Wegańska dieta ketonowa – czy jest możliwa?

wegańska dieta ketonowa lchf dieta zdrowe odchudzanie

Coraz więcej osób rezygnuje z mięsa, produktów mlecznych i owoców morza na korzyść produktów pochodzenia roślinnego. Czy wegetarianie i weganie mogą stosować dietę ketogeniczną lub dietę niskowęglowodanową? Tak, mogą, ale skomponowanie planu żywieniowego wymaga nieco więcej wiedzy i wysiłku. Właściwe podejście i stosowanie się do zaleceń pozwala przestrzegać zasady diety wegańskiej, która zazwyczaj wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał i jajka. Dieta wegańska o niskiej zawartości węglowodanów, wysokiej zawartości tłuszczów i wystarczającej ilości białka może być zdrową i zrównoważoną dietą pomocną w odchudzaniu jak i stabilizującą poziom cukru i insuliny we krwi.

Na czym polega wegańska dieta ketonowa?

Dieta ketogeniczna i inne diety wysokotłuszczowe opierają się na dużej ilości tłuszczu, niskiego zapotrzebowania na węglowodany oraz umiarkowanej ilości białka. Aby wprowadzić organizm w ketozę czyli stanu metabolicznego, w którym organizm spala tłuszcz, w wyniku którego powstałe ciała ketonowe stają się głównym źródłem energii należy ograniczyć spożycie węglowodanów do poniżej 50 gramów dziennie. Taka dieta wymaga zatem spożycia sporych ilości tłuszczu, nawet 75% zawartości diety. Dlatego przeważająca większość ludzi prowadzących ketogeniczny styl życia woli produkty zwierzęce bogate w tłuszcz jak mięso, pełnotłuste przetwory mleczne i jajka. Nie oznacza to jednak, że weganie nie mają szans na zastosowanie diety ketogenicznej nawet jeżeli muszą jeszcze bardziej ograniczyć swoją dietę poprzez zrezygnowanie z większości owoców, skrobiowych warzyw i zbóż. 

Wegańska dieta ketonowa to dieta wykluczająca produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego, opierająca się o produkty roślinne bogate w tłuszcz, z niską zawartością węglowodanów i umiarkowaną białka.

Ketoza w wypadku wegan jest możliwa poprzez komponowanie posiłków obfitujących w roślinne oleje jak kokosowy, rzepakowy, sezamowy, oliwa z oliwek, mleka roślinne, awokado, nasiona, orzechy i soja. Istnieje nawet możliwość wdrożenia niskowęglowodanowych roślin strączkowych w takiej ilości aby została zachowana odpowiednia norma węglowodanów w diecie.

Czy wegańska dieta ketonowa jest zdrowa dla organizmu?

Spożywanie posiłków zarówno niskowęglowodanowych, jak i wegańskich brzmi dziwnie zwłaszcza, że diety wegańskie zawierają stosunkowo mało tłuszczu, a jednocześnie dużo węglowodanów. Diety wysokotłuszczowe i niskowęglowodanowe mają zupełnie przeciwny profil żywieniowy. Ale można być weganinem i doświadczyć korzyści płynących z niskowęglowodanowego stylu życia. Jedną z nich jest uczucie długotrwałej sytości, co może prowadzić do większej utraty wagi w porównaniu z innymi dietami, a nawet tradycyjną dietą wegańską.

Diety niskowęglowodanowe pozwalają lepiej kontrolować cukrzycę i insulinooporność, obniżają ciśnienie krwi, wartość cholesterolu LDL jak i trójglicerydów. 

Dieta wegańska ketogenna zawierająca wystarczającą ilość zdrowego tłuszczu, umiarkowaną białka i ograniczoną węglowodanów jest zdrowa i jeśli odpowiednio zbalansowana pozwala osiągnąć ketozę i zmienić źródło energii na ketony.

Ludzie mają swoje upodobania żywieniowe. Jedni lubią mięso, a drudzy wolą z niego zrezygnować z różnych względów. Jeśli chcesz schudnąć ale jesteś weganinem to wegańska dieta ketonowa może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here