Ryż z kalafiora to szybka, tania i fit przystawka do obiadu. Przerobienie kalafiora na ryż jest bardzo proste. Obieram go z liści, ścieram na tarce o grubych oczkach lub szatkuję w malakserze. Ryż z kalafiora najczęściej smażę na patelni ze sporą porcją tłuszczu. Może to być masło lub olej kokosowy z dodatkiem oleju MCT.
Kalafior to również warzywo niskowęglowodanowe, które świetnie sprawdza się na diecie lchf. Można go podać jako przystawkę do mięsa, ryb lub jajek. Warto też wypróbować go z marynowanym tofu. Jaką opcję wybierzecie zależy od indywidualnych upodobań. Do kalafiorowego ryżu można dodać inne warzywa i grzyby. Osobiście lubię, jeśli są w nim pieczarki.
Zalety „fałszywego ” ryżu z kalafiora
Ryż z kalafiora to nie tylko popularne danie na diecie lchf. Doceniają go nie tylko zwolennicy diet niskowęglowodanowych, ale również osoby, które szukają smacznych i prostych sposobów na włączenie więcej warzyw do swojej codziennej diety. Ryż kalafiorowy nie tylko sprzyja odchudzaniu, ale również ogólnemu zdrowiu. Zawiera wiele minerałów, witamin i sporo błonnika. Charakterystyczny zapach kalafiora pochodzi od siarki.
Siarka ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz ich właściwą elastyczność. Poza tym siarka bierze udział w syntezie kolagenu i keratyny przez co ma znaczący wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.
Jeśli nie lubicie kalafiora, to może może przekonacie się do niego po przeczytaniu tego artykułu i odkryciu przepisów na kalafior na blogu lchfdieta.pl.
Ryż z kalafiora i pieczarek
4 porcje
Składniki:
1 kalafior, około 500 g
250 g pieczarek
50 g masła
1 łyżka oleju MCT
1 łyżka świeżego tymianku
sól i czarny pieprz do smaku
Do podania
jajka sadzone
smażony boczek
Przygotowanie
Zetrzeć kalafior na tarce o grubych oczkach lub poszatkować w malakserze. Rozgrzać tłuszcz na patelni. Oczyścić pierzarki, pokroić, jeśli są zbyt duże i usmażyć. Wyjąć pieczarki i włożyć starty kalafior. Smażyć przez 10 minut, aż kalafior będzie al dente. Następnie dodać pieczarki, tymianek, doprawić ryż solą i pieprzem, wymieszać.
Jeść ryż z szadzonymi jajkami i boczkiem lub innymi źródłami białka.
Wartość energetyczna 1 porcji ryżu (200 g) 133 kcal
Tłuszcze – 11 g
Białko – 5,0 g
Węglowodany – 4,0 g
Błonnik – 4,5 g