Zamienniki cukru w lchf diecie

zdrowe zamienniki cukru

Zamienniki cukru – ketony

Mózg potrzebuje paliwo do prawidłowego funkcjonowania. Podstawowym źródłem energii jest glukoza, ale w diecie lchf jest ona zastąpiona ketonami. Glukoza zawiera 6 atomów węgla a keton 3 ale dla mózgu nie ma to znaczenia. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy czyli uwolnienie ketonów do krwi ma uboczne efekty jak bóle i zawroty głowy co jest reakcją ośrodka nagradzania w mózgu na zmianę źródła energii. Zazwyczaj objawy mijają po kilku dniach.

Słodkie jak cukier

Będąc na lchf diecie ochota na słodkie bardzo szybko znika i naprawdę nie ma potrzeby aby używać zamienników cukru. Najlepiej przyzwyczaić się do naturalnej słodyczy w jedzeniu. Tłuszcze są rozpuszczalnikiem dla organicznych związków zawartych w pożywieniu. Dlatego faktem jest, że na LCHF diecie następuje prawdziwe delektowanie się jedzeniem, bo jego smak pozostaje na długo. Dieta ma na celu obniżenie węglowodanów w diecie nie tylko samego „słodkiego” cukru. Nie znaczy to, że biały cukier można całkowicie zastąpić zamiennikami. Badania naukowe wykazują, że nawet zamienniki cukru mogą utrudniać odchudzanie, a więc pobudzać ośrodek nagradzania w mózgu i w ten sposób zwiększać ochotę na słodkie.

System wynagradzania w organizmie

Zamienniki cukru podobnie jak cukier mogą pobudzać system wynagradzania w organizmie. Spożywanie ich w nadmiernej ilości może przyczynić się do tego, że jemy więcej. W diecie lchf można jeść tyle aby całkowicie zaspokoić głód pod warunkiem, że spożyte kalorie pochodzą z tłuszczów i białka, a nie węglowodanów.

LCHF dieta uwalnia od uzależnienia od cukru, a właściwie od słodkiego. To smak cukru sprawia, że jest on ulubionym smakiem ludzi. Dlatego zamienniki cukru nawet te najbardziej bezpieczne mogą spowolnić odchudzanie, a nawet powodować tycie, bo są po prostu słodkie.

LCHF dieta pozwala na zjedzenie czegoś słodkiego raz na jakiś czas pod warunkiem, że zawiera ono takie zamienniki cukru jak stewia i erytrytol. Należy jednak pamiętać, że zamienniki cukru są stosowane nie po to aby zmniejszyć ilość pobranych kalorii tylko dlatego aby obniżyć spożycie cukru i ochotę na słodkie. Ich używanie powinno być zatem przemyślane.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here