Jesień już tuż tuż, więc pora zaopatrzyć w nowe lchf przepisy na jesienne zupy i zrobić zapasy. Jesienna zupa lchf to całkiem pożywne danie. Do lchf zupy można dodać różnego rodzaju tłuszcze, ale przede wszystkim warto ugotować ją na mięsnym rosole. Zazwyczaj gotuję rosół z całego kurczaka. Mięso również wykorzystuję do zupy zwłaszcza, jeśli muszę uzupełnić białko.
Domowy rosół to już niezła porcja tłuszczu. Zupa będzie jeszcze bardziej pożywna, jeśli dodatki do niej będą pochodzenia tłuszczowego. Można wybrać śmietanę, kokosowe mleko ale też awokado, orzechy, czy nasiona. Wszystko zależy od tego ile węglowodanów chcemy jeść i ile tłuszczu.
Zupa w codziennej diecie jest ważna również ze względu na minerały i witaminy. Gotując rosół na zupę wytrącają się z kości minerały, takie jak wapno, magnez, sód i potas. Gotując zupę z niskowęglowodanowymi warzywami będzie ona źródłem potrzebnych witamin. W tej zupie znajdziecie białą kapustę, seler naciowy, pasternak, marchewkę i brokuły.
Zupę można też jeść z surowymi dodatkami jak na przykład pokrojone awokado, czy nasiona konopi. Można ją posypać natką pietruszki lub porem. Pamiętajcie, że wszystko co dodacie do zupy zwiększa jej gęstość odżywczą.
Zupy gotuję na kilka dni. Większe zapasy mrożę, ale w mojej rodzinie wszyscy lubią zupy, więc stoi w lodówce maksymalnie dwa – trzy dni. Kiedy czuję się głodna to podgrzewam porcję zupy w kubku. Zupa również rozgrzewa!
Jesienna zupa lchf
6 – 8 porcji
Składniki
2 l rosołu z kurczaka
1 marchewka
2 łodygi selera naciowego
1 pasternak lub korzeń pietruszki
350 g białej kapusty
1 mały brokuł, 300 g
3 ząbki czosnku
1 cebula
400 g ugotowanego kurczaka bez kości
1 puszka kokosowego mleka, 18% tł.
sok wyciśnięty z połowy limonki
3 łyżki posiekanej kolendry lub natki pietruszki
sól, czarny pieprz i kajeński pieprz do smaku
Dodatki
awokado
nasiona konopi
natka pietruszki
por
Do rosołu dodać obraną i pokrojoną w kostkę marchewkę, pasternak, czosnek i cebulę. Następnie poszatkować kapustę, pokroić seler naciowy i wrzucić do rosołu. Wlać mleko kokosowe, doprawić zupę solą, przyprawami i gotować przez 15 minut. Na koniec dodać różyczki brokułu, sok z limonki, kolendrę i gotować zupę jeszcze przez 3 minuty.
Wartość energetyczna 1 porcji bez dodatków (waga około 600 g) 270 kcal
Tłuszcze – 16 g
Białko – 19 g
Węglowodany – 9,5 g
Błonnik- 4,0 g