Home Trening Czy człowiek wysportowany to zdrowy człowiek?

Czy człowiek wysportowany to zdrowy człowiek?

0
trening dla zdrowia

Trening dla zdrowia

Wiele osób, które ciężko trenują ma niedobór energii. Niedożywienie jest szkodliwe dla zdrowia i sprawia, że przyrost masy mięśniowej nie jest tak szybki jakby się tego spodziewano. Trening i dieta niskokaloryczna, która obfituje w węglowodany kosztem tłuszczów, są niekorzystne zarówno dla zdrowia jak i wyników treningowych. Wiele osób może być dotkniętych chorobą nawet o tym nie wiedząc. Sport wyczynowy zarówno ten na poziomie amatorskim jak i zawodowym nie ma nic wspólnego ze zdrowiem, choć do zdrowia często nawiązuje.

Jaki trening wybrać

Trening powinien być dostosowany do stanu zdrowia osoby. Czy to będzie wizyta na siłowni czy lekcje tańca, czy też runda na rowerze nie gra roli tak długo jak osoba trenująca ma lepsze samopoczucie i jest po prostu zadowolona. Na ogół jest tak, że osoby otyłe nigdy wcześniej nie trenowały. Nagła zmiana tej sytuacji jest szokiem dla organizmu. Osoba otyła nie ma kondycji i praktycznie po kilku minutach treningu ma po prostu dosyć. Pewnie osoba  przyglądająca się z boku pomyśli „co za leniwy tłuścioch”. Ale jeżeli ktoś codziennie dźwiga swój ciężar, a potem raptem musi to robić o wiele szybciej i częściej to nie ma w tym nic dziwnego. Wysiłek fizyczny powinien być dopasowany do aktualnego poziomu wytrenowania, a w przypadku bardzo otyłych osób, do wagi. Tak więc osoby otyłe bardzo dobrze czują się w wodzie. Bieganie z kolei może pogłębić problemy z kolanami. Trening dla zdrowia to na pewno nie trening, który powoduje kontuzje!

Czy trening odchudza?

Trening powinien być zawsze dopasowany do poziomu wytrenowania danej osoby. To co jest dobre dla jednej osoby i daje pozytywne rezultaty może okazać się wręcz destrukcyjnym działaniem dla drugiej. Celem dopasowanego treningu jest poprawienie kondycji fizycznej, a nie utrata wagi. Utrata wagi to dodatkowy bonus, który jest możliwy jeśli trening jest połączony z prawidłową dietą. Bardzo łatwo można udowodnić, że dieta niskowęglowodanowa wspaniale redukuje nadwagę przy minimalnym wysiłku fizycznym. Wraz ze spadkiem wagi wzrasta wydolność fizyczna. Osoby z dużą nadwagą naprawdę nie mają ochoty na ekstremalne treningi, które często kończą się poważnymi kontuzjami. Poza tym osoby, które nigdy nie trenowały bardzo szybko się zniechęcają. Rezygnują wtedy nie tylko z treningu ale i z diety. Właściwa dieta, która gwarantuje spadek wagi bez głodu, bez ograniczenia kalorii, a więc dieta niskowęglowodanowa może temu zapobiec. Taka dieta wyklucza wszystkie składniki, które mają zły wpływ na organizm człowieka, dostarcza natomiast niezbędne składniki pokarmowe obfitujące w białko i tłuszcz.

Trening dla zdrowia powinien być przyjemnością, a nie cierpieniem. Ćwiczenia do upadłego nie mają nic wspólnego z odchudzanie, a już tym bardziej ze zdrowiem.

 

 

 

Previous articleTarta cukiniowa z feta bez glutenu
Next articlePudding z kapusty i mielonego mięsa – bez glutenu, paleo i low carb
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version