Lubicie cynamonowe bułeczki? Prawda, że są pyszne i pięknie pachną cynamonem? Największym problemem w lchf wypiekach jest dobranie składników z jak najmniejszą ilością węglowodanów w odpowiednich proporcji. Kolejnym problemem jest to, że niskowęglowodanowe produkty jak mąka migdałowa lub mąka kokosowa nie zawierają glutenu. Dieta LCHF nie jest dietą bezglutenową. Ponieważ wszystkie mąki zbożowe, które na ogół używa się do wypieków i gotowania zawierają gluten, to ich eliminacja z diety wcale nie wiąże się z odrzuceniem glutenu. Dieta LCHF ogranicza jedzenie węglowodanów. Jak wiadomo gluten pod wpływem wilgoci pęcznieje i łączy końcowy produkt- wypiek w całość. Sztuką jest więc stworzyć przepis na lchf wypiek i zastąpić właściwości ciągnące glutenu.
LCHF i bezglutenowe mąki
Typowe lchf mąki jak mąka migdałowa czy mąka kokosowa nie zawierają glutenu. Przyrządzenie więc tradycyjnych, pulchnych cynamonek używając jedynie mąki bezglutenowej jest trudniejsze ale możliwe do wykonania. W bardzo łatwy sposób można upiec lchf cynamonki bez użycia mąki zbożowej. Będą to zdrowe cynamonki idealne do popołudniowej kawy. Dieta LCHF to dieta bez wyrzeczeń ale wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli lubicie piec to po prostu musicie się nauczyć robić to w stylu lchf.
Zamienniki glutenu – psyllium husk
W naszych lchf wypiekach używamy przede wszystkim błonnika witalnego zwanego psyllium husk. Błonnik pochodzi z łusek babki płesznik. W polskim handlu można go nabyć w wersji niezmielonej. W niektórych przepisach można go użyć niemielonego jak np. do lchf naleśników czy lchf chleba. Jednakże do „słodkich” wypieków proponujemy zmielony błonnik. Psyllium jest rozpuszczalnym błonnikiem. Pod wpływem płynów pęcznieje i nabywa właściwości ciągnących podobnych do siemienia lnianego czy chia. Używa go się w odpowiednich proporcjach tak aby końcowy produkt był miękki i elastyczny, a przy tym nie kruszący.
Guma ksantanowa
Innym produktem o właściwościach ciągnących jest guma ksantanowa. Guma ksantanowa to produkt fermentacji cukru przez specjalne bakterie, który po oczyszczeniu suszy się i mieli na proszek. Ten proszek świetnie nadaje się do lchf wypieków. Należy jednak zwrócić uwagę na żródło pochodzenia. W handlu można nabyć ekologiczną gumę ksantanową. W innych przypadkach guma ksantanowa może pochodzić z fermentacji kukurydzianego cukru pochodzącego z kukurydzy genetycznie modyfikowanej (GMO).
Pofiber
Pofiber to mało znany zamiennik glutenu na polskim rynku. Jest to wspaniały suplement mąki wolny od glutenu.
Pofiber składa się z suszonych włókien błonnika pochodzących ze skórki ziemniaków zmielonych na proszek.
Zawartość węglowodanów wynosi 12 g na 100 g produktu. Pofiber jest bardzo lekki. 100 ml pofiber waży zaledwie 17 g, więc wartość procentowa węglowodanów jest naprawdę znikoma. Pofiber ma neutralny smak i doskonale można go łączyć z orzechowymi mąkami.
Zamienniki cukru
LCHF wypieki to wypieki bez cukru! Zamiast cukru można stosować mieszankę stewia- erytrytol. W zależności od rodzaju diety LCHF (medium, restrykcyjna) okazjonalnie można użyć miód, banan czy daktyle.
Należy jednak pamiętać aby nie przekroczyć dziennej dawki węglowodanów. Dlatego bezpieczniejsze i łatwiejsze jest pieczenie bez cukru.
Nawet jeśli jest to naturalny cukier w owocach czy miodzie to jest to cukier kaloryczny, a więc podnosi poziom glukozy we krwi.
Olej kokosowy i masło
Niezbędnym składnikiem wypieków są tłuszcze. Z ich użyciem nie ma problemu. Znajdziecie je we wszystkich mąkach „orzechowego” pochodzenia. LCHF przepisy zawierają jedynie pełne tłuszcze nieprzetworzone. Do nich należą olej kokosowy, masło, smalec i oleje. Przy stosowaniu tłuszczów należy zwrócić uwagę na temperaturę podgrzewania.
Najczęściej używanymi tłuszczami są olej kokosowy i masło. Są one odporne na wysokie temperatury i idealnie nadają się do wypieków.