Home Odchudzanie 5 popularnych sposobów na przerywany post

5 popularnych sposobów na przerywany post

1
metoda_16_8_postprzerywany_IF_lchfdieta

Przerywany post jak metoda 16:8 czy 5:2 ma coraz więcej zwolenników.Dzięki niemu można schudnąć, zaprowadzić równowagę hormonalną, polepszyć przemianę materii, a nawet przedłużyć żywotność. Istnieje wiele sposobów na okresową głodówkę. Każda metoda jest skuteczna ale najlepiej wybrać taką, aby łatwo ją przeprowadzić.

5 popularnych sposobów na przerywany post

Metoda 16:8

Przerywany post polega na tym, że posiłki są spożywane w określonym przedziale czasowym, np. 16:8. Oznacza to, że przez 16 godzin pościmy, a w ciągu 8 godzin jemy. Metoda 16:8 to post, który należy przeprowadzić codziennie przez miesiąc. Ta metoda postu jest najmniej uciążliwa zwłaszcza, że  spokojnie można zaplanować ketogeniczne posiłki według dziennego harmonogramu. Mogą to być dwa lub trzy posiłki ale ważne jest żeby je spożyć w ciągu 8 godzin.

Osoby będące na diecie ketogenicznej swobodnie mogą zrezygnować ze śniadania i ograniczyć się do dwóch posiłków dziennie podczas postu. Zachowanie stałego poziomu cukru i insuliny dzięki lchf diecie pozwala na całkowitą kontrolę nad głodem.

Podczas postu można pić wodę, kawę i inne niekaloryczne płyny, które pomogą zredukować głód. Warto postawić na zdrowe jedzenie, zdrowe kwasy tłuszczowe i wartościowe białka.

Metoda 18:6

Metoda 18:6 jest bardziej restrykcyjną metodą w porównaniu do metody 16:8. Post trwa 18 godzin, a posiłki są spożywane w przeciągu 6 godzin. Można zaplanować jeden duży posiłek lub dwa posiłki. Metoda 18:6 nie ogranicza ilość ilości spożytych kalorii.

Najlepiej post 18:6 rozłożyć tak, aby większość postu przypadła na noc, oczywiście jeśli jest to wolny czas od pracy.

Metoda 5:2

Metoda 5:2 to okresowa głodówka, podczas której przez 5 dni jemy zaplanowane keto posiłki, a przez dwa dni pościmy ograniczając ilość kalorii do 500 – 600 kalorii dziennie. Ważne jest aby dni postu były od siebie oddzielone, a więc 3 dni normalnej keto diety, następnie 1 dzień postu, 2 dni normalnej diety i na koniec tygodnia drugi i ostatni dzień postu.

Ilość pobranych kalorii zależy od płci. Dla kobiet wskazane jest około 500 kalorii podczas dnia postu. Mężczyźni mogą spożyć około 600 kalorii. Ilość kalorii można rozłożyć na jeden lub dwa posiłki.

Metoda 5:2 jest wskazana zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy, które w tym czasie przytyły lub ich spadek wagi całkowicie się zatrzymał nawet na diecie ketogenicznej. Dieta pozwoli na wprowadzenie równowagi hormonalnej, której zaburzenia w menopauzie są główną przyczyną nadwagi i złego samopoczucia.

Metoda 5:2 jest nieco trudniejsza niż metoda 16:8 ale o wiele łatwiejsza do przeprowadzenia za pomocą diety ketogenicznej niż diety wysoko węglowodanowej. Metoda 5:2 przyczynia się do szybkiego spadku wagi. Można ją stosować przez dwa miesiące. Aby zachować wagę lepiej stopniowo przejść na codzienną dietę przy pomocy metody 18:6 lub 16:8.

Metoda eat – stop – eat

Eat – stop – eat metoda polega na całodobowym poście, jeden lub dwa razy w tygodniu. Post można rozpocząć kolacją w dniu poprzedzającym dobowy post i pościć przez 24 godziny do następnego dnia. Oczywiście można wybrać inną porę na jedzenie jak lunch czy obiad. Również tą metodę można dostosować do swoich codziennych czynności i pracy.

Metoda eat – stop – eat jest trudna, wymaga dużo dyscypliny ale o wiele łatwiej ją przeprowadzić prowadząc ketogeniczny styl życia. Metoda przynosi znakomite efekty w odchudzaniu. Podczas dni wolnych od postu należy spożywać posiłki według wybranej codziennej diety bez dodatkowych kalorycznych ograniczeń .

Podczas 24- godzinnego postu można pić wodę, kawę, herbatę i inne płyny niekaloryczne.

Spontaniczny post

Każdy post ma korzystny wpływ na zdrowie. Nawet spontaniczna rezygnacja z jakiegoś posiłku o dowolnej porze i w dowolnym dniu poprawia samopoczucie. Podczas spontanicznego postu po prostu polegamy na własnym instynkcie i jemy wtedy, kiedy czujemy naprawdę głód, a nie potrzebę zaspokojenia jakieś ochoty na specyficzny posiłek. Oczywiście ważne jest aby najpierw taki instynkt sobie wyrobić. Pomocna w tym może być dieta ketogeniczna.

Mitem jest, że regularne jedzenie zapobiega utracie masy mięśniowej. Ludzki organizm jest świetnie przystosowany do postu, ponieważ wykorzystuje własne zapasy energii zgromadzone w tkance tłuszczowej w postaci ketonów oraz wątrobie i mięśniach w postaci glikogenu.

Indywidualnie dobrana dieta podczas postu pozwoli Ci z łatwością schudnąć, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń.

 

 

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version