wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaPrzepisyWypiekiCiastka niskowęglowodanowe bez mąki i cukru

Ciastka niskowęglowodanowe bez mąki i cukru

Dawno nie piekła ciastek, ale dzisiaj przygotowałam dla Was pyszny przepis na czekoladowe ciastka niskowęglowodanowe matcha. Uwielbiam matcha, która ma specyficzny smak ale w połączeniu z innymi składnikami daje wypiekom niebywały smak i aromat.

Na temat herbaty matcha pisałam już dawno temu. Lubię ją dodawać do chia puddingu. Pijam nawet smoothie z matcha. Dzisiaj proponuję czekoladowe ciastka , z dodatkiem matcha. Te ciastka są naładowane mnóstwem składników odżywczych. Są bogate w błonniki i bardzo smaczne.

Jak napisałam na wstępie matcha ma specyficzny smak, ale jeśli lubicie testować coś nowego (zakładam jednak, że dla wielu z Was matcha nie jest żadną nowością) to polecam zacząć od tego wypieku. Te ciastka to oczywiście ciastka niskowęglowodanowe, bez cukru i mąki.

Wypieki bez glutenu są specyficzne. Często dodaję zmielone łuski babki jajowatej lub płesznik, które zastępują gluten. Ciastka się nie kruszą, a przy tym zawierają sporo błonnika.

Ponadto do tego wypieku polecam gorzką czekoladę, która minimum zawiera 80% kakao. Ja użyłam czekoladę o zawartości 85% kakao, w której węglowodany stanowią około 29% wraz z błonnikiem.

ciastkamatcha_lchf_dieta_cukrzyca_kupdiete

Czekoladowe ciastka niskowęglowodanowe

10 sztuk

Składniki

130 g masła orzechowego

130 ml syropu z błonnika

35 g roztopionego masła

1 łyżeczka waniliowego ekstraktu bez cukru

20 g zmielonej łuski babki płesznik

60 g mąki migdałowej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

80 g gorzkiej czekolady, 85% kakao

10 g herbaty matcha

szczypta soli

Przygotowanie

Piekarnik nastawić na 160ºC. Masło orzechowe wymieszać z syropem z błonnika oraz rozpuszczonym masłem. W naczyniu wymieszać wszystkie suche składniki i dodać do mokrych składników. Wymieszać. Grubo posiekać czekoladę i wymieszać z ciastem. Blachę z piekarnika przykryć papierem do pieczenia. Nakładać ciasto w równych odstępach. Wstawić blachę do nagrzanego piekarnika i piec ciastka przez 10 -12  minut. Ciastka będą wciąż miękkie po wyjęciu z piekarnika, ale po ostygnięciu nieco stężeją. Przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu i suchym miejscu.

Wartość energetyczna 1 ciastka, 220 kcal

Tłuszcze – 16,5 g

Białko – 5,1 g

Węglowodany – 5,3 g

Błonnik- 16,7 g

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze