„Zdrowe jedzenie to najlepsze lekarstwo” według Hipokratesa. W naszej rzeczywistości te słowa jak nigdy dotąd mają niesamowite znaczenie. Wątpliwa jakość spożywczych produktów, przetwarzanych, barwionych i konserwowanych, nadmierne spożycie cukrów i tak zwanego fast food jest jedną z głównych przyczyn wielu chorób i nadwagi.
Substancje odżywcze zawarte w zdrowym, ekologicznym, nieprzetworzonym i wysokoenergetycznym pożywieniu zostają poddane metabolizmowi, a tak zwane złogi i resztki z przemiany materii są wydalane. Wszystkie dodatkowe substancje jak środki konserwujące czy sztuczne barwniki zalegają w organizmie i z czasem prowadzą do zapaleń i różnego rodzaju alergii.
Jest wiele spożywczych produktów, których konsumowanie wpływa bezpośrednio na dobre samopoczucie i zdrowie. Jednym z nich są skorupiaki. Skorupiaki pojawiły się stosunkowo niedawno w polskim handlu, lepiej później niż wcale! Krewetki, raki i kraby są bardzo bogate w białko. Zawierają kwasy tłuszczowe omega- 3. Są naturalnym źródłem jodu (I), selenu (Se), żelaza (Fe), fosforu (P), cynku (Zn), miedzi (Cu), magnezu (Mg) i witaminy D. Jedzenie skorupiaków to naturalna ochrona serca.
Duże zasoby witaminy B12 w skorupiakach zapobiegają miażdżycy.
Kwasy tłuszczowe omega– 3 mają właściwości przeciwzapalne i wpływają dobroczynnie na serce. Zapobiegają zatorom krwi jak również skutecznie obniżają ciśnienie.
Selen zaliczany do mikroelementów coraz częściej jest traktowany jako naturalna ochrona przed rakiem. Ponieważ występuje on w śladowych ilościach, należy zdobyć wiedzę jakie produkty go zawierają. Na pewno dużo selenu jest w skorupiakach.
Jedzenie skorupiaków poprawia humor! Skorupiaki zawierają dużo tryptofanu, który w organizmie służy do syntezy serotoniny. Serotonina to substancja sygnalizująca w mózgu, mająca ogromny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Razem z melatoniną serotonina reguluje sen. Wydzielanie serotoniny reguluje apetyt, temperaturę ciała czy krzepnięcie krwi.
Serotonina zwana ”hormonem szczęścia” ma również pozytywny wpływ na potrzeby seksualne jak i impulsywne zachowania.
Niski poziom serotoniny powoduje wzrost agresywności, zmęczenie, nadwrażliwość na ból, a nawet depresje. Tego typu objawy można zaobserwować u osób uzależnionych, które są na odwyku, gdzie naturalne działanie serotoniny zostało zastąpione narkotykami czy alkoholem. Pozytywne jest to, że odstawienie środków odużających po jakimś czasie prowadzi znowu do syntezy serotoniny. Na pewna terapia nie mniej prawidłowe odżywianie bogate w serotoninę przyspiesza proces odnowy zasobów w ten hormon.