czwartek, 10 października, 2024
Strona głównaZdrowieDieta ketogeniczna - związek diety z mitochondriami

Dieta ketogeniczna – związek diety z mitochondriami

Dieta ketogeniczna jest często źle rozumiana. Ketoza kojarzy się z głodówkami i kwasicą w cukrzycy. Jednakże w przeciwieństwie do panujących mitów na temat ketozy, ciała ketonowe są bardzo cennym i niezbędnym źródłem energii dla ludzkiego organizmu. Mało tego ludzki organizm faktycznie preferuje energię pochodzą z tłuszczów niż z węglowodanów. Energia pochodząca ze spalania tłuszczów jest o wiele zdrowsza, bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż ta pochodzenia węglowodanowego. Wiąże to się ściśle z funkcją mitochondriów, do których trafiają kwasy tłuszczowe bez uprzedniego przekształcenia. Energia w formie ATP cząsteczek jest produkowana szybko i bezpiecznie. Choroby naszego stulecia mają ścisłe powiązanie z deficytem energii w organizmie. Jeśli więc czujecie się, że brakuje Wam energii, to zjedzcie porcję zdrowego tłuszczu zamiast węglowodanów.

Dieta ketogeniczna – jak działa dieta?

Ludzki organizm produkuje ciała ketonowe nawet bez udziału diety ketogenicznej. Nie jest to więc jakimś wymysłem. Ketony są produkowane z chwilą obniżenia spożycia węglowodanów na korzyść tłuszczów. Już przy 60 g węglowodanów dziennie następuje wzmożenie lipolizy. Ludzki organizm staje się hybrydą co oznacza, że używa paliwa z cukrów i tłuszczów. Natomiast  jeśli spożycie węglowodanów w diecie spada poniżej 20 g dziennie to następuje przejście organizmu na ketozę i pełne spalanie tłuszczów.

Czy występuje deficyt glukozy w organizmie? Nie, bo organizm ludzki produkuje glukozę z alternatywnych, niewęglowodanowych źródeł takich jak tłuszcze i białko. Oznacza to, że poziom glukozy we krwi jest utrzymany bez udziału insuliny. W diecie węglowodanowej jest odwrotnie. Wraz ze wzrostem poziomu cukru we krwi wzrasta wydzielanie insuliny. To insulina musi utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi i odprowadzić jej nadmiar do wątroby. Należy jednak pamiętać, że nadmiar glukozy zostaje przekształcony w wątrobie w glikogen, który częściowo jest zużywany przez mięśnie, a jego nadmiar odprowadzany do tkanki tłuszczowej.

Ketoza w leczeniu

Leczenie dietą ketogeniczną znane jest od dawna. Za nim przemysł farmaceutyczny się rozwinął choroby takie jak cukrzyca, epilepsja czy migrena były leczone za pomocą diety ketogenicznej. Tak więc dieta ketogeniczna to nie tylko dieta na odchudzanie ale również zdrowy styl życia o działaniu terapeutycznym.

Bez wątpnienia ketony są idealnym źródłem energii dla ludzkiego organizmu w przeciwieństwie do glukozy, która szkodzi, jest mniej stabilna i działa pobudzająco. Poza tym na niekorzyść glukozy przemawia fakt, że przyspiesza ona proces starzenia skóry, zmieniając strukturę kolagenu.

Metabolizm tłuszczów i wytwarzanie ciał ketonowych

Ketony są idealnym paliwem dla ludzkiego organizmu. Dieta ketogeniczna działa na wielu poziomach jednocześnie, czego żaden lek nie jest w stanie osiągnąć. To zasługa mitochondriów, które są specjalnie przystosowane do przekształcania tłuszczów w energię, a nie węglowodanów.

Mitochondria

Mitochondria są specjalnie przystosowane do przetwarzania tłuszczu w energię. Kiedy miotochondria wykorzystują tłuszcz na energię, to obniża się jego toksyczne obciążenie, zwiększa się ekspresja genów odpowiedzialnych za energię, czyli jednym słowem żwiększa się wydajność energetyczna. Podczas spalania tłuszczu ilość wolnych rodników uelga zmniejszeniu. Dzieje się tak ponieważ metabolizm tłuszczów zachodzi bezpośrednio w mitochondriach zlokalizowanych w wątrobie. Glukoza wymaga dodatkowej obróbki za nim trafi do mitochondriów, a sam proces jest o wiele więcej skomplikowany i bardziej toksyczny dla organizmu. Metabolizm tłuszczów związany z wytwarzaniem ketonów (ß-hydroksymaślanu i acetonu) przeciwdziała oksydacyjnemu stresowi – ROS. Poza tym mitochondria potrzebują tłuszcz, który je zabezpiecza. Prawidłowo funkcjonujące mitochondria są kluczem do optymalnego zdrowia. Mitochondria regulują apoptozę. W ten sposób stare i uszkodzone komórki umierają, a na ich miejsce powstają nowe. Jeśli występują zaburzenia w apoptozie tzn. zdrowe komórki zamierają jak ma to miejsce w chorobach neurodegeneracyjnych to są one związane z nieprawidłową funkcją mitochondriów. Dlatego ważne jest aby mitochondria spełniały swoją funkcję jak najlepiej. Aby zwiększyć ilość mitochondriów w organizmie bez wątpienia należy zmienić dietę na dietę ketogeniczną.

Christian B.Alan i Wolfgang Lutz napisali w swojej książce „Życie bez pieczywa”, że

„Węglowodany nie są wymagane do uzyskania energii. Tłuszcz dostarcza więcej energii niż porównywalna ilość węglowodanów, a diety o niskiej zawartości węglowodanów sprawiają, że system pozyskiwania energii jest bardziej wydajny. Co więcej, wiele narządów preferuje energię pochodzącą ze zdrowych tłuszczów.”

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze