Uwalnianie adrenaliny jest trochę mylące dla wielu ludzi, ale z jakiegoś powodu wszyscy mówią o tym, że jest ona uwalniana podczas stresu, ale czy to prawda? Dowiedzmy się, co to jest i jak sprowokować jego uwolnienie.
Adrenalina i jej właściwości
Adrenalina jest zarówno hormonem, jak i neuroprzekaźnikiem. Oddziałuje za pomocą receptorów na narządy wewnętrzne i tkanki, zmieniając ich funkcję i w ten sposób pobudzając do działania, a także bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych z układu współczulnego.
Jest to jeden z hormonów, które odpowiadają za reakcję organizmu na skutki stresu. Ich wpływ jest ukierunkowany na aktywność fizyczną, która zapewnia przetrwanie w czasie niebezpiecznych zmian w środowisku. Na przykład, podczas gry w nowe kasyna bez depozytu 2021 każdy gracz doświadcza różnych emocji tylko ze względu na cechy takiej rozrywki i oczywiście uwolnienie adrenaliny podczas gry, to samo można poczuć, skacząc ze spadochronem.
Jako lek, jest on stosowany w leczeniu wielu stanów chorobowych, w tym zatrzymania akcji serca i powierzchownego krwawienia. Wziewna adrenalina może być stosowana w leczeniu astmy, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne.
Jest on podawany dożylnie, wstrzykiwany do mięśnia, wdychany lub wstrzykiwany tylko pod skórę. Do częstych działań niepożądanych należą dreszcze, niepokój i pocenie się. Może wystąpić kołatanie serca i wysokie ciśnienie krwi. Czasami może to prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
Produkcja adrenaliny wzrasta przy każdym czynniku, który organizm postrzega jako zagrażający życiu – ból, utrata krwi, strach, oparzenia, spadek ciśnienia krwi, cukru we krwi, niedobór tlenu, wysiłek fizyczny, strach, podniecenie czy zdenerwowanie.
W obliczu sytuacji stresowej, zagrożenia lub ryzyka, aktywowane są adrenoreceptory. Adrenalina dostaje się przez krew do różnych narządów i części naszego ciała, gdzie wywołuje określone efekty skutkujące aktywacją organizmu: rozszerzenie dróg oddechowych w celu zwiększenia poboru tlenu do organizmu, zwężenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie akcji serca itp.
Jest ona związana z ekstremalnymi sportami lub aktywnościami, które wiążą się z pewnym ryzykiem. Ale adrenalina wydziela się również w codziennych sytuacjach. Na przykład na egzaminie lub gdy niespodziewanie spotykamy kogoś znajomego, na ważnym spotkaniu, a nawet na weselu.
Sposoby na podniesienie adrenaliny
Chcesz podnieść swoją adrenalinę, ale nie wiesz jak? Nie bój się podejmować ryzyka, aby każda minuta Twojego życia była niezapomniana, a Twoje ciało dostało zastrzyk adrenaliny!
Oto 6 standardowych sposobów na podkręcenie adrenaliny.
- Bocking
Jest to młody ekstremalny trend pochodzenia niemieckiego, który nabiera coraz większego rozmachu. Głównym urządzeniem są sprężyste szczudła do skakania. Bocking nie tylko podnosi adrenalinę, ale jest też dobry dla zdrowia. Badania wykazały, że bieganie i skakanie przyczynia się nie tylko do spalania kalorii i utraty wagi, ale także wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, ponieważ poruszanie się na szczudłach obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Hazard
Kasyno czy zakłady sportowe to te, które mogą zaoferować graczom nie tylko paletę pozytywnych emocji i szansę na zgarnięcie jackpota i zmianę swojego życia na zawsze, ale także rozrywkę, która ładuje organizm adrenaliną. Jak tylko gracz wciśnie przycisk uruchamiający automat, jego ciało zaczyna lekko drżeć, czuć ciepło, dłonie stają się mokre, a podniecenie sięga zenitu. To są objawy adrenaliny w organizmie.
- Pilotowanie samolotu
Skoki spadochronowe są fajne i podnoszą poziom adrenaliny. Inną alternatywą, która również wiąże się z wydzielaniem adrenaliny jest pilotowanie samolotu! Wsiadasz za kierownicę i ruszasz, podbijając przestrzeń powietrzną. Poziomowanie to, jak sądzę, pisanie swojego imienia w powietrzu.
- Kitesurfing
To właśnie wtedy, gdy połączysz dwie fajne rzeczy w jedną – surfing i puszczanie latawców! W tej metodzie stajesz na desce, bierzesz swój latawiec – vel kite i ruszasz na podbój bezkresu morza zgodnie z prawami fizyki.
- Skysurfing
Chodzi o to, aby skakać z nartami, aby wykonać różne kształty w swobodnym spadku. Skysurfing jest stosunkowo nowym sportem, ale już znalazł bardzo dużo chętnych. Osoba, która wykonuje różne figury w powietrzu z deską (nartami) nazywana jest narciarzem. Aerodynamika narciarza jest bardzo różna od zwykłego swobodnego spadania w skoku spadochronowym, dlatego skoki narciarskie nie należy mylić z skysurfingiem.
- Jibbing
Ten sport to czysta akrobatyka. Jibbing to skoki, ślizgi i technika jazdy na snowboardzie należąca do freestylu. Polega na jeździe po wszystkim co się da, np. po poręczach, boxach, funboxach, ławkach, murach, skrzyniach, itd. Jest to aktywność całoroczna. Najbardziej popularna jest zimowa wersja jibbingu, czyli ślizganie się na nartach i snowboardzie na różnych krawędziach.
Wniosek
Adrenalina jest bardzo ważnym składnikiem każdego organizmu, czy to ludzkiego czy zwierzęcego, ponieważ jest swego rodzaju obrońcą i naszym wybawcą w sytuacjach krytycznych. Bez adrenaliny wiele organizmów zginęłoby w sytuacjach stresowych i niebezpiecznych. To doskonały bojownik o nasze bezpieczeństwo i niesamowity towarzysz niezapomnianych wrażeń i przeżyć związanych z osobliwymi rozrywkami i sportami.