Czy jedząc LCHF trzeba liczyć kalorie?

co to jest kaloria odchudzanie bez liczenia kalorii

Jeśli mowa o odchudzaniu to często pojawia się temat kalorii. Co to jest kaloria? Na ogół tradycyjne diety wysokowęglowodanowe bazują na obniżeniu dziennego zapotrzebowania na kalorie. Czy jedząc LCHF to odchudzanie bez liczenia kalorii? Ile kalorii zawierają podstawowe makroelementy? Jak rolę pełnią kalorie w odchudzaniu?

Co to jest  kaloria?

Kaloria jest miarą energii. Nasz organizm potrzebuje energii do wykonywania różnych zadań. Ruch jak chodzenie, bieganie, skakanie, a także rzeczy, o których nie myślisz, takie jak oddychanie, krążenie krwi i utrzymanie normalnej temperatury ciała wymagają odpowiedniej ilości kalorii.

Kalorie są niezbędne do podstawowego metabolizmu zwanego w skrócie PPM (podstawowa przemiana materii, po angielsku:BMR). PPM to taka ilość energii, jaka jest potrzebna organizmowi, aby zapewnić jemu prawidłowe funkcjonowanie. Wraz ze wzrostem aktywności organizmu zarówno fizycznej jak i psychicznej wzrasta jego zapotrzebowanie na energię.

Jednostką kalorii jest dżul. Wyjątkiem jest określenie zawartości energetycznej żywności i napojów wyrażonej w kilokaloriach – kcal. W mowie potocznej używa się terminu kalorie.

Kaloria kalorii nierówna

Źródło pochodzenia kalorii wpływa nie tylko na ich ilość ale również na ich jakość. Produkty mogą zawierać tyle samo kalorii, a więc dostarczą organizmowi tyle samo energii. Jakość kalorii jest jednak różna i zależy czy kalorie pochodzą z węglowodanów, białka czy tłuszczów.

Obrazowo można to przedstawić na przykładzie 100 g łososia i 1 drożdżówki. Oba produkty mają mniej więcej po 181 kcal, różnią się jednak wartością odżywczą. Porcja łososia zawiera wysokiej jakości białko i zdrowe kwasy tłuszczowe, nie mówiąc już o witaminie A, D, E oraz licznych minerałach. Prawdziwy zastrzyk energii i mnóstwo odżywczych wartości. W drożdżówce natomiast przeważają szybko przyswajalne węglowodany, mała ilość tłuszczu i jeszcze mniejsza ilość białka. Jednym słowem są to puste kalorie, które poza energią nie mają żadnej wartości odżywczej.

Co to jest pusta kaloria?

Każda kaloria dostarcza organizmowi energii. 1 gram białka i 1 gram węglowodanów to równowartość około 4 kcal. Jeden gram tłuszczu to 9 kcal. Czy kaloria jest pusta czy też nie zależy od rodzaju pożywienia, z którego pochodzi. Jeśli więc posiłki zawierają mnóstwo energii ale są ubogie w wartości odżywcze takie jak błonnik, minerały i witaminy to mówimy, że dostarczają puste kalorie.

Odchudzanie bez liczenia kalorii

W lchf diecie nie musisz liczyć kalorii. Po pierwsze trudno dokładnie wiedzieć ile kalorii pochodzi z pożywienia i jak organizm je wykorzystuje. O wiele ważniejsze jest wybieranie żywności, która wpływa pozytywnie na równowagę hormonalną, zmniejsza głód, wydłuża okres sytości i ułatwia osiągnięcie zdrowej wagi.
Skoncentruj się na zdrowej i jak najmniej przetworzonej żywności, która zawiera wysokiej jakości białko, zdrowe tłuszcze, błonnik i inne  składniki odżywcze.

Jeśli naprawdę masz problemy z odchudzaniem, trzymaj się z dala od wysokoenergetycznych produktów, które szybko prowadzą do przejedzenia jak orzechy i sery.

Zamiast liczyć kalorie, upewnij się, że posiłki, które spożywasz są dobrze zbilansowane i zawierają bardzo mało węglowodanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here