Czy sen wpływa na odchudzanie

sen_wplywa_pozytywnie_na_odchudzanie
Nowy trend w odchudzaniu to porcja długiego i spokojnego snu podczas nocnego wypoczynku. Sen reguluje przemianę materii, a co więcej przyczynia się do utraty wagi. Jak to jest możliwe?

Przesypiasz całą noc? To bardzo dobrze, bo wystarczająca ilość snu pozytywnie wpływa na odchudzanie. Tak zwana „The overnight diet”, której autorką jest dr Caroline Apovian przyczynia się do zmniejszenia nadwagi, poprzez wystarczającą ilość snu. Autorka zaleca dietę bogatą w składniki odżywcze w postaci regularnie spożywanych posiłków 6 dni w tygodniu. Jeden dzień zaleca zamienić pokarmy stałe na płynne. W ciągu jednego tygodnia dochodzi do spadku około 0,9 kilograma równowartości około 6000 kalorii. Zbyt piękne aby było prawdziwe?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebny jest wypoczynek i sen. Utrata wagi podczas snu to ekstra plus. Organizm reaguje pozytywnie na poprawę jakości snu poprzez zwiększoną przemiany materii. Niedobór snu sprawia, że apetyt rośnie. Rekompensujemy to jedzeniem. Oprócz złego humoru przybywają również kilogramy.

Gdy jesteś niewyspany, Twój apetyt rośnie

Niedobór snu zmniejsza przemianę materii, a jednocześnie zwiększa wydzielanie kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol zwiększa zapotrzebowanie na kalorie, a przy tym pobudza hormony apetytu takie jak grelina i leptyna. To właśnie grelina reguluje uczucie głodu ale i obniża poziom leptyny. Grelina i leptyna są wzajemnym przeciwieństwem. Grelina zwiększa uczucie głodu, a leptyna je obniża. Poza tym wysoki poziom leptyny obniża produkcję insuliny. Zaburzenia snu prowadzą więc do zaburzeń hormonalnych. Zdrowy i spokojny sen reguluje poziom hormonów apetytu we krwi, a co za tym idzie, spalanie.

The overnight diet

Dr Caroline Apovian uważa, że sen pomaga zrzucić nadwagę nawet do 1 kg tygodniowo. Osoby źle śpiące są narażone na stres i jego uboczne skutki. Podczas REM-snu zaobserwowane jest natężenie spalania. Osoby, które śpią mniej niż 7 godzin nie zapadają w fazę REM. Podczas fazy REM zaobserwowana jest wzmożona aktywność mózgu, która kosztuje wiele energii. To właśnie podczas fazy REM nasila się tempo spalania składników energetycznych. 

Prawidłowa dieta

Oczywiście prawidłowa dieta ograniczająca węglowodany,ale bogata w tłuszcze i białko rozwiązuje problemy z nadwagą. Szybkie diety jedynie stresują organizm i po jakimś czasie dochodzi znowu do nadwagi. Aby schudnąć trzeba dobrze jeść i spać. Spokojny i długi sen gwarantuje równowagę hormonalną w organizmie. Budzimy się wypoczęci i energiczni i lżejsi o kilogram!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here