Home Przepisy Zupy Bulion z kurczaka lub kury

Bulion z kurczaka lub kury

4
wywar? mięsny_lchf

Bulion z kurczaka lub kury to idealna baza do niskowęglowodanowych zup. Bulion można również popijać bezpośrednio z kubka. Jest smaczny, treściwy i zaspokaja głód. Można go gotować w dużych porcjach i mrozić. Domowy bulion jest o wiele smaczniejszy, ale przede wszystkim zdrowy. Kostki bulionowe zawierają konserwanty, trans tłuszcze, substancje żelujące i inne węglowodany, których można uniknąć gotując domowy bulion. Domowy bulion to również zdrowe źródło ważnych dla organizmu elektrolitów jak sód (Na), magnez (Mg) i potas (K). Podczas lchf diety ważne jest aby zachować ich balans w organizmie.

Bulion

6-8 porcji po 250 ml

Składniki

2 kg kurczaka lub kury ze skórą i kościami lub części kurczaka jak skrzydełka czy udka

2 marchewki

1 korzeń pietruszki

3 liście pora

3 nacie selera

1 czosnek solo

3 liście laurowe

1 łyżka soli

2,5 l wrzątku

Przygotowanie

Obrać warzywa i umiesić w pojemnym garnku z pokrywką. Na wierzchu położyć kurczaka lub kurę. Zagotować wodę i wlać do garnka. Gotować bulion przez 2 godziny, jeśli jest to mięso z kurczaka. Rosół z  kury gotować znacznie dłużej 2-3 godziny. Odcedzić bulion na sicie. Przygotować stosowne pojemniki, napełnić je bulionem, szczelnie zamknąć i zamrozić.

Wartość energetyczna 1 porcji 74 kcal

Tłuszcze – 6 g

Białko – 4 g

Węglowodany – 0,7 g

Błonnik- 0,3 g

Warzywa dodane do bulionu nadają mu smak i nie są wliczone jako kalorie, podobnie jak błonnik.

SparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSparaSparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

Previous articleMakowiec świąteczny lchf
Next articleKeto kanapka – bajgiel z boczkiem
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.

4 COMMENTS

  1. Witaj, jak długo mogę przechowywać bulion w szczelnie zamkniętych słoiczkach i lodówce? Pozdrawiam Ola

    • Jeśli słoiki były zamknięte po napełnieniu gorącym bulionem, to na pewno są dobrze zassane i mogą wytrzymać w lodówce nawet 1 miesiąc.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version