środa, 22 maja, 2024
Strona głównaOdżywianie14 sposobów na poprawę trawienia każdego dnia

14 sposobów na poprawę trawienia każdego dnia

Co wpływa na poprawę trawienia? Żyj spokojniej. Określ priorytety w życiu, odrzuć wszystko to bez czego możesz się obejść. Unikaj stresu. Regularnie medytuj i wykonuj ćwiczenia oddechowe. Obniżenie poziomu stresu i uspokojenie umysłu zajmuje 10 minut dziennie i wpływa pozytywnie na trawienie. Dodając nowe nawyki do posiłków łatwo poprawisz trawienie i odzyskasz dobre samopoczucie.

14 sposobów na poprawę trawienia

Jedzenie powinno być przyjemnością, zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze i cieszyć oko. Ważne jest jednak aby znaleść czas na jedzenie, jeść w spokoju i wolno jak tylko to możliwe. Dobrze skomponowane posiłki jak również ich samodzielne przygotowywanie to podstawa dobrego samopoczucia. Gotowanie odpręża, koncentruje jak również syci, ponieważ wpływa uspokajająco na psychikę. Od tego jak czuje się nasz umysł zależy nasze zdrowie.

Za nim zaczniesz jeść…

 1. Jedz tylko wtedy, gdy jesteś głodny, i unikaj jedzenia, gdy jesteś zdenerwowany, zły lub smutny.
 2. Wybierz spokojne miejsce na posiłek. Spraw, aby posiłek Cię zrelaksował.
 3. Przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny lub jedną łyżką jabłkowego octu ekologicznego przed posiłkiem. Taka kuracja stymuluje sekrecję kwas żołądkowego i żółci, które z kolei pobudzają i wzmacniają trawienie.
 4. Myśl pozytywnie o jedzeniu, jak je chcesz przyrządzić i co ono dla ciebie oznacza. Podczas takich rozważań w myślach rozpoczyna się wstępne trawienie w jelitach. Następuje uwolnienie kwasu solnego w żołądku i odpowiednich enzymów. Twój organizm zostaje przystosowany do spożycia posiłku.
 5. Gotuj posiłki tak aby sprawiały ci radość, kolorem, zawartością bądź sposobem podania. Wybierz ulubioną miskę lub talerz i pięknie ułóż przyrządzony posiłek. Ciesz się zapachem i kolorami wszystkimi zmysłami.
 6. Bądź wdzięczny za przygotowane jedzenie. Pomyśl ile osób musi pracować abyś mógł jeść to co lubisz.
 7. Spróbuj jeść o stałych porach dnia.
 8. Podczas gotowania używaj przypraw, które posiadają właściwości wspomagające trawienie. Większość z nich jest łatwo dostępna i znana jak czarny pieprz, chili, koper włoski, oregano, pietruszka czy tymianek.

na poprawę trawienia zdrowe odżywianie lchf dieta

Podczas posiłku…

 1. Jedz powoli. Odłóż sztućce między kolejnymi kęsami posiłku.
 2. Przeżuwaj dokładnie jedzenie. Pozwala to uniknąć wzdęć, gazów i bólu brzucha, które często są następstwem złego trawienia.
 3. Ogranicz picie płynów podczas jedzenia. Unikaj picia zimnych płynów, które hamują trawienie.
 4. Podczas jedzenia skoncentruj się wyłącznie na jedzeniu. Odłóż telefon na bok, wyłącz telewizor. Nie rozmawiaj z pełnymi ustami.
 5. Pozostań w spokoju przez kilka minut po przełknięciu ostatniego kęsa lub odpocznij po jedzeniu na kanapie.
 6. Jedz tyle aby zaspokoić głód. Nie przejadaj się. Każdy dodatkowy kęs obciąża pracę jelit i prowadzi do problemów w trawieniu.
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze