Cellulit to problem wielu kobiet, niezależnie czy są szczupłe czy przy kości. Przyczyny cellulitu są różne, a walka z nim nie jest łatwa. Jego powstawanie nie następuje z dnia na dzień, dlatego też pozbycie się cellulitu wymaga czasu ale jest możliwe poprzez odpowiednią dietę i codzienny masaż newralgicznych punktów.
Jak powstaje cellulit?
Pomarańczowa skórka czyli cellulit jest schorzeniem dotykającym prawie 80 % kobiet. Jest to zwyrodnienie w obrębie tkanki łącznej, które uwidacznia się w postaci nierówności i górek, najczęściej na powierzchni ud, brzucha, pośladków i ramion. Skóra w tym miejscu jest mało sprężysta, a powiększone komórki tłuszczowe przenikają przez włókna kolagenowe i powodują efekt pomarańczowej skórki.
Cellulit jest następstwem zmian metabolicznych, objawiającym się przerostem komórek tłuszczowych na skutek przewagi syntezy kwasów tłuszczowych nad lipolizą czyli ich rozkładem. Ta dolegliwość występuje jedynie u kobiet, ponieważ włókna elastyny i kolagenu układają się równolegle. Kiedy tracą elastyczność nie są w stanie się oprzeć rozrastającym się komórkom tłuszczowym.
W odróżnieniu od kobiet u mężczyzn tkanka łączna tworzy gęstą siateczkę, która o wiele łatwiej radzi sobie z przerostem tkanki tłuszczowej.
Wraz z wiekiem zmniejsza się też produkcja kolagenu, włókna stają się bardziej wiotkie i mniej efektowne w podtrzymywaniu komórek tłuszczowych. Ich regeneracja zostaje spowolniona, a wieku około 70 lat synteza kolagenu może całkowicie ustać.
Przyczyny cellulitu
Cellulit powstaje na skutek, chorób metabolicznych, zaburzeń hormonalnych, braku ruchu i złej diety. Pewien wpływ na występowanie cellulitu mają również uwarunkowania genetyczne. W niektórych przypadkach powstawanie cellulitu może mieć związek z zaburzeniami przepływu limfy.
HGH – hormon wzrostu
Ważnym czynnikiem zapobiegającym cellulitowi jest hormon wzrostu. Jego działanie jest wyraźnie zaobserwowane w obrębie tkanki tłuszczowej. HGH stymuluje rozkład trójglicerydów i przestawia organizm na czerpanie energii z kwasów tłuszczowych. Zabezpiecza w ten sposób przed rozrostem adypocytów.
Hormon wzrostu poprawia regenerację organizmu podczas snu. Nocny wypoczynek zwiększa produkcję HGH i odnowę organizmu.
Dieta a hormon wzrostu
Sposób odżywiania się ma ogromny wpływ na produkcję hormonu wzrostu. Ważny jest zatem odpowiedni dobór makroskładników, aby odpowiednio stymulować aktywność przysadki mózgowej.
Jednym z antagonistów HGH jest insulina. Tak więc dieta węglowodanowa, szczególnie o wysokim indeksie glikemicznym obniża stężenie hormonu wzrostu we krwi, ponieważ prowokuje wydzielanie insuliny odpowiadającej za utylizację glukozy. Insulina sprzyja zatem rozrostowi tkanki tłuszczowej i w efekcie degeneracji włókien elastyny i kolagenu.
Innym hormonem mającym wpływ na stężenie hormonu wzrostu jest kortyzol. Kortyzol i hormon wzrostu działają przeciwstawnie. Podczas spokojnego snu poziom kortyzolu obniża się głównie poprzez działania wykonane przez układ GABA, a wydzielanie hormonu wzrostu ma w tym samym czasie nawiększy pik. Jednakże niedostateczna ilość snu i przewlekły stres pobudzają nadmierne wydzielanie kortyzolu, natomiast funkcje HGH zostają niejako upośledzone lub nie zachodzą prawidłowo. Jeśli organizm jest poddany długotrwałemu stresowi może dość do rozrostu tkanki tłuszczowej, nadwagi i powstania cellulitu.
Badania naukowe potwierdzają też, że dieta bogata w białko ma pozytywny wpływ na produkcję hormonu wzrostu, dlatego warto uwzględnić pełnowartościowe źródła białka w diecie.
Hormon wzrostu ma za zadanie odnawianie i chronienie organizmu. Innym hormonem, który stymuluje HGH jest grelina zwana hormonem głodu. Grelina sygnalizuje, że organizm potrzebuje energii. Wzrost stężenia greliny jest proporcjonalny do wzrostu stężenia hormonu wzrostu. Ważne jest zatem aby dostosować kaloryczność diety do potrzeb organizmu. Można ją łatwo obniżyć za pomocą periodycznej głodówki.
Jak lchf dieta przeciwdziała cellulitowi?
Wysokie stężenie HGH zwiększa lipolizę, a więc wzmaga trawienie tłuszczów. Dieta lchf to dieta tłuszczowa, w której tłuszcze mają aż 75% udziału, a węglowodany tylko 5%. Oznacza to, że tłuszcze stają się głównym źródłem energii w postaci ciał ketonowych i efektownie stymulują produkcję hormonu wzrostu. LCHF dietę można stosować w połączeniu z periodyczną głodówką faktycznie bez uczucia głodu, ponieważ organizm spala nagromadzony tłuszcz w tkance tłuszczowej. Objętość komórek tłuszczowych zmniejsza się, HGH regeneruje włókna elastyny i kolagenu i w ten sposób efekty wizualne cellulitu zanikają.
Rola kolagenu w tworzeniu cellulitu
Kolagen jest jednym ze składników tkanki łącznej wchodzącym w budowę innych tkanek i narządów. Jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego odnawiania.
Ludzki organizm posiada zdolność syntetyzowania kolagenu, która jednak z wiekiem znacznie spada. Skutkiem tego są trudności w odnowieniu włókien kolagenowych między innymi w skórze co przyczynia się do powstawania cellulitu. Włókna kolagenowe niegdyś o wysokiej odporności na rozciąganie stają się wiotkie. Proces ten ulega nasileniu u kobiet w menopauzie.
Jak wzmocnić włókna kolagenowe?
Trudno zapobiec całkowitej degradacji włókien kolagenowych, ale za pomocą lchf diety można skutecznie wpłynąć na utrzymanie prawidłowego przebiegu procesów syntezy kolagenu. Dieta wysoktłuszczowa stymuluje HGH, który przyczynia się do odnawiania organizmu, między innymi poprzez uaktywnianie syntezy włókien kolagenowych. Ważne jest również spożywanie witamin C, E i A. Witaminy E i A to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i z łatwością można je dostarczyć organizmowi będąc na diecie tłuszczowej. Występują obficie w wątrobie, nasionach i orzechach jak również w liściach zielonych roślin.
Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Źródłem witaminy są owoce i warzywa. Ponieważ nie wszystkie owoce są wskazane na diecie wysokotłuszczowej, należy wybrać te, które zawierają mało węglowodanów i sporo witaminy C. Okazuje się jednak, że większość warzyw dozwolonych w lchf zawiera więcej witaminy C niż owoce. Do nich należą papryka, jarmuż, szpinak i wiele innych.
Innym czynnikiem stymulującym produkcję kolagenu jest miedź. Miedź podobnie jak żelazo stanowi tak zwany hem w wielu enzymach w tym oksydazy lizynowej, która ma kluczowy wpływ na przebieg syntezy kolagenu jak i elastyny. Miedź występuje obficie w orzechach i nasionach jak również kakao.
Masaż limfatyczny ramion, brzucha i ud może również dobrze wpływać na poprawę kondycji skóry. Mechaniczny masaż za pomocą odpowiedniej szczotki powoduje rozdrobnienie komórek tłuszczowych i zwiększoną przemiany materii. Masaż skóry sprawia, że cellulit jest mniej widoczny. Poza tym rozgrzewa skórę i polepsza jej ukrwienie co ma też pozytywny wpływ na redukcję cellulitu.