Carbcount to naukowy projekt mający za zadanie określić leczenie cukrzycy typu 2 za pomocą odpowiedniej diety. Projekt został zainicjowany w zeszłym roku i początkowo brały w nim udział Dania, Norwegia i Szwecja, a ostatnio dołączyły Szkocja i Niemcy. Celem projektu jest wyleczenie cukrzycy typu 2 za pomocą odpowiedniej diety bez użycia środków farmakologicznych. Oznacza to, że uczestnicy programu, osoby chore na cukrzycę typu 2 powinny uzyskać normalny poziom cukru we krwi bez leków. Kolejny etap projektu ma za zadanie porównanie dwóch diet, jednej opierającej się na liczeniu kalorii, drugiej na liczeniu węglowodanów. Szefem projektu jest naukowiec Simon Dankel z wydziału Badań Klinicznych Uniwersytetu w Bergen.
Liczenie kalorii czy liczenie węglowodanów – projekt Carbcount
Projekt Carbcount ma na celu porównanie ze sobą dwóch diet. Jedna z nich to dieta ściśle niskowęglowodanowa. Uczestnicy programu z pierwszej grupy będą mogli jeść tyle na ile mają ochotę ale w ciągu pierwszych trzech miesięcy będą zmuszeni ograniczyć dzienną ilość węglowodanów do maksymalnie 30 gramów. Następnie będzie przewidziany wzrost ilości węglowodanów w diecie od 30 do 80 gramów dziennie. Druga grupa uczestników zostanie poddana tradycyjnej diecie z ekstremalnym ograniczeniem kalorii do 825 – 853 kcal dziennie, również przez 3 miesiące. Następnie uczestnicy z tej grupy zostaną wybrani do diety restrykcyjnej w tłuszcze i do diety wysokotłuszczowej ale drastycznie ograniczającej węglowodany. Celem tego etapu jest badanie wpływu poszczególnych diet na spadek wagi i jej utrzymanie poprzez unormowanie poziomu cukru we krwi.
Popularność LCHF głównie w Szwecji i zastosowanie diety w leczeniu cukrzycy typu 2 ma wiele zwolenników. Dieta niskowęglowodanowa daje wspaniałe efekty w leczeniu cukrzycy typu 2 bez leków, a nawet prowadzi do jej cofnięcia. Mimo wszystko wciąż jest krytykowana przez zwolenników diety węglowodanowej i dyskomfortowej diety niskokalorycznej.
Czy stabilizacja poziomu cukru we krwi jest możliwa bez spadku wagi?
Ekstremalna dieta niskokaloryczna może również cofnąć cukrzycę typu 2. Świadczą o tym badania naukowe opublikowane przez naukowców z uniwersytetu w Glasgow. Spadek wagi wśród uczestników badań doprowadził do cofnięcia choroby. Po dwóch latach 36% uczestników wciąż miało unormowany poziom cukru we krwi w porównaniu z 3% uczestników, którzy byli leczeni konwencjonalnie czyli farmakologicznie.
Ekstremalna dieta niskokaloryczna niewątpliwie prowadzi do utraty wagi i cofnięcia cukrzycy. Nasuwa się jednak pytanie jak długo można być na tak niskokalorycznej diecie i normalnie funkcjonować. Dlatego projekt Carbcount pragnie zbadać czy dieta niskowęglowodanowa może cofnąć cukrzycę typu 2 bez ograniczenia kalorii i bez gwałtownego spadku wagi.
Ruch LCHF od dawna raportuje zdrowy wpływ diety niskowęglowodanowej nie tylko na cukrzycę, ale również w przypadku innych chorób. Większość osób przechodzących na LCHF kieruje się względami zdrowotnymi. Spadek wagi jest po prostu dodatkowym, zdrowym efektem diety.
Projekt Carbcount refundowany z inicjatywy Unii Europejskiej JPI – Zdrowa Dieta Dla Zdrowego Życia obejmie 500 osób, o których stwierdzono cukrzycę typu 2. Start kolejnego etapu projektu jest przewidziany na 2020. Będziemy czekać z niecierpliwością na rezultaty ale już dziś wiadomo, że dieta lchf to dieta, która cofa cukrzycę typu 2 bez leków i insuliny.
Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2 skontaktuj się z nami, a my po konsultacji ułożymy dla Ciebie plan diety niskowęglowdanowej, który pozwoli Tobie na powrót do normalnego, zdrowego życia.