czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieRedukcja węglowodanów w diecie to poprawa zdrowia

Redukcja węglowodanów w diecie to poprawa zdrowia

Niewielka redukcja węglowodanów w codziennej diecie może już znacznie poprawić zdrowie. Dieta niskowęglowodanowa stabilizuje poziom cukru we krwi i efektywnie reguluje wydzielanie insuliny. Za nim pójdziesz do lekarza zmień swój styl życia. Sukcesywnie zmniejszaj ilość węglowodanów w diecie i obserwuj jak twój organizm reaguje. Twoje samopoczucie i zdrowie ulegną poprawie.

Japońscy naukowcy przeprowadzili badania na 41 osobach ciepiących na cukrzycę  typu 2. Jedyną rzeczą, którą zalecili cukrzykom była redukcja węglowodanów, poprzez zamianę tradycyjnego chleba na chleb niskowęglowodanowy.

Najpopularniejszym wysokowęglowodanowym produktem jest niewątpliwie chleb. Japońscy naukowcy co prawda nie podali przepisu na chleb niskowęglowodanowy ale na pewno zastąpili zwykły chleb  chlebem niskowęglowodanowym czyli chlebem bez mąki, cukru i glutenu.

Wiele osób twierdzi, że nie mogą żyć bez chleba! Na blogu znajdziecie wiele przepisów na niskowęglowodanowy chleb ale również przepisy, które pozwolą wam zamienić ryż, kaszę, ziemniaki czy makaron na produkty, które skutecznie zaspokajają głód.

redukcja węglowodanów lchf dietaRedukcja węglowodanów – poprawa poziomu cukru i tłuszczów

Rezultaty diety niskowęglowodanowej są natychmiastowe. Naukowcy podsumowują, że zmiana zawartości węglowodanów tylko w podstawowych produktach spożywczych ma już pozytywny wpływ na metabolizm glukozy i tłuszczów. Znacznemu obniżeniu ulegają glikemia poposiłkowa, insulina w osoczu, glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP) i trójglicerydy w osoczu. Natomiast poziom glukagonu ulega znacznemu podwyższeniu. Tak funkcjonuje normalny i zdrowy organizm. Za pomocą diety niskowęglowodanowej można pomóc cukrzykom bez udziału leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny.

Glikemia poposiłkowa

Glikemia poposiłkowa to stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku. W zdrowym organizmie nadmiar glukozy reguluje insulina. U osób rozwijających cukrzycę lub diabetyków ze źle leczoną cukrzycą stężenie glukozy jest znacznie podwyższone. Przyczyną nie jest jednak niedobór insuliny (cukrzyca typu 2) lecz niedobór receptorów insuliny. Zatem jest logiczne, że znaczna redukcja węglowodanów wymaga mniejszej ilości insuliny i tyle aby skutecznie regulować stężenie glukozy.

Glukagon

Jak organizm reguluje „niedobór cukru” skoro mu się ograniczyło ilość węglowodanów w posiłkach? Oczywiście za pomocą glukagonu, hormonu działającego w wątrobie. Niedocukrzenie (hipoglikemia) u cukrzyków jest spowodowane nadmierną ilością insuliny. Insulina jest hormonem antagonistycznym do glukagonu i hamującym jego produkcję w wypadku zachwiania równowagi hormonalnej. Kontrola nad insuliną uwalnia więcej glukagonu.

W zdrowym organizmie panuje równowaga hormonalna, a poziom glukozy jest stały. Tak jest również w przypadku osób zdrowych i cukrzyków będących na diecie niskowęglowodanowej, ponieważ glukagon powoduje stopniowe uwolnienie zapasów glukozy. W ten sposób organizm naturalnie reguluje poziom glukozy we krwi w przypadku pozbycia go węglowodanów.

Efekt inkretynowy

Dieta wysokowęglowodanowa powoduje wydzielanie większej ilości insuliny, a tym samym z czasem prowadzi do insulinooporności i cukrzycy typu 2. Nasilone działanie hipoglikemizujące pod wpływem hormonów produkowanych przez komórki układu pokarmowego zwane jest efektem inkretynowym. Efekt inkretynowy jest ściśle powiązany ze spożyciem węglowodanów.

Do hormonów inkretynowych należy GIP – glukozozależny peptyd insulinotropowy oraz GLP-1 – glukagonopodobny peptyd 1. Obie inkretyny są wydzielane pod wpływem węglowodanów i powodują wydzielanie insuliny zarówno u osób zdrowych, jak i u pacjentów z cukrzycą typu 2.

GLP-1 hamuje również uwalnianie glukagonu, wydłuża okres sytości oraz prowadzi do redukcji masy ciała, co łącznie składa się na „przeciwcukrzycowe” działanie tego hormonu inkretynowego.

U zdrowych osób wydzielanie tych dwóch hormonów zachodzi w równowadze. Natomiast u pacjentów z cukrzycą typu 2 dochodzi do zmniejszenia wydzielania GLP-1 z jednoczesnym zachowaniem efektu insulinotropowego i sekrecji GIP. Redukcja węglowodanów w diecie stabilizuje poziom GLP-1 i obniża stężenie GIP. Prowadzi to zmniejszenia wydzielania insuliny, a tym samym efektu hipoglikemizującego.

Redukcja węglowodanów a triglicerydy

We wczesnym okresie diety niskowęglowodanowej zapasy glikogenu ulegają wyczerpaniu. Organizm oszczędza i poszukuje inne źródła węgla dla produkcji glukozy w procesie zwanym glukoneogenezą.

Dla organizmu nie ma znaczenia czy węgiel pochodzi z cukrów czy z innego źródła. Dieta niskowęglowodanowa przyspiesza rozkład triglicerydów w adipocytach. Glicerol w nich zawarty służy do produkcji ciał ketonowych. Stężenie ciał ketonowych osiąga maksimum po około 10 dniach restrykcyjnej diety niskowęglowodanowej. W tym czasie ciała ketonowe stają się również głównym substratem energetycznym dla układu nerwowego.

CPR

Wyniki badań japońskich naukowców wskazują na pozytywny wpływ diety niskowęglowodanowej na markery zapalne we krwi związane z chorobami wywołanymi stanami zapalnymi. Do nich należy CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy. Postępująca redukcja węglowodanów obniża stężenie CRP ponieważ dieta niskowęglowodanowa  zmniejsza stany zapalne w organizmie wywołane nadmiernym spożyciem cukrów i nadmiernym wydzielaniem insuliny.

Dieta niskowęglowodanowa – dietoterapia

Od dziesiątków lat dieta niskowęglowodanowa była stosowana w leczenie cukrzycy. Przy okazji zaobserwowano inne pozytywne efekty tej diety na zdrowie. Powrót do dietoterapii jako głównej metody leczenia i zapobiegania chorobom sprawia, że organizm naturalnie bez użycia środków farmakologicznych regeneruje się głównie przez odbudowanie równowagi hormonalnej i energetycznej. Nie można jeść produktów zawierających mnóstwo węglowodanów, żeby potem faszerować się lekami. Ludziom cierpiącym na nietolerancję laktozy zabrania się jedzenia produktów mlecznych. Tak samo powinno być w wypadku cukrzycy. Nie tabletki i insulina lecz dietoterapia powoduje wyleczenie z choroby.

Wiele osób będąc na diecie niskowęglowodanowej zaczyna po prostu normalnie żyć. Cieszą się, że przejęli kontrolę nad głodem i nie mają ochoty na słodkie.

Jeśli szukasz pomocy kup dietę, a wtedy my wyprowadzimy cię z błędnego koła.

Źródło:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31466840 – Low-carbohydrate diet by staple change attenuates postprandial GIP and CPR levels in type 2 diabetes patients.
  2. https://www.researchgate.net/scientific-contributions/2137514141_Martyna_Zielinska –     Wpływ diety niskowęglowodanowej na stan zdrowia człowieka.
  3. https://www.ketogenic-diet-resource.com/c-reactive-protein.html

 

 

Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze