Sok z buraków zawiera cenny dla zdrowia kwas foliowy, błonnik oraz azotany. Picie soku z buraka pomaga w leczeniu nadciśnienia i chorób układu pokarmowego. azotany poprawiają wydolność fizyczną oraz opóźniają procesy oksydacyjne w organizmie.
Buraki są nie tylko smaczne. Zawierają witaminy, minerały i charakteryzują się niską zawartością energii (40 kcal / 100g). Buraki to super antyutleniacze (ORAC: 860). Szklanka soku z buraków dziennie zwiększa wytrzymałość podczas fizycznego wysiłku o 16% (Exeter University).
Z badań wynika, że azotany pochodzące z buraków opóźniają procesy utleniające w organizmie przez co zostaje zwiększona zdolność oszczędnego
wydatkowania energii. Te właściwości fizjologiczne są istotne zarówno dla sportowców jak i osób mniej fizycznie aktywnych.
Najskuteczniejsza dawka soku z buraka to 500 ml, a efekt można już zaobserwować po 2 – 3 godzinach.
Buraki są naprawdę godne polecenia nie tylko dla sportowców. Sok z buraków obniża ciśnienie, rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi.
Sok buraczany pomaga organizmowi pozbyć się resztek z produktów przemiany materii, złogów, toksycznych substancji i ciężkich metali. To naturalne źródło potasu, żelaza i efektywnych antyutleniaczy. Buraki zawierają również dużo kwasu foliowego, niezbędnego przy podziale komórkowym jak i metabolizmie białek. Buraki w codziennym jadłospisie to po prostu samo zdrowie.