Jakie owoce można jeść na diecie LCHF?

owoce na diecie lchf ile jeść

Jakie owoce na diecie lchf są najlepsze, a jakie najgorsze? Owoce to naturalne słodycze, które zawierają cukier o tym samym wzorze chemicznym co cukier rafinowany. Dlatego trzeba je jeść z umiarem i wybierać te owoce, które zawierają najmniej cukru. Mówiąc krótko większość jagodowych owoców zawiera mało cukru, kiedy owoce cytrusowe czy winogrona, bardzo dużo.

Oczywiście wszystko zależy jak bardzo restrykcyjną dietę niskowęglowodanową prowadzimy. Dietę niskowęglowodanową można podzielić na 3 rodzaje:

 • Dieta niskowęglowodanowa bardzo restrykcyjna, maksymalnie 20 gramów węglowodanów dziennie.
 • Dieta niskowęglowodanowa umiarkowana, ilość węglowodanów waha się między 20 – 50 gramów.
 • Dieta niskowęglowodanowa liberalna, ilość węglowodanów waha się między 50 – 100 gramów dziennie.

10 popularnych owoców pod względem zawartości cukru

Poniżej przedstawiamy najczęściej spożywane owoce i ich netto zawartość węglowodanów w 100 gramach. Netto zawartość oznacza tylko węglowodany, które powodują wzrost glukozy (cukru) we krwi. Są to owoce, które nie przekraczają 10 gramów węglowodanów na 100 gramów produktu.

 1. Maliny – 5,3 g
 2. Truskawki – 5,4
 3. Porzeczka – 6,1
 4. Poziomki – 6,3 g
 5. Jeżyny – 7,0 g
 6. Melon – 7,4 g
 7. grejpfrut – 7,9
 8. arbuz – 8,1 g
 9. agrest – 8,8
 10. Jagody – 9,0 g

Dla porównania 100 gramów pomarańczy zawiera 10 g cukru, zielonych winogron – 16 g, banana – 22 g.

Owoce na diecie LCHF

Dieta niskowęglowodanowa restrykcyjna oznacza niską podaż na węglowodany. Jeśli owoce są jedynym źródłem węglowodanów w codziennej diecie to najlepiej jeść maliny i truskawki, które zdecydowanie zawierają najmniej cukru. 20 gramów węglowodanów to bardzo mało, zatem można łatwo przekroczyć tak znikomą ilość, zwłaszcza, że wiele innych produktów również zawiera węglowodany.

Będąc na diecie lchf umiarkowanej można sobie pozwolić na większą ilość węglowodanów. Można wtedy wybrać owoce, które zawierają więcej węglowodanów. Dieta lchf liberalna oznacza, że można pozwolić sobie na więcej mieszanych owoców. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim celu jesteśmy na diecie niskowęglowodanowej.

Owoce na diecie lchf to gorący temat. Należy pamiętać, że warzywa mają o wiele większą gęstość odżywczą niż owoce oraz zawierają o wiele mniej cukrów. Lepiej zatem uzupełnić węglowodany warzywami niż owocami.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here