piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieCzy dieta LCHF może wyleczyć trądzik?

Czy dieta LCHF może wyleczyć trądzik?

Co powoduje trądzik? Jaki jest wpływ LCHF diety na trądzik? Dieta LCHF czy dieta ketogeniczna to świetny wybór na utratę wagi, stabilizację poziomu cukru we krwi i insuliny czy obniżenie ciśnienia krwi. Dieta wysokotłuszczowa poprawia również cerę. Istnieje wiele dowodów na to, że restrykcyjna redukcja węglowodanów w diecie może pomóc w kontrolowaniu trądziku poprzez pozytywny wpływ diety na zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie.

Co powoduje trądzik?

Wraz z dojrzewaniem, blisko 90% nastolatków boryka się z trądzikiem. Trądzik rozwija się w wyniku złożonych interakcji zachodzących w skórze. Gruczoły łojowe znajdujące się w zewnętrznych warstwach skóry są połączone z mieszkiem włosowym. Gruczoły wytwarzają sebum, oleistą substancję, która natłuszcza włosy i powierzchnię skóry. W zdrowej tkance skórnej stare komórki ulegają złuszczeniu. Na ich miejscu powstają nowe komórki.

Podczas dojrzewania sebum wytwarzane jest w nadmiarze jak również produkcja nowych komórek przy czym obumarłe komórki nie ulegają tak szybkiej eliminacji jak to się dzieje w zdrowej skórze. Taki stan przyczynia się do rozwoju bakterii i stanów zapalnych.

Podobnie jak probiotyk w jelitach również zdrowa skóra zachowuje równowagę bakteryjną. Jednym z mikroorganizmów, które żyje głęboko w mieszkach włosowych skóry jest propionibacterium acnes. W normalnych warunkach bakteria występuje w zewnętrznej warstwie skóry w niewielkich ilościach. U osób z trądzikiem, stężenie propionibacterium acnes dramatycznie wzrasta, powodując zapalenie, które prowadzi do zaskórniaków, krost i torbieli.

Wpływ LCHF diety na trądzik?

Bardzo wcześnie naukowcy byli na tropie, że przyczyną trądziku są cukry i rafinowane węglowodany. Obecnie ilość publikacji wskazujących na związek trądziku i wysoko węglowodanowej diety wzrosła w ostatnich 30 latach. Przyczyną są zaburzenia hormonalne wywołane nadmiernym spożyciem cukrów.

Wiele badań potwierdza, że dieta o niskim obciążeniu glikemicznym prowadzi do zmniejszenia zapaleń skóry. Obniżenie ilości węglowodanów w codziennej diecie do 44% przynosi wiele pożytku. W następstwie stosowania lchf diety spada poziom adrogenów i insuliny, poprawia się wrażliwość na insulinę i spada waga.

Niewątpliwie wpływ LCHF diety na trądzik ma znaczenie. Potrzeba jednak więcej testów (RCT – Randomizowane Badania Kliniczne) aby terapeutycznie stosować dietę w leczeniu trądziku.

LCHF dieta i dieta ketogeniczna w leczeniu trądziku

Czy LCHF dieta i dieta ketogeniczna pomagają w leczeniu trądziku? Wiele osób ograniczających węglowodany w diecie twierdzi, że ich cera znacznie się poprawiła.Co się dziej w organizmie po przejściu na dietę niskowęglowodanową? Przede wszystkim zmniejsza się poziom insuliny we krwi.

Insulina jest metabolicznym hormonem. Podwyższony poziom insuliny pobudza nadmierną produkcję komórek skóry, łoju i androgenów, które powodują trądzik. Dieta wysokotłuszczowa działa antogistycznie i obniża poziom insuliny i jej metaboliczne oddziaływanie.

Kolejnym czynnikiem, który ulega zmniejszeniu podczas jest IGF – 1 czyli insulinopodobny czynnik wzrostu 1. Dieta ketogenna zmniejsza poziomy IGF-1, który ma podobne działanie jak insulina i jego nadmiar powoduje trądzik.

Badania nad rolą LCHF diety i diety ketogenicznej wykazują, że zwiększenie zawartości tłuszczów w diecie z równoczesnym zmniejszeniem podaży na węglowodany wpływa pozytywnie na poprawę jakości skóry. Dieta wysokotłuszczowa nie szkodzi i warto ją wypróbować w przypadku uciążliwego trądziku, skoro medycyna i tradycyjna dieta zawodzi.

 

 

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze