Siemię lniane to naturalny superfood

kuracja kleikowa z siemienia lnianego lchf dieta zdrowe odchudzanie

Kuracja kleikowa z siemienia lnianego dla wzmocnienia układu pokarmowego. Siemię lniane łagodzi szereg dolegliwości związanych z układem pokarmowym. W nasionach znajduje wiele substancji odżywczych i prozdrowotnych. Okresowa kuracja kleikiem poprawia florę bakteryjną, wzmacnia i chroni błony śluzowe żołądka. Wspomaga również odchudzanie.

Siemię lniane – co zawiera

Nasiona lnu zwane siemieniem lnianym zawierają sporo substancji, które wpływają pozytywnie na odchudzanie i poprawę zdrowia. Do nich należą:

  • Różnorodność składników mineralnych takich jak cynk (Zn), fosfor (P), miedź (Cu), potas (K), selen (Se) i żelazo (Fe).
  • Kwasy tłuszczowe omega. Nasiona lnu są jednym z najbogatszych roślinnych źródeł omega-3. Stosunek omega-6 i omegą-3 jest bardzo korzystny. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 powinny zawsze występować w odpowiedniej równowadze.
  • Błonnik pokarmowy w postaci błonnika rozpuszczalnego i przeważającej ilości błonnika nierozpuszczalnego. Napęczniałe nasiona lnu są jak galaretka, dzięki właściwościom żelującym błonnika rozpuszczalnego. Błonnik nierozpuszczalny poprawia pracę jelit.
  • Lignany to związki zapobiegające procesom antyoksydacyjnym i chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Regulują gospodarkę hormonalną. Zmniejszają poziom HDL oraz stabilizują poziom glukozy we krwi.
  • Większość witamin z grupy B, ale i witaminy A, C, D, E, i K.

Przepisy lchf zawierają często nasiona lnu jako jeden ze składników. Nasiona można użyć do wypieku lchf chleba ze względu na ich właściwości wiążące, które zastępują właściwości glutenu. Osobiście często używam mąkę lnianą do wypieków. Mąka lniana to także produkt bezglutenowy.

kuracja kleikowa lchf dieta kunsultacje dietetyczne online

Kuracja kleikowa z siemienia lnianego

Okresowa kuracja kleikowa z siemienia lnianego wspomaga układ pokarmowy. Po napęcznieniu nasiona lnu tworzą galaretowatą osłonkę, która wpływa łagodnie na ścianki jelita i poprawia jego florę bakteryjną. Wystarczy zmielone siemię lniane zalać wrzątkiem, przestudzić i wypić na śniadanie. Jest to bardzo prosta kuracja. Małe zmiany w żywieniu, krok po kroku pozwolą na odnowę i dożywienie organizmu pod względem niezbędnych składników odżywczych jak błonnik, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

Nasiona lnu pomagają w odchudzaniu, ale również chronią serce i stawy. Kurację można stosować przez 6 tygodni. Kleik można stosować z wybraną dietę lchf. Po 6 tygodniach można zrobić przerwę na kilka miesięcy i znowu wrócić do kuracji kleikowej. Kurację można przeprowadzić 4 razy w roku.

Jak zrobić kleik z siemienia lnianego?

1 łyżkę zmielonego siemienia lnianego zalać 200 ml wrzątku, wymieszać i odstawić na 15 minut. Wypijać letni kleik przed śniadaniem. Siemię lniane można kupić jako całe nasiona lub połamane. Dla zachowania świeżości produktu, raz na 3-4 dni należy zmielić porcję nasion, przechowywać w zamkniętym słoiku i mieć je po prostu pod ręką.

Wartość energetyczna 1 porcji 51 kcal

Tłuszcze – 4,0 g

Białko – 2,0 g

Węglowodany – 0,0 g

Błonnik- 3,0 g

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here