piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieDlaczego warto pić wodę?

Dlaczego warto pić wodę?

Woda to podstawa każdej diety. Woda oczyszcza i nawilża. Wskazane jest picie dwóch litrów wody dziennie bez dodatków. Woda reguluje temperaturę ciała, oczyszcza organizm ze złogów i toksyn. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest po prostu niezbędna do życia.

Każda dieta zaleca picie wody. Dlaczego? Woda to przecież woda. ”Woda jest dla zwierząt”, też się można spotkać z takim stwierdzeniem. Ale poważnie, bez wody nie można żyć. Woda stanowi około 70% masy naszego ciała. Woda jest świetnym nośnikiem elektrolitów jak i rozpuszczalnikiem dla większości odżywczych substancji. Zapobiega alergiom, chorobom i złemu samopoczuciu. Dodatkowa szklanka wody dziennie to inwestycja w zdrowie i młodość.

10 powodów, dla których powinniśmy pić wodę

Trenujesz lepiej – utrata 2 % płynów ustrojowych co stanowi 1-1,5 litra wody, zmniejsza wydolność fizyczną nawet do 20%. Pocenie podczas wysiłku to naturalny proces, który ma na celu ochłodzenie ciała. Dlatego trzeba zawsze uzupełniać zasoby wody zwłaszcza podczas długiego wysiłku fizycznego.

Bóle głowy i żołądka – bóle czy zawroty głowy objawiają się głównie, kiedy organizm cierpi na niedobór płynów. Zaczyna cię boleć głowa wpij szklankę zimnej wody. Wstajesz z łóżka i kręci ci się w głowie? Twój organizm potrzebuje więcej wody. Woda do rozpuszczalnik dla wielu substancji. Tabletki przeciwbólowe mogą irytować jelita. Popijanie tabletek dużą ilością wody rozcieńcza substancje przeciwbólowe i poprawia ich wchłanianie. Kac to również objaw niedoboru wody w organizmie, ponieważ alkohol usuwa wodę z organizmu.

Woda chroni przed przeziębieniami – błony śluzowe pokrywające jamę ustną, nos i krtań są naturalnie wilgotne i zawierają antyciała. Zaburzenia w gospodarce wodnej organizmu wysusza blony śluzowe przez człowiek staje się bardziej podatny na infekcje.

Woda odchudza – pierwsze odznaki głodu to również niedobór płynów w organizmie. Szklanka zimnej wody uspokaja organizm ale i prowadzi do nasilenia spalania. Aby doprowadzić wodę do temperatury ciała organizm spala 125 kalorii.

Woda nawilża – przebywanie w klimatycznych pomieszczeniach, podróż pociągiem lub samolotem sprawia, że organizm wysusza się. Powietrze na pokładzie samolotu jest bardzo suche i dlatego pochłania wodę z organizmu. Mniej tlenu zwiększa problemy z oddychaniem i utratę wody. Przed i podczas podróży picie dużej ilości wody obniża odwodnienie organizmu.

Woda zapobiega zaparciom – duża ilość pitej wody reguluje powoduje lepsze napęcznienie błonnika przez co lepszą pracę jelit. Błonnik potrzebuje wody aby mógł pełnić prawidłową funkcję w przewodzie pokarmowym. Część błonnika częściowo rozpuszcza się w wodzie i tworzy śluz, który miesza się z pokarmem i ułatwia jego przemieszczanie. Nierozpuszczalny błonnik również pochłania wodę, kiedy przechodzi przez układ pokarmowy.

Piękne włosy i skóra – żadne odżywki do włosów czy mleczka do ciała nie zastąpią wody. Nawilżanie wodą od środka powoduje, że skóra jest miękka, elastyczna i ma naturalny połysk. Rysy twarzy stają się łagodne, a zmarszczki wypełniają się. Podczas fizycznego wysiłku np. intensywnego treningu pot pobudza pracę gruczołów łojowych. Wydzielane tłuszcze zabezpieczają mieszki włosowe przed nadmiernym wysuszeniem.

Mózg pracuje lepiej – pospolitym powodem zmęczenia jest odwodnienie organizmu. Czujesz, że tracisz koncentrację, koordynację ruchów, a twoje odruchy reakcyjne są spowolnione, napij się wody. Na pewno to pomoże!

Kamienie nerkowe – woda rozcieńcza mocznik produkowany w nerkach przez co zapobiega tworzeniu się kryształów soli, które z czasem prowadzą do tworzenia się kamieni nerkowych.

Piękne mięśnie – mięśnie również potrafią gromadzić wodę. Po intensywnym treningu ukrwione mięśnie gromadzą więcej glikogenu, który z kolei wiąże wodę.

Jak przeciwdziałać odwodnieniu organizmu?

Jeśli odwodnienie nie ma podłoża chorobowego to generalną zasadą jest oczywiście picie dużo wody, conajmniej dwa litry dziennie i stosowanie odpowiedniej diety. Alkohol, kawa czy nadmiar soli w codziennej diecie może być przyczyną retencji wody. Spragniony wody organizm zawsze stara się bronić przed odwodnieniem, gromadzi wodę w tkankach podskórnych przez co ciało zwiększa swoją objętość. Paradoksalnie im mniej wody spożywamy tym organizm magazynuje jej więcej! Stanowi to swoisty mechanizm obronny, który reaguje na zmiany środowiska jak wysoka temperatura. Woda jest ważna dla organizmu. Nadmiar wody w organizmie skutecznie reguluje fizyczna aktywność. Pobudzone do pracy mięśnie kurczą się i wpływają pozytywnie na ścianki naczyń krwionośnych i poprawiają krążenie.

 

SparaSpara

SparaSpara

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze