poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaOdżywianiePyłek pszczeli - właściwości odżywcze i prozdrowotne

Pyłek pszczeli – właściwości odżywcze i prozdrowotne

Co to jest pyłek pszczeli? Dlaczego jest zdrowy? Pyłek pszczeli zawiera praktycznie wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania. Krąży takie stwierdzenie, że człowiek, który znalazby się na bezludnej wyspie i miałby dostęp jedynie do wody pitnej i pyłku pszczelego to nie umarby z głodu.

Co to jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to pyłek kwiatowy, które zbierają pszczoły i dla których stanowi on główne źródło pożywienia. To małe żóttobrązowe, czasem żółtozielone granulki powstałe z przerobienia, nektaru, miodu i enzymów zawartych w ślinie pszczół. Szacuje się iż rodzina pszczół z jednego ula w ciągu sezonu przerabia 30 – 40 kg kwiatowego pyłku. Fakt ten podkreśla znaczenie pszczół nie tylko pod względem produkcji miodu i pszczelego pyłku ale również ich zaangażowanie w zapylanie roślin.

Jakie substancje odżywcze znajdują się w  pyłku pszczelim?

Pyłek pszczeli ma bardzo wysokie stężenie składników odżywczych zarówno białek jak i aminokwasów, minerałów i witamin. Około 40% pyłku pszczelego składa się z białka co stanowi wyższą zawartość niż w wołowinie na sto gramów produktu.

Wsród aminokwasów należy zwrócić uwagę na cenne aminokwasy egzogenne, a więc te, których ludzki organizm sam nie produkuje. Pyłek pszczeli zawiera aż 22 aminokwasy! Znajduje się w nim również wiele enzymów takich jak trypsyna, lipaza czy laktaza. Ponadto można wyróżnić wiele zubstancji bakteriobójczych i grzybobójczych jak naturalne kwasy organiczne, olejki eteryczne i hormony, których biodostępność jest bardzo duża.

Surowiec ten zawiera również węglowodany, które stanowią 15 – 48% jego składu. To trochę dużo jak na lchf dietę ale jedna łyżka dziennie produktu to już bardzo mało węglowodanów i z powodzeniem można je dołączyć do diety zachowując dzienny limit  węglowodanów.

Na osobną uwagę zasługują minerały i witaminy, których jest mnóstwo w pyłku pszczelim. Stąd ich specyficzny smak. Głównymi minerałami występującymi w znaczących ilościach są żelazo, potas, mangan,miedź, fosfor, siarka, krzem, sód cynk czy molibden.

Pyłek kwiatowy jest również bogaty w witaminy. Na uwagę zasługują witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witamina A, D i E ale i witamina C i grupa witaminy B.

co to jest pyłek pszczeli

Dlaczego pyłek pszczeli jest zdrowy

Niewątpliwe pyłek pszczeli ma korzystny wpływ na zdrowie. Tak bogata i różnorodna zawartość składników odżywczych pyłku pszczelego wzmacnia układ immunologiczny (odpornościowy) i chroni organizm przed infekcjami.

Dzięki zawarości odpowiednich enzymów i hormonów pyłek pszczeli obniża poziom złego cholesterolu. Dieta zawierająca pyłek pszczeli przynnosi skutki w leczeniu wątroby, obniżając poziom enzymów wątrobowych i stężenie bilirubiny.

Inną zaletą pyłku kwiatowego jest regulowanie procesu trawiennego. Jedzony regularnie zapobiega zaparciom i biegunkom.

Co to jest pyłek pszczeli? To produkt po części pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Produkt w diecie normalnie funkcjonującego człowieka przynosi wiele korzyści. Należy jednak zwrócić uwagę, że osoby uczulone na użądlenia pszczół są również uczulone na pyłek pszczeli. Alergen jest zazwyczaj białko zawarte w wydzielinie lub jadzie pszczół. Może on wywołać u nich irytację skóry w postaci swędzenia, pieczenia czy obrzęku, katar, nudności a w najgorszym przypadku spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze