wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaOdchudzanieIntermittent fasting i dieta ketogeniczna

Intermittent fasting i dieta ketogeniczna

Itermittent fasting czyli okresowy post to sposób jedzenia, który prowadzi do optymalnego spalania tkanki tłuszczowej. Przerywany post pozwala na zachowanie dotychczasowej diety ale spożywanie posiłków odbywa się w określonym przedziale czasowym. Intermittent fasting to świetny sposób na odchudzanie bez konieczności ograniczenia kalorii. Poza tym Intermittent fasting (IF) pozwala utrzymać masę mięśniową. 

Co to jest intermittent fasting?

Okresowy post (przerywana głodówka) to specyficzna koncepcja planowania posiłków polegająca na ich spożywaniu w taki sposób aby wygenerować długą przerwę w ich spożywaniu. Intermittent fasting nie jest więc dietą lecz sposobem jedzenia o określonej porze. Jest to sposób na wykorzystanie energii zawartej w tkance tłuszczowej. Przerywany post nie zmienia tego co się je, ogranicza jedynie czas, kiedy można jeść.

Jak działa intermittent fasting?

IF to  przede wszystkim świetny sposób na odchudzanie bez kalorycznej restrykcji. Kiedy diety odchudzające proponują ograniczenie kalorii to o wiele lepszy rezultat można uzyskać za pomocą okresowej głodówki bez ograniczenia kalorii. Co to oznacza? W rzeczywistości jedynie przez określony czas zjada się zaplanowane posiłki. Przez resztę czasu po prostu się pości. Powiedzmy, że dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynosi 2000 kcal. Posiłki są tak zaplanowane aby pod względem energetycznym była to równowartość 2000 kcal. Posiłki są zjedzone w określonym przedziale czasowym. W praktyce istnieje wiele odmian IF. Jedną z nich jest IF 18/6 co oznacza, że w ciągu 6 godzin ucztujemy, a przez 18 godzin pościmy. Poza tym zaleca się aby treningi przeprowadzać na czczo najlepiej rano, a pierwszy posiłek spożyć dopiero po treningu. Nie ma w tym nic dziwnego. Organizm ludzki gromadzi energię aby przetrwać noc i wystarczająco długo, aby swobodnie zrealizować średnio wysiłkowy trening w tym 10 km na rowerze treningowym.

Intermittent fasting i dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna w połączeniu z intermittent fasting daje niesamowite rezultaty. Znaczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej, wyraźny spadek wagi i ogólne poczucie lekkości to zalety diety ketogenicznej w połączeniu z głodówką, która tak naprawdę nie jest głodówką. Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa. Kalorie pochodzące z tłuszczów sycą na długo, spalanie zachodzi na pełnych obrotach. Nie ma mowy o spowolnieniu metabolizmu, bo przecież IF nie ogranicza spożycia kalorii podobnie jak dieta ketogeniczna.

Post najczęściej zaczyna się w porannych godzinach. Pierwszy posiłek powinien być  zjedzony zazwyczaj w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jak widać Intermittent  fasting zaprzecza obowiązującym dogmatom żywieniowym. Śniadanie to podstawowy posiłek dnia ale śniadanie nie trzeba jeść rano. Entuzjaści IF nie tylko chwalą sobie sposób jedzenia ale również przekonują, że dzięki takiemu rozkładowi posiłków można uzyskać znakomitą formę fizyczną i poprawić swoje samopoczucie.

Jak rozpocząć Intermittent fasting?

Zdaniem wielu osób  najlepiej taki sposób odżywiania wprowadzać stopniowo. Dieta ketogeniczna bardzo to ułatwia. Ketogeniczne posiłki stopniowo odsuwają w czasie moment spożycia posiłku i na długo zaspokajają głód. Z dnia na dzień pora spożycia posiłku wydłuża się.

Okresowy post jest znany od wieków. Okresowa głodówka to pomijanie jednego lub kilku posiłków w ciągu doby w zdrowy sposób. Można pościć 16 godzin i jeść w ciagu 8 godzin. Zaletą okresowej głodówki jest to, że można wybrać pory dnia, które najlepiej sprzyjają postowi, a więc dostosować go do treningu czy godzin pracy.

Mechanizmy działania okresowego postu

Okresowy post nie powinien być uważany za dietę, ale raczej za sposób w jaki ciało może nauczyć się rozpoznawać uczucia głodu. Często jemy nie dlatego, że jesteśmy głodni tylko dlatego, bo to pora na jedzenie. Mechanizmy działania okresowego postu to nic innego jak regulacja hormonów. Okresowy post zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu w organizmie, co prowadzi do zwiększonego spalania tłuszczu i przyrostu masy mięśniowej. Poprzez okresowy głód hormon wzrostu obniża poziom hormonu głodu czyli grelinę, podczas gdy poziom leptyny – hormonu nasycenia wzrasta.

Jak przerywany post prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej?

Przerywany post to przede wszystkim świetny sposób na odchudzanie bez konieczności ograniczenia kalorii. Większość ludzi spożywa większe posiłki w krótszym czasie, a później pości. Post wcale nie oznacza głód. Jest to po prostu przedział czasu wolny od jedzenia. W czasie wolnym od jedzenia następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Organizm zaspokaja swoje potrzeby energetyczne wykorzystując tkankę tłuszczową. Ponieważ insulina zostaje utrzymana na stałym niskim poziomie nie stoi nic na przeszkodzie aby przejść na spalanie tłuszczu. Dodatkowym ułatwieniem jest oczywiście dieta ketogeniczna, w której produkcja ciał ketonowych działa antagonistycznie na wydzielanie insuliny. Wtedy efekty okresowego postu są o wiele szybciej odczuwalne. Krótko mówiąc, kiedy organizm przestaje przetwarzać spożyty kilka godzin wcześniej pokarm wchodzi w stan głodzenia i jest mu łatwiej spalać tłuszcz w stanie na czczo.

Korzyści z przerywanego postu

Odchudzanie poprzez utratę tłuszczu to najważniejsza zaleta przerywanego postu ale nie jedyna. Jest wiele innych korzyści wynikających z okresowego postu.

Przerywany post ułatwia życie – wpływa na zmianę zachowania i redukuje stres.

Przerywany post przedłuża życie – Naukowcy od dawna wiedzą, że ograniczanie kalorii jest sposobem na wydłużenie życia. Z logicznego punktu widzenia ma to sens. Kiedy głodujesz, twoje ciało znajduje sposób na przedłużenie twojego życia poprzez spalanie tkanki tłuszczowej. Jest to naturalny i wrodzony mechanizm obronny.

Przerywany post może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – Badanie przeprowadzone na pacjentach chorujących na raka, potwierdzają, że skutki uboczne chemioterapii mogą być zmniejszone poprzez post przed rozpoczęciem leczenia oraz podczas terapii.

Przerywany post jest o wiele lepszy niż dieta niskokaloryczna – Powodem, dla którego większość diet w tym dieta niskokaloryczna nie dają rezultatu jest to, że zostaje ona przerwana. Okresowy, nieregularny post jest prosty do zrealizowania i zawsze przynosi efekty. Osoby otyłe szybko adaptują się do przerywanego rutynowego postu zwłaszcza po przejściu na dietę ketogeniczną.

 

 

 

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Małgorzata Haggu NA Keto tarta szpinakowa
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Szybki keto kurczak tikka masala
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Keto NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Miska zdrowia na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Shakshuka – lchf i bez glutenu
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto sernik i brownie w jednym
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Siemię lniane w odchudzaniu
miroslawzwanyryszardem NA Siemię lniane w odchudzaniu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Fałszywe bułki na zakwasie
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Produkty bez węglowodanów
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Ewa NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Obiad na weekend, resztki do pracy
Małgorzata Haggu NA Orzechowa granola na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Kurczak keto panierowany w fibrex
Małgorzata Haggu NA Ciasto kokosowe bez mąki i cukru