Home LCHF 10 oznak i symptomów, że jesteś w ketozie

10 oznak i symptomów, że jesteś w ketozie

0

Dieta ketogeniczna jest popularnym i skutecznym sposobem na odchudzanie oraz poprawę zdrowia. Właściwie przestrzegana dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu podnosi poziom ketonów we krwi. Wraz z pojawieniem się ketonów we krwi oznaki ketozy stają się odczuwalne.

Na diecie ketogenicznej organizm zostaje poddany adaptacji do ketozy poprzez obniżenie poziomu insuliny i zwiększenie metabolizmu tłuszczów. Wątroba zaczyna wytwarzać ciała ketonowe, które są bardziej efektywnym źródłem energii niż glukoza.

Jak ocenić czy organizm jest już w ketozie? Oto 10 typowych oznak ketozy.

Oznaki ketozy – nieświeży oddech

Jedną z pierwszych oznak pełnej ketozy jest nieświeży oddech. Nieświeży oddech jest efektem ubocznym, który po jakimś czasie zanika. Wiele osób stosujących diety ketogenne twierdzi, że ich oddech nabiera octowego zapachu. Jest to spowodowane podwyższonym poziomem ketonów. Keton to aceton, który zostaje usuwany z organizmu z moczem i oddechem.

oznaki symptony ketoza

Chociaż nieświeży oddech może być uciążliwy to jednak jest to pozytywna oznaka ketozy. Najlepiej myć często zęby lub używać gumy do żucia, oczywiście bez cukru.

Spadek wagi

Diety ketogenne i diety niskowęglowodanowe bardzo skuteczne odchudzają. Dziesiątki badań naukowych dotyczących utraty wagi dowodzi, że zarówno krótkie jak i długo terminowe odchudzanie za pomocą diety ketogenicznej gwarantuje spadek wagi.

Na początku diety następuje szybka utrata wagi głównie w postaci wody. Kontynuacja i przestrzeganie diety konsekwentnie prowadzi do utraty tkanki tłuszczowej.

Wzrost stężenia ketonów we krwi

Jedną z cech charakterystycznych dla diety ketogenicznej jest obniżenie poziomu cukru we krwi i wzrost ketonów. Ludzki organizm zaczyna spalać tłuszcz, a ketony stają się głównym źródłem energii.

Najdokładniejszy i niezawodny pomiar ketozy można uzyskać za pomocą specjalnego miernika np. glukometr Optium XIDO. Według niektórych ekspertów od diety ketogenicznej ketozę pokarmową definiuje się jako stężenie ketonów we krwi w zakresie 0,6–3,0 mmol / l. Stężenie beta-hydroksymaślanu (BHB), reprezentującego ciała ketonowe, w większości przypadków powinno być niższe od 0,6mmol/l. Może to być związane z okresowym postem lub większym wysiłkiem fizycznym.

Wzrost stężenia ketonów w moczu i oddechu

Wraz z postępującą ketozą wzrasta poziom ketonów wydzielanych z oddechem i moczem. Metoda monitorowania stężenia ketonów w oddechu i moczu jest mniej dokładna niż metoda pomiaru ketonów we krwi. Jest to jednak o wiele tańsza metoda i dla osób praktykujących dietę ketogeniczną przez dłuższy czas z dobrym rezultatem wystarczająca.

Zmniejszenie apetytu

Stosowanie diety ketogenicznej i wprowadzenie organizmu w ketozę sukcesywnie prowadzi do zmniejszenia apetytu. Utrata apetytu jest głównie spowodowana zwiększonym metabolizmem kwasów tłuszczowych jak również lepszą kontrolą nad hormonami regulującym apetyt i głód. Poza tym ketony oddziaływują pozytywnie na substancje sygnalizujące w mózgu.

Dieta ketogeniczna nie jest dietą limitującą kalorie ale naturalnie prowadzi do zmniejszenia ich podaży. Nie oznacza to jednak wymuszonej głodówki. Organizm spala zasoby energii związane w tkance tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa jest źródłem wysokoenergetycznym dlatego jej efektywne wykorzystanie prowadzi do spadku wagi bez uczucia głodu.

Lepsza koncentracja i więcej energii

Przeciwnicy diety ketogenicznej zarzucają, że głodzi ona mózg, powoduje mdłości i zmęczenie. Istotnie te objawy mogą się pojawić na początku diety ale szybko mijają. Mózg z kolei jest bardziej przystosowany do energii pochodzącej z ketonów niż z glukozy. Powiedzenie, że zastrzyk cukru polepszy koncentrację i doda więcej energii mija się z prawdą, bo jest jedynie krótkotrwałym efektem.

Aby uniknąć problemów z koncentracją i zmęczeniem można stopniowo obniżać ilość węglowodanów w diecie. Są to jednak objawy krótkotrwałe, więc my zalecamy ograniczenie cukrów wraz z rozpoczęciem diety. Keto grypa (keto flu) nie jest szkodliwa dla zdrowia. Podczas jej przechodzenia najlepiej zrezygnować z ciężkiego treningu.

Zanim dieta niskowęglowodanowa zacznie działać organizm funkcjonuje  jak hybryda. Korzysta z energii z węglowodanów i tłuszczów. Po wejściu w ketozę będzie to energia głównie pochodzenia tłuszczowego.

Ketony są niezwykle dobrym źródłem energii dla mózgu. Zostały nawet przetestowane w warunkach medycznych, aby leczyć choroby mózgu i stany chorobowe, takie jak wstrząs mózgu i utrata pamięci. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że długoterminowe stosowanie diety ketogenicznej zwiększa klarowność i poprawę funkcji mózgu.

Eliminacja węglowodanów pomaga kontrolować i zachować prawidłowy poziom cukru we krwi oraz insuliny. Może to dodatkowo zwiększyć koncentrację i poprawić funkcjonowanie mózgu.

Krótkotrwałe zmęczenie

Początkowe przejście na dietę ketogeniczną może powodować krótkotrwałe zmęczenie, które objawia się ogólnym osłabieniem i braku siły. Te uboczne objawy często są przyczyną zaniechania kontynuacji diety. Jednak z czasem zmęczenie ustępuje, a dieta ketogeniczna przynosi długoterminowe korzyści.

Po przejściu na pełną ketozę, które może trwać od kilku dni do kilku tygodni zmęczenie ustępuje. Aby zmniejszyć zmęczenie podczas tej zmiany, można zażywać suplementy elektrolitowe.

Elektrolity są często tracone z powodu szybkiego zmniejszenia zawartości wody w organizmie i eliminacji części produktów zabronionych w diecie ketogenicznej. Najważniejsze elektrolity powinny być utrzymywane na odpowiednim poziomie, sód – 2000 – 4000 mg, potas – 1000 mg, magnez – 300 mg.

Krótkoterminowy spadki wydajności fizycznej

Zmniejszenie ilości węglowodanów początkowo objawia się zmęczeniem, które wpływa na spadek wydajności fizycznej.

Jest to przede wszystkim spowodowane zmniejszeniem zapasów glikogenu w mięśniach, które stanowią główne i najbardziej wydajne źródło energii podczas intensywnego treningu. Po kilku tygodniach ale również dostosowaniu treningu do nowego źródła energii jakim są ketony fizyczna wydajność wraca do normy, a nawet wzrasta.

Problemy z trawieniem

Dieta ketogenna zazwyczaj wiąże się z istotną zmianą rodzajów spożywanych pokarmów.

Problemy trawienne, takie jak zaparcia i biegunka, są ubocznymi efektami diety na początku jej wdrożenia. Niektóre z tych problemów powinny ustąpić po okresie przejściowym, ale może można sobie pomóc zwiększając ilość błonnika w codziennej diecie. Wtedy problemy trawienne ustąpią. Problemy trawienne mogą również powrócić, wtedy kiedy nagle w diecie pojawiło się więcej węglowodanów niż zazwyczaj.

Warto jeść dużo zielonych i liściastych warzyw jak jarmuż i szpinak, które obok zastrzyku witamin uzupełnią dietę w błonnik.

Bezsenność

Dużym problemem dla wielu osób będących na diecie ketogenicznej jest bezsenność. Wiąże to się z drastyczną redukcją węglowodanów. Poprawa snu następuje zwykle w przeciągu kilku tygodni. Długie stosowanie diety generalnie wpływa na poprawę snu u osób, które już przed dietą cierpiały na bezsenność.

Przestrzeganie diety ketogenicznej nieuchronnie prowadzi do ketozy. Wyraźne zmniejszenie wagi, dobre samopoczucie i lepsze zdrowie jest gwarancją, że organizm jest w ketozie i używa energii pochodzącej z ketonów.

 

 

Previous articleCzy można zmienić styl życia na styl ketogeniczny
Next articleTłuszcze nasycone – dobre czy złe?
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version