czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaOdżywianieCo to jest superfood?

Co to jest superfood?

Super zdrowy może być zarówno rodzimy czosnek, kapusta, szparagi jak i egzotyczne goji. W handlu znajduje się mnóstwo superfoods, które mają według producentów cudowne właściwości. Czy super żywność jest naprawdę taka zdrowa i czy naprawdę ją potrzebujemy?

Co to jest super żywność – superfood?

Super żywność to produkty, które zawierają cenne dla organizmu składniki jak mikroelementy, egzogenne aminokwasy, witaminy, czy minerały. Często są to kompleksowe związki, które korzystnie wpływają na dietę. Podobne właściwości ma żywność funkcjonalna. Wyżej wymienione składniki znajdują się w powszechnych produktach pochodzenia ekologicznego i też są w pełni naturalne. Każdy organizm potrzebuje super żywności do życia, ale można ją znaleść wszędzie niekoniecznie wybierając bądź co bądź drogie superfoods. W Polsce superfoods, a w innych krajach te produkty są w codziennej diecie. należy jednak zwrócić uwagę jakie potrzeby ma dany organizm. Jeśli jesteśmy ogólnie zdrowi i odżywiamy się racjonalnie to superfoods będzie po prostu czymś nowym, które urozmaici naszą dietę. Co innego jeśli osoba cierpi na nietolerancję glutenu. Oczywiście, że powinna wybrać quinoa.

Jaki superfood – super żywność wybrać?

Lista super żywności jest długa. Wybranie produktów zależy od predyspozycji zdrowotnych i od codziennej diety. Zdrowe owoce acai czy chińskiej śliwki na pewno nie są wskazane dla osób z nadwagą czy cukrzycą. Zawierają za dużo cukru.

Osoby ciepiące na bóle żołądka powinny zrezygnować z jedzenia roślin i owoców roślin psiankowatych. Do nich należą goji. Są jednak produkty, które można stosować codziennie bez żadnych zastrzeżeń.

Nasiona chia

chia_superfoodDo nich niewątpliwie należą nasiona chia. Mogą je stosować osoby na diecie bezglutenowej oraz weganie. Nasiona chia zalane płynem np. jogurtem pęcznieją i tworzą tzw. pudding. Chiajogurt to idealne śniadanie. Poza tym chia można stosować do wypieków jako jajko chia. 3 łyżki wody i 1 łyżka nasion zastępuje 1 jajko.

Nasiona chia neutralne w smaku, bogate w odżywcze składniki i można je jeść na surowo. 3 łyżki dziennie chia może sprawić cuda pod warunkiem, że całodobowy styl życia jest zdrowym i racjonalnym.

Chia to idealne nasiona na dobry początek, bo wraz z super żywnością musimy zmienić i styl życia. Stress, złe odżywianie, mało snu osłabiają organizm. Potrzebujemy super żywności ale i czasami drastycznych zmian w naszym codziennym życiu.

Nasiona konopi

Nasiona konopi kojarzą się nielegalną hodowlą marihuany. Jednak superfood hemp seeds to nasiona konopi siewnej, uprawianej w Polsce przedwojennej. Jak można zrezygnować z uprawy tak bogatych w białko i kwasy tłuszczowe roślin? Nasiona zawierają kwasy omega-3 i omega-6 w idealnych dla człowieka proporcjach (1:3). Kwasy omega są bezcennymi tłuszczami dla zdrowia i powinny być częścią codziennej diety.

konopia_superfoodNasiona konopi to idealne źródło bardzo wartościowego białka. Są niezwykłe, bo zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Dlatego można je stosować na równi z mięsem, rybami czy nabiałem. Mimo dużej zawartości tłuszczu nasiona konopi nie zawierają cholesterolu

Naprawdę warto włączyć nasiona konopi do codziennej diety, również ze względu na bogactwo minerałów. Znajdziemy w nich: cynk (Zn), fosfor(P), magnez (Mg), , żelazo(Fe) oraz witaminę E. 3 łyżki dziennie nasion konopi pokrywają 50% dziennego zapotrzebowania na magnez i fosfor, 25% – na cynk i 15% – na żelazo.

Ponadto nasiona konopi zawierają dużo błonnika pokarmowego, który jak wiadomo sprzyja odchudzaniu. Błonnik podtrzymuje uczucie sytości, potęguje pracę jelit i zmniejsza ochotę na podjadanie.

Nasiona konopi można stosować do wyrobu lchf granoli, jak rownież można nimi posypać jogurt lub sałatkę. Można również dodać do wypieku lchf chleba zwłaszcza mączkę z konopi. Nasiona mają delikatny posmak orzechów.

Herbata matcha

Kolejny superfood pochodzi z Japonii i jesteśmy pewni, że wcale on się tak tam nie nazywa. Poznajmy inną kulturę nie tylko od strony zwiedzania ale i jedzenia. Rozszerzmy gamę smaków, a wtedy superfood już nim nie będzie tylko po prostu coś co lubicie i jecie na co dzień.

Matcha to zielona herbata o specyficznym lekko słodkawym smaku. Liście bogate są w aminokwasy i wydzielaja charakterystyczny aromat. Matcha różni się od innych  herbat, ponieważ liście są ścierane na proszek. Jest to piękny jasnozielony kolor.

Co jest powodem że zwolennicy zielonej herbaty wybierają matcha?

Podobnie jak zielona herbata matcha zawiera katechiny, a szczególnie te z grupy EGCG (galusan epigallokatechiny) z tą różnicą, że w matcha zawiera aż 137 razy więcej EGCG niż matcha_herbata„zwykła” zielona herbata. Należy przy tym dodać, że EGCG jest silnym antyutleniaczem. Badania prowadzone nad herbatą matcha i dobroczynnymi związkami, które ona zawiera są bardzo przekonywujące. Okazało się, że dieta bogata w tłuszcz jak dieta LCHF z dodatkiem ekstraktu z matcha powoduje jeszcze szybsze obniżenie poziomu cholesterolu, w tym jego niekorzystnej frakcji LDL oraz triglicerydów, a jednocześnie podniesienie poziomu frakcji cholesterolu HDL. Dodatkowy plusem matcha jest to, że skutecznie obniża poziomu glukozy we krwi i wzmacnia układ immunologiczny. Zapobiega cukrzycy, chorobom wątroby i serca. Matcha wspomaga również usuwanie złogów i toksyn z organizmu. Sprzyja odchudzaniu.

Z herbaty matcha można przyrzadzić smaczny napar. Można ją dodawać do zielonych koktajlów czy nawet kawy i wypieków. Nie należy jednak przesadzać z jej używaniem. Trzeba pamiętać, że jest ona tylko suplementem diety. Wysokie stężenie katechin szkodzi osobom z zespołem IBS.

Spirulina

Spirulina to ciemnozielony proszek z alg, który ma wiele właściwości zdrowotnych. Już 4,5 grama spiruliny dziennie reguluje ciśnienie wśród kobiet i mężczyzn. Spirulina zastępuje statyny. Wiele ludzi na świecie ma problem z cholesterolem, a jednym z leków, które przepisują lekarze są statyny.

Statyny należy zażywać z umiarem i pod ścisłą kontrolą lekarską zw względu na uboczne efekty. Statyny są odpowiedzialne za niedokrwistość, zmniejszenie odporności organizmu, kwasicę czy zaburzenia czynności trzuski i wątroby.

spirulina_superfoodWielu lekarzy zamiast od razu przepisywać statyny proponuje swoim pacjentom zmianę diety, która prowadzi do obniżenia choelsterolu w naturalny sposób np. za pomocą spiruliny i  LCHF.

16-tygodniowa kuracja za pomocą spiruliny obniża poziom cholesterolu we krwi efektywnie jak statyny ale bez ubocznych skutków. Ponadto spirulina obniża ryzyko udaru mózgu i zachorowań na raka.

Spirulina zawiera dużo białka. Jest żródłem ważnych dla organizmu aminokwasów jak glycina i fenylalanina oraz zawiera łatwo przyswajalne minerały.

Pigment zawarty w algach to fykocyanin. Ma on bardzo silne właściwości przeciwutleniające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oczyszcza organizm z ciężkich metali, przez co chroni komórki nerwowe i wątrobę. Spirulina zawiera większość witamin, szczególnie jest bogata w kwas foliowy, witaminę B2 i B12.

Spirulina dla cukrzyków

Osoby chore na cukrzycę typu 1 i 2 mają problem z przekształceniem kwasów tłuszczowych omega-6  na glicynę. Dlatego powinny wdrożyć do swojej diety spirulinę. W 5 gramach zielonego proszku jest aż 76 miligramów glicyny (GLA). Spirulina utrzymuje glukozę na stałym poziomie. Zawiera fenylalaninę, która obniża apetyt. Regularne spożywanie spiruliny wpływa na utratę wagi.

Na liście super żywności znajduje się mnóstwo produktów. Mają one wszechstronne działanie i wprowadzają urozmaicenie do codziennej diety. Są to naturalne produkty i większość z nich można spożywać na surowo co dodatkowo czyni je cennymi dla organizmu. Niektóre produkty są zdrowymi suplementami leków. Wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14518774 – Determination of catechins in matcha green tea by micellar electrokinetic chromatography.
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9194336 – Effect of green tea (matcha) on gastrointestinal tract absorption of polychlorinated biphenyls, polychlorinated dibenzofurans and polychlorinated dibenzo-p-dioxins in rats.
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18039384 – Antihyperlipemic and antihypertensive effects of Spirulina maxima in an open sample of Mexican population: a preliminary report.
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18714150 – A randomized double-blind, placebo-controlled study to establish the effects of spirulina in elderly Koreans.
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20700612 – Neuroprotective effect of Spirulina in cerebral ischemia-reperfusion injury in rats.
  6. Zdjęcie matcha:matchabay

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

SparaSpara

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Most Popular

Recent Comments

Małgorzata Haggu NA Keto tarta szpinakowa
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Szybki keto kurczak tikka masala
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Keto NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto pierogi z kapustą
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Miska zdrowia na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Shakshuka – lchf i bez glutenu
Małgorzata Haggu NA Zdrowe gofry na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Bulion z kurczaka lub kury
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Keto sernik i brownie w jednym
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Siemię lniane w odchudzaniu
miroslawzwanyryszardem NA Siemię lniane w odchudzaniu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Makaron bez mąki i glutenu
Małgorzata Haggu NA Fałszywe bułki na zakwasie
Małgorzata Haggu NA LCHF dla początkujących
Małgorzata Haggu NA Produkty bez węglowodanów
Małgorzata Haggu NA Bajgle lchf
Ewa NA Bajgle lchf
Małgorzata Haggu NA Obiad na weekend, resztki do pracy
Małgorzata Haggu NA Orzechowa granola na śniadanie
Małgorzata Haggu NA Kurczak keto panierowany w fibrex
Małgorzata Haggu NA Ciasto kokosowe bez mąki i cukru