piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaOdżywianieStewia - Co to jest stewia i jak jej używać

Stewia – Co to jest stewia i jak jej używać

Pierwszy krok do schudnięcia to odstawienie cukru. Czym można zastąpić cukier? Cukier nie jest niezastąpiony. Okazuje się, że pewna roślina zwana stewią jest naturalnie bardzo słodka. Roślina, którą można hodować na parapecie lub na balkonie.

Dlaczego stewia?

Pierwszy krok do schudnięcia to oczywiście odstawienie cukru. Wielu osobom jest ciężko zrezygnować z cukru do tradycyjnej herbaty z cytryną czy kawy. Z kolei zajadać się różnego rodzaju słodzikami też nie ma sensu, bo wpływają one negatywnie na poziom glukozy we krwi. Czym można zastąpić cukier? Cukier nie jest niezastąpiony. Okazuje się, że pewna roślina zwana stewią jest naturalnie bardzo słodka. Stewia to jak najbardziej naturalny, zdrowy (nie powoduje skoku insuliny) słodzik,którego wartość kaloryczna nie wpływa na poziom glukozy (cukru) we krwi. Stewia jest 250 razy słodsza od cukru, pozbawiona toksycznych właściwości, a ponadto nie wywołuje próchnicy.

Stewia – właściwości i działanie

Ekstrakt ze stewii zaleca się osobom będącym na diecie ze względu na nadciśnienie, cukrzycę czy nadwagę. Stewia słodzi naturalnie, a poza tym nie wspomaga uczucia na słodkie. Roślina ta świetnie nadaje się do wypieków i gotowania, choć robiąc przetwory z owocami np. dżemy nie ma tych samych pasteryzujących właściwości co cukier. Stewia nie wywołuje żadnych negatywnych efektów, można ją przechowywać bardzo długo. Świetnie rozpuszcza się w alkoholu czy wodzie. Stewia ma jedyną wspólną cechą z cukrem – jest po prostu słodka.

  • około 250 razy słodsza niż cukier
  • zawarte kalorie nie wpływają na poziom glukozy we krwi
  • słodzik stewia to 100% stewia
  •  w sprzedaży występuje w postaci sproszkowanego ekstraktu lub płynu
  • odporna na wysokie temperatury
  • łatwo rozpuszczalna w płynach

Jak dozować stewię?

Stewia jest bardzo słodka, więc należy ją dozować z umiarem. Nie zastępuje cukru w przypadku konserwacji produktów odżywczych czy ich fermentacji. Nie nadaje się do karmelizowania.

Kupując stewię, ważne jest aby zwrócić uwagę, czy produkt zawiera jedynie ekstrakt stewii. Na tej podstawie można stosować stewię według niżej podanych danych:

1 łyżeczka cukru (5 ml) = porcja stewii na czubku ostrza noża (0,15 ml)

erytrytol_czy_stewia1 łyżka cukru (15 ml) = szczypta stewii (0,5 ml)

l dl cukru (100 ml) = ½ łyżeczki stewii (2,5 ml)

5 dl cukru (500 ml) = 1 łyżka stewii (15 ml)

1 l cukru (1000 ml) = 2 łyżki stewii (30 ml)

Rodzaje mieszanek – słodzików ze stewią

Słodziki ze stewią występują w postaci proszku, pigułek, ekstraktu i herbatek. Niektóre słodziki zawierają mieszankę stewii z innymi substancjami słodzącymi jak erythritol. Taka mieszanka jest wskazana do wypieków aby zachować taką samą objętość jak w przypadku użycia cukru. Najlepszą i najczystszą formą stewii jest płynny ekstrakt. Wystarczy tylko kilka kropelek herbata czy kawa była słodka.

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSpara

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze