza jest wysoko regulowanym fizjologicznym procesem, więc krótkie stwierdzenie, że nadmiar białka zamienia się w cukier jest po prostu dalekie od prawdy. Ważne jest natomiast skąd pochodzi białko. Najlepszej jakości białko to oczywiście białko pochodzenia zwierzęcego. Dlaczego? Mięso zwierząt obok białka zawiera również ważne kwasy tłuszczowe, minerały i witaminy. Kiedy czerwone mięso jak wołowina i baranina zawierają wszystkie witaminy z grupy B, to ryby i inne owoce morza obfitują w omega – 3, selen i jód. Dieta ketogeniczna to dieta na bazie mięsa i ryb głównie ze względu na wysokiej jakości białko i tłuszcz. Niektóre osoby twierdzą, że po zjedzeniu białka (nie pisząc jakiego pochodzenia) ich cukier się podnosi, a czy podnosi poziom insuliny we krwi? Należy pamiętać, że na terminację produkcji ketonów wpływa insulina. Skoro więc białko podwyższa cukier, nie powodując skoku insuliny to poziom ketonów nie ulega zmianie. Białko nie jest cukrem, ale jeśli nawet tymczasowo wpływa na obniżenie ketonów we krwi to nie wpływa to negatywnie na utratę tłuszczów czy zdrowia. Zwiększone stężenie ketonów we krwi nie jest równoważne z większą utratą tłuszczu, choć niesie za sobą duże korzyści zdrowotne. Krótko, osoby rozpoczynające dietę ketogeniczną nie muszą obawiać się białka. Nasze plany diety zawierają tyle białka, że nie koliduje ono z długoterminową ketozą lub utratą masy ciała.

 Co wpływa na optymalne zapotrzebowanie na  białko?

Przechodząc na dietę ketogeniczną należy zadać sobie pytanie co jest celem zmiany diety. Najczęstszym powodem są oczywiście cele osobiste jak schudnięcie, poprawa zdrowia i budowa tkanki mięśniowej. Jeśli celem jest utrata tkanki tłuszczowej, dieta ketogeniczna powinna zawierać wystarczającą ilość białka i zielonych warzyw, aby wypełnić żołądek, tłumić głód i jednocześnie utrzymując stały poziom cukru we krwi, który nie wywołuje wyrzutu insuliny. W przypadku odchudzania ilość białka waha się nawet do 2 g na kilogram beztłuszczowej masy ciała (LBM). Jest to więc szeroki zakres i trzeba po prostu eksperymentować aby określić optymalne zapotrzebowanie na białko. Osoby trenujące na pewno będą go potrzebowały więcej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Dieta ketogeniczna dla zdrowia

Jeśli celem diety ketogenicznej jest poprawa zdrowia to warto zwrócić uwagę, że ilość białka w diecie ma bezpośredni wpływ na IGF-1, AMPK i mTOR. Insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1 to hormon podobny do insuliny, silnie związany z hormonem wzrostu. IGF – 1 pobudza wzrost tkanek, głównie tkanki chrzęstnej, wspomaga tworzenie kolagenu, utrzymuje w równowadze stężenie wapnia, magnezu i potasu. Insulina hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, a co za tym idzie IGF-1. Wiąże to się ze słabym wzrostem u dzieci i opóźnieniami w dojrzewaniu. Enzym kinaza mTOR odpowiada za przyrost masy mięśniowej. W aspekcie diety ketogenicznej jako diety redukcyjnej jest to zwiększenie lub utrzymanie masy mięśniowej. Zwiększona masa mięśniowa to nie tylko ładna sylwetka ale szybszy metabolizm i niższa procentowa zawartość tkanki tłuszczowej. Kiedy wysiłek fizyczny pobudza mTOR to stężenie IGF-1 i AMPK jest faktycznie regulowane bezpośrednio dietą ketogeniczną. Dlatego będąc na diecie ketogenicznej spalanie tłuszczów odbywa się nawet bez zorganizowanego wysiłku fizycznego. Mało tego IGF-1 i AMPK faktycznie mogą obniżyć wydzielanie mTOR ale nie redukują tkankę mięśniową. Tak to już jest ze szlakami sygnałowymi, które są bardzo skomplikowane i w większości przypadków nie do końca wytłumaczone. Kinaza aktywowana 5’AMP (AMPK) to enzym podlegający ekspresji w różnych tkankach jak wątrobie, mózgu i mięśniach. Aktywacja AMPK prowadzi do ketozy.

ile białka na diecie ketogenicznej

Głęboka ketoza jest bardzo korzystna dla pacjentów z padaczką. Kwasy tłuszczowe działają neuroprotekcyjne w mózgu. Stwierdzono, że dieta ketogenna jest skuteczna również jako terapia metaboliczna dla pacjentów chorych na raka. Stosowania ketozy jako terapii metabolicznej w przypadku bardzo poważnych chorób ma na celu utrzymanie niskiego poziomu białka i podniesienia poziomu ketonów we krwi oraz utrzymania bardzo niskiego poziomu cukru we krwi. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie ilości białka w diecie. Uzyskanie porady i lekarza w celu rozpoczęcia diety ketogenicznej jest ważne, jednakże większość lekarzy odrzuca ketozę jako możliwą terapię. Zamykanie się w jednej teorii to nie droga do rozwoju nauki.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18561209 – Regulation of hepatic glucose produktion andthe role of gluconeogenesis in humans: is the rate of glukconeogenesis constant?
  2. http://diabetes.diabetesjournals.org/content/62/5/1435.full – Dietary protein contribute little to glucose production, even under optimal gluconeogenic conditions in healthy humans.
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2898565 – The ketonegic diet: Uses in Epilepsy and other neurologic illnesses.
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231714000925 – Ketogenic diets as an adjuvant cancer therapy: History and potential mechanism.

 

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Małgorzata Haggu NA Keto tarta szpinakowa
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Szybki keto kurczak tikka masala
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Keto NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Miska zdrowia na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Shakshuka – lchf i bez glutenu
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto sernik i brownie w jednym
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Siemię lniane w odchudzaniu
miroslawzwanyryszardem NA Siemię lniane w odchudzaniu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Fałszywe bułki na zakwasie
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Produkty bez węglowodanów
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Ewa NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Obiad na weekend, resztki do pracy
Małgorzata Haggu NA Orzechowa granola na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Kurczak keto panierowany w fibrex
Małgorzata Haggu NA Ciasto kokosowe bez mąki i cukru