Nadmiar wody – jak pozbyć się zatrzymanej wody w organizmie?

2
1249
nadmiar wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie dotyka głównie kobiety. Jest to uciążliwy problem, który powoduje obrzęki, opuchliznę i ociężałość niezależnie od wieku czy pory roku. Jak pozbyć się zatrzymania wody w organizmie, aby znowu poczuć się lekko i zdrowo? Są na to sposoby.

Czuję się jak balon!

Zatrzymanie wody w organizmie może mieć wiele przyczyn. Nieprawidłowo zbilansowana dieta, ujemny bilans wodny, nadmiar soli w pożywieniu przy jednoczesnym niedoborze potasu są wynikiem współczesnego trybu życia i łatwe do wyeliminowania, więc zaczynamy:

  • Dieta – nieprawidłowe nawyki żywieniowe powodują zatrzymanie wody w organizmie. Ludzki organizm produkuje również wodę. Woda metaboliczna, bo to o niej mowa, jest metabolitem powstałym w procesie utleniania węglowodanów. Nadmiar węglowodanów w diecie przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie. Niskokaloryczna dieta uboga w białko i tłuszcze powoduje przesącz płynów fizjologicznych do tkanek co skutkuje pojawieniem się obrzęków.
  • Nadmiar sodu versus niedobór potasu – oba elektrolity biorą udział w regulacji gospodarki wodnej organizmu i wchodzą w skład tzw. pompy sodowo – potasowej. Działają na siebie antagonistycznie. Nadmiar sodu powoduje usuwanie płynu komórkowego do przestrzeni międzykomórkowej i powstawanie obrzęków. Niedobór potasu ma niekorzystny wpływ na ciśnienie osmotyczne wewnątrz komórki, przez co nie może zapobiec retencji wody i obrzękom spowodowanym nadmiarem soli (sód jest jednym z pierwiastków  wchodzącym w skład soli) w diecie. Około 150 g potasu znajduje się w ludzkim organizmie i do tego wewnątrz komórek, kiedy sód znajduje się na zewnątrz komórek.
  • Za mało wody w codziennej diecie – picie wody nawilża organizm i reguluje gospodarkę wodną. Za mało wody w diecie powoduje, że organizm zaczyna gromadzić zapasy wody, a więc zatrzymuje jej usuwanie. Generalna zasada jest taka, że ilość wypitej wody powinna być równoważna z ilością wody wydalonej i prowadzić do zerwoego bilansu wodnego.
  • Brak aktywności fizycznej – aktywność fizyczna polepsza krążenie, co powoduje wydalanie wody z organizmu, a wraz z nią wszelkich złogów.
  • Nadmiar alkoholu – alkohol powoduje wydalanie wody oraz ważnych elektrolitów, ale częste piecie alkoholu prowadzi również do gromadzenia wody w organizmie.
  • Hormony – zmiany hormonalne np. podczas miesiączkowania mogą prowadzić do zatrzymania wody.

Zatrzymanie wody w organizmie – skutki

Zatrzymanie wody w organizmie powoduje przyrost wagi. Nadmierne spożycie węglowodanów zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa uczucie ciężkości. Innymi typowymi objawami są opuchlizna, głównie twarzy i powiek, obrzęki kończyn dolnych oraz wzdęty brzuch. Mogą również pojawić się bóle głowy.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

zatrzymanie wody w organizmie

Prostym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody w organizmie jest, chociaż zabrzmi to paradoksalnie, picie wody. Ilość wypitej wody jest równoważna z wodą wydaloną.

Zobacz: Dlaczego warto pić wodę?

Kolejnym sposobem jest zmiana diety. Zielone warzywa niskowęglowodanowe, bogate w minerały skutecznie regulują gospodarkę wodną. Dieta na pozbycie się wody z organizmu powinna być jak najbardziej naturalna i wolna od przetworzonej żywności, która zawiera ukryte węglowodany, sporo cukru i sodu, mało witamin i minerałów.

Zobacz: Dieta ketogeniczna co jeść

Jak szybko i skutecznie schudnąć 5 kilogramów i pozbyć się nadmiaru wody w organizmie? Krótkotrwała zmiana diety przynosi krótkotrwałe korzyści. Dlatego aby skutecznie schudnąć należy całkowicie zmienić styl życia.

dieta ketogeniczna regulacja wody w organizmie

Pomoże w tym niewątpliwie wybór prawidłowej diety jak dieta ketogeniczna. Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który koncentruje się na spożywaniu tłuszczów i znacznemu ograniczeniu węglowodanów.

Zapamiętaj: Tradycyjna dieta składa się z około 60% węglowodanów, 30% białka i 10 % tłuszczu. W diecie ketogenicznej zapotrzebowanie na kalorie pokrywają głównie tłuszcze, bo aż 75%, białko stanowi około 20%, a węglowodany tylko 5%.

Dieta ketogeniczna jest idealną dietą na regulację gospodarki wodnej w organizmie. Dodatkowo ketoza przyspiesza spalanie tłuszczów. Ograniczenie węglowodanów w diecie pozytywnie wpływa na poprawę samopoczucia. Dieta ketogeniczna jest bogata w zdrowe tłuszcze, zielone warzywa i wysokiej jakości białko zwierzęce.

Zobacz: LCHF dieta dla początkujących

Regularnie nawodniony organizm bez problemu usuwa nadmiar płynów dając tym samym sygnał, że nie musi niczego gromadzić na zapas, bo nie grozi mu odwodnienie. Zmiana stylu życia, racjonalne odżywianie i trening usuwają nadmiar wody z organizmu.

2 KOMENTARZE

  1. Hej. Jestem na adaptacji, drugi raz w zyciu. Za pierwszym razem sie tak nie stalo, ale za drugim owszem- mam 4 dzien adaptacji i napuchlam OKRUTNIE. Podejrzewam wode, bo wczesniej jej tyle nie pilam. Ale czy organizm sam zaskoczy ? Oczywiscie waga rosnie …

    • Skoro taka reakcja to na pewno organizm potrzebuje wody, ale na pewno z czasem gospodarka wodna się ureguluje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj