Szparagi – właściwości odżywcze i zdrowotne. Co zawierają szparagi?

szparagi właściwości

Szparagi, białe, fioletowe i zielone są źródłem witamin, minerałów i białka. Zawierają bardzo mało węglowodanów, dużo błonnika. Właściwości odżywcze i zdrowotne szparagów  zaliczają je do kategorii super żywność.

Szparagi – witaminy i minerały

Niedługo rozpocznie się sezon na szparagi. Warto więc się dowiedzieć jakie właściwości odżywcze mają szparagi i jak wpływają na zdrowie. Otóż okazuje się, że szparagi są nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Zawierają między innymi kwas foliowy, witaminę C, witaminę E i witaminę K. Szparagi zawierają bardzo dużo minerałów. Najwięcej występuje w nich wapnia (Ca), fosforu (P) i potasu (K). Dwa pierwsze pierwiastki wpływają pozytywnie na kości i zęby. Z kolei wysoka ilość potasu oraz niska zawartość sodu w połączeniu z asparaginą sprawiają, że szparagi mają właściwości moczopędne.

Kwas foliowy jest ważną witaminę podczas ciąży do prawidłowego rozwoju płodu. Wpływa korzystnie na serce i układ krążenia oraz na pracę jelita. Posiada właściwości detoksyczne.

Szparagi w odchudzaniu

Szparagi to idealne warzywo w odchudzaniu. Zawierają niewiele cukru, ale za to dużo błonnika, a nawet białko. 100 gram szparagów to tylko 18 kcal. Kalorie nie są najważniejsze w diecie. Ważne jest skąd one pochodzą. Ponieważ szparagi zawierają jedynie 2,4 gramy węglowodanów i 3,1 grama białka są warzywem, które z powodzeniem można spożywać w LCHF diecie. Poza tym szparagi są bardzo smaczne i lekkostrawne.

Szparagi – właściwości zdrowotne

Szparagi posiadają wiele właściwości zdrowotnych, m. in. mają działanie moczopędne i przeciwdziałają zaparciom. To środek leczniczy w schorzeniach układu krążenia. Substancja czynna, asparagina obniża ciśnienie tętnicze, rozszerza naczynia krwionośne i polepsza pracę serca.

Szparagi zawierają przeciwutleniacze jak rutyna i glutation, które przeciwdziałają tworzeniu się wolnych zarodników. Glutation jest białkiem, które stymuluje odporność. Jest również odpowiedzialne za detoksykację organizmu. Zapotrzebowanie na glutation jest bardzo wysokie, a jego stężenie w komórkach kształtuje się w zależności od stresu, zanieczyszczeń środowiska czy osłabienia organizmu.

Szparagi zawierają beta-karoten, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

Białko w szparagach

Innymi aminokwasami występującym w szparagach jest tryptofan i glutamina. Tryptofan bierze udział w syntezie serotoniny. Glutamina to endogenny aminokwas, którego stężenie w organizmie ulega zmniejszeniu po intensywnym treningu, pod wpływem stresu czy jojo odchudzania. Glutamina łagodzi ochotę na słodkie (tak zwane ssanie). Dieta bogata w szparagi pozwala na szybkie uzupełnienie zapasów glutaminy, a tym samym poprawę samopoczucia.

Szparagi są znanym od wieków afrodyzjakiem. Wspomagają potencję i rozrodczość u kobiet.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here