CHORA WĄTROBA A DIETA KETOGENNA

0
17
NAFLD_lchfdieta

Chora wątroba jest skutkiem niewłaściwej diety. NAFLD, czyli niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby ma ścisły związek z chorobami XXI wieku jak cukrzycą typu 2, otyłością, czy chorobami sercowo-naczyniowych. Nadmiar węglowodanów w diecie powoduje, że odkładają się one wątrobie w postaci tłuszczu. Dieta LCHF, która ogranicza węglowodany w codziennej diecie odtłuszcza wątrobę.

Wątroba hyperechogeniczna jednorodna

Badanie wątroby polega na przeprowadzeniu badania USG. W wypadku potwierdzonego NAFLD znajdziemy sformułowanie „wątroba hyperechogeniczna jednorodna”, które oznacza, że miąższ wątroby bardziej odbija ultradźwięki. Postęp choroby jest ten sam jak u chorych nadużywających spożycie alkoholu. Powolne niszczenie komórek wątrobowych i stany zapalne prowadzą do zwłóknienia wątroby, a w konsekwencji do jej marskości.

Niektóre funkcje wątroby w organizmie?

Wątroba pełni znaczącą funkcję w organizmie, dlatego wszystko co zjadamy i pijemy ma ogromny wpływ na jej pracę i prawidłowe funkcjonowanie. Jest odpowiedzialna za przemiany metaboliczne węglowodanów i białka i przemiany hormonalne jak konwersja hormonów tarczycy-T4 w T3. Tutaj jest również produkowany IGF, czyli hormon polipeptydowy podobny do insuliny oraz trombopoetyna, hormon odpowiedzialny za produkowanie trombocytów, ważnych składników krwi.

Co szkodzi wątrobie?

Wątroba jako narząd ma spore zdolności regeneracyjne. Komórki wątrobowe zwane hepatocytami stanowią prawie 70% masy wątroby. Pod wpływem szkodliwych czynników następuje szybka odbudowa tych komórek. Jest to związane ze zjawiskiem zwanym hormezą, gdzie podczas działania hormetycznego dochodzi do wyrównania z nadkompensacją zaburzeń w homeostazie organizmu. Oczywiście warunkiem jest, że procesy niszczenia nie przekraczają możliwości odnowy. Co zatem szkodzi wątrobie?

  • fruktoza (syrop fruktozowy)
  • alkohol
  • nawaga
  • niedożywienie
  • niedobór składników odżywczych
  • nadmierne wydzielanie insuliny

NAFLD_lchfdieta-2 chora wątroba

Leczenie wątroby

Jest wiele mitów na temat leczenia niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Niestety większość lekarzy cały problem zrzuca na tłuszcz, a to nie jest dobre rozwiązanie. Dieta ketogeniczna to zmiana nawyków żywieniowych, która może mieć zbawienny wpływ na odnowę i pracę wątroby.

Podczas diety ketogenicznej ketony stają się głównym źródłem energii. Po przejściu na dietę wysokotłuszczową dochodzi do wielu przemian metabolicznych, które pozytywnie wpływają na wątrobę:

1.rozkład glikogenu w wątrobie 

2. rozkład glikogenu w mięśniach 

3.rozkład trójglicerydów w wątrobie 

4. spalanie tkanki tłuszczowej 

5. zwiększenie dobrego cholesterolu we krwi

Glikemia poposiłkowa

Mianem glikemii proposiłkowej określa się stężenie glukozy tuż po spożyciu posiłku. W zdrowym organizmie poziom glukozy sprawnie reguluje insulina. U osób rozwijających cukrzycę lub diabetyków ze źle leczoną cukrzycą stężenie glukozy jest znacznie podwyższone. Przyczyną nie jest jednak niedobór insuliny (cukrzyca typu 2) lecz niedrożność receptorów insuliny. Zatem jest logiczne, że znaczna redukcja węglowodanów wymaga mniejszej ilości insuliny i na tyle, aby skutecznie regulować stężenie glukozy. 

Jak organizm utrzymuje stały poziom glukozy we krwi, skoro mu się ograniczyło ilość węglowodanów w posiłkach? Oczywiście za pomocą glukagonu, hormonu działającego w wątrobie. Niedocukrzenie (hipoglikemia) u cukrzyków jest spowodowane nadmierną ilością insuliny. Insulina jest hormonem antagonistycznym do glukagonu i hamującym jego produkcję w wypadku zachwiania równowagi hormonalnej. Kontrola nad insuliną uwalnia zatem więcej glukagonu. Kolejna zasługa diety ketogenicznej.

W zdrowym organizmie panuje równowaga hormonalna, a poziom glukozy jest stały. Tak jest również w przypadku osób zdrowych i cukrzyków, będących na diecie niskowęglowodanowej, ponieważ glukagon powoduje stopniowe uwolnienie zapasów glukozy. W ten sposób organizm naturalnie reguluje poziom glukozy we krwi w przypadku ograniczenia węglowodanów w codziennej diecie. 

Efekt inkretynowy 

Dieta wysokowęglowodanowa przyczynia się do nadprodukcji insuliny, co z czasem prowadzi do insulinooporności i cukrzycy typu 2. Nasilone działanie hipoglikemizujące pod wpływem hormonów produkowanych przez komórki układu pokarmowego zwane jest efektem inkretynowym. Efekt inkretynowy jest ściśle powiązany ze spożyciem węglowodanów. 

Do hormonów inkretynowych należy wyżej wspomniany GIP – glukozozależny peptyd insulinotropowy oraz GLP-1 – glukagonopodobny peptyd 1. Obie inkretyny są wydzielane pod wpływem węglowodanów i powodują wydzielanie insuliny zarówno u osób zdrowych, jak i u pacjentów z cukrzycą typu 2. 

GLP-1 hamuje też uwalnianie glukagonu (przyczynia się do stabilizacji poziomu glukozy we krwi), wydłuża okres sytości oraz prowadzi do redukcji masy ciała, co łącznie przekłada się na „przeciwcukrzycowe” działanie tego hormonu inkretynowego.

U zdrowych osób wydzielanie tych dwóch hormonów zachodzi w równowadze. Natomiast u pacjentów z cukrzycą typu 2 dochodzi do zmniejszenia wydzielania GLP-1 z jednoczesnym zachowaniem efektu insulinotropowego i sekrecji GIP. Redukcja węglowodanów w diecie stabilizuje poziom GLP-1 i obniża stężenie GIP. Prowadzi to zmniejszenia wydzielania insuliny, a tym samym efektu hipoglikemizującego. 

W efekcie równowaga inkretynowa przyczynia się do rozkładu endogennych trójglicerydów w wątrobie i tłuszczu zmagazynowanego w tkance tłuszczowej i podniesienie poziomu „dobrego cholesterolu” HDL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj