Bulion z kurczaka lub kury to idealna baza do niskowęglowodanowych zup. Bulion można również popijać bezpośrednio z kubka. Jest smaczny, treściwy i zaspokaja głód. Można go gotować w dużych porcjach i mrozić. Domowy bulion jest o wiele smaczniejszy, ale przede wszystkim zdrowy. Kostki bulionowe zawierają konserwanty, trans tłuszcze, substancje żelujące i inne węglowodany, których można uniknąć gotując domowy bulion. Domowy bulion to również zdrowe źródło ważnych dla organizmu elektrolitów jak sód (Na), magnez (Mg) i potas (K). Podczas lchf diety ważne jest aby zachować ich balans w organizmie.
Bulion
6-8 porcji po 250 ml
Składniki
2 kg kurczaka lub kury ze skórą i kościami lub części kurczaka jak skrzydełka czy udka
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
3 liście pora
3 nacie selera
1 czosnek solo
3 liście laurowe
1 łyżka soli
2,5 l wrzątku
Przygotowanie
Obrać warzywa i umiesić w pojemnym garnku z pokrywką. Na wierzchu położyć kurczaka lub kurę. Zagotować wodę i wlać do garnka. Gotować bulion przez 2 godziny, jeśli jest to mięso z kurczaka. Rosół z kury gotować znacznie dłużej 2-3 godziny. Odcedzić bulion na sicie. Przygotować stosowne pojemniki, napełnić je bulionem, szczelnie zamknąć i zamrozić.
Wartość energetyczna 1 porcji 74 kcal
Tłuszcze – 6 g
Białko – 4 g
Węglowodany – 0,7 g
Błonnik- 0,3 g
Warzywa dodane do bulionu nadają mu smak i nie są wliczone jako kalorie, podobnie jak błonnik.
SparaSpara
SparaSparaSparaSpara
SparaSparaSparaSpara
SparaSpara
SparaSpara
SparaSpara
potem wszystkie warzywa trzeba wyrzucić?
Po tylu godzinach gotowania tak.
Witaj, jak długo mogę przechowywać bulion w szczelnie zamkniętych słoiczkach i lodówce? Pozdrawiam Ola
Jeśli słoiki były zamknięte po napełnieniu gorącym bulionem, to na pewno są dobrze zassane i mogą wytrzymać w lodówce nawet 1 miesiąc.