Siemię lniane w odchudzaniu

0
851
siemie_lniane
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych, co ma również pozytywny wpływ na odchudzanie. Poza tym kwasy tłuszczowe utrzymują właściwy poziom glukozy we krwi.

Nasiona lnu czyli popularnie zwane siemieniem lnianym mają niezwykłą wartość odżywczą jak również właściwości lecznicze. Nasiona lnu zawierają mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, tak zwanych omega-3.

Handel oferuje siemię lniane w postaci całych nasion, zmielonych lub oleju. Najwięcej kwasów tłuszczowych znajduje się oczywiście w oleju. 1 łyżka oleju z siemienia lnianego pokrywa dzienne zapotrzebowanie na omega-3. 1 łyżka nasion siemienia lnianego zawiera 1,5 gramów kwasów omega3, gdzie dzienne zapotrzebowanie na omega-3 wynosi 2,5 gramów.

Oprócz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 siemię lniane zawiera również omega-6, błonnik i wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy, a w tym tak zwane aminokwasy egzogenne. Nasiona som bogate w witaminę E i B1. Poza tym nasiona zawierają najważniejsze minerały jak żelazo, magnez i cynk. Na istotną uwagę zasługuje obecność flawonoidów i fitoestrogenów, bardzo mocnych przeciwutleniaczy (antyoxydanty), które chronią organizm przed wolnymi radykałami.

Właściwości lecznicze siemienia lnianego

Siemię lniane odżywia i leczy. Obniża poziom cholesterolu we krwi, posiada właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Siemię lniane stabilizuje poziom glukozy we krwi.

Siemię lniane jest niewątpliwie bardzo pożywne i zdrowe, ale zawiera również substancje cyjanogenne, które pod wpływem wody, ulegają przemianie w wysoko toksyczny cyjanowodór (kwas pruski, HCN). Całe nasiona nie są szkodliwe i w całości przechodzą przez układ pokarmowy. Natomiast zmielone nasiona pod wpływem zimnej wody, w dawce większej niż 2 łyżki stołowe są szkodliwe ze względu na pobudzenie cyjanogenezy. Tego można uniknąć zalewając zmielone nasiona gorącą wodą. Enzym kontrolujący cyjanogenezę jest białkiem i ulega uaktywnieniu poprzez denaturację. Gotując owsiankę, należy wrzucić nasiona do gotującego dania, piekąc chleb z siemieniem zależy zalać je gorącą wodą.

Siemię lniane, a odchudzanie 

Siemię lniane nie zawiera tradycyjnych węglowodanów za to bardzo dużo błonnika, który jest oczywiście węglowodanem ale o bardzo niskim indeksie glikemicznym i praktycznie nie ulega trawieniu. Błonnik polepsza pracę jelit co ma wpływ na szybszą przemianę materii a co za tym idzie szybsze chudnięcie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe przyspieszają wchłanianie substancji odżywczych, również pozytywny wpływ na odchudzanie. Poza tym kwasy tłuszczowe utrzymują właściwy poziom glukozy we krwi. Długotrwałe uczucie sytości i brak ochoty na słodkie to skutek diety nisko węglowodanowej, która prowadzi do efektywnego zmniejszenia wagi.

Siemię lniane w kuchni

Nasiona lnu idealnie nadają się do wypieków zarówno pieczywa jak i ciast. Siemieniem lnianym można zastąpić jajka. 1 łyżka łamanego siemienia i 3 łyżki wody to równowartość jednego jajka. Całe nasiona siemię można dodawać do sałatek i kaszek, spożywać na surowo lub lekko uprażone. 

dieta lchf specjalista