piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaOdchudzanieSchudnij na diecie owocowej - hit czy kit

Schudnij na diecie owocowej – hit czy kit

Schudnij na diecie owocowej, jedz owoce i pij soki! Brzmi zachęcająco ale czy tak naprawdę można schudnąć jedząc owoce i pić soki? Czy cukrowy detoks sprzyja odchudzaniu? Tak i nie! Sposobów na odchudzanie przybywa. Niestety większość z nich ogranicza spożycie tłuszczów, a zwiększa spożycie cukrów. Wiadomo, cukier lepiej się sprzedaje!

Nie ulega wątpliwości, że owoce są smaczne. Oczywiście zawierają witaminy, głównie witaminę C i minerały np. potas w bananie. Co zawierają jeszcze owoce oprócz minerałów i witamin? Całe owoce zawierają błonnik w małych ilościach i oczywiście cukier. Cukier zawarty w owocach zwany często naturalnym niczym się nie różni od cukru rafinowanego. Jest tak samo kaloryczny i powodujący skok insuliny. Często słyszymy slogany, że jeśli chcesz schudnąć jedz owoce i warzywa ale czy owoce i warzywa to tak naprawdę to samo?

Ile węglowodanów zawierają warzywa?

Biorąc pod uwagę zawartość cukru (węglowodanów) można zaobserwować wielkie różnice między owocami a warzywami. Niektóre warzywa zdecydowanie zawierają mniej węglowodanów niż owoce. Brokuły są bardzo cennymi warzywami, a co najważniejsze można je jeść ze spokojnym sumieniem, bo zawierają bardzo mało węglowodanów (cukrów). W 100 gramach brokułów znajduje się:

  • 2,5 g węglowodanów
  • 3 g błonnika
  • 4,6 g białka
  • 0,3 g tłuszczu

Dla przykładu pomidor zawiera 3,5 g węglowodanów, świeży ogórek – 1,4 g, awokado – 2,6 g, biała kapusta 4,8 g. Są to niewielkie ilości węglowodanów. Gwarantują one stabilny poziom glukozy we krwi i dobre samopoczucie.

Poza tym warzywa zawierają mnóstwo witamin i minerałów, a awokado na dodatek zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. 100 g białej kapusty zawiera 46 mg witaminy C i 44 mg witaminy K co stanowi około 58% dziennego zapotrzebowania. W 100 g brokułu znajdują się aż 83 mg witaminy C, a więc więcej niż w pomarańczy (53 mg)! Brokuły to również bogate żródło potasu (K) i fosforu (P). To są fakty. Jak widać warzywa są zdecydowanie zdrowsze niż owoce, a pod względem minerałów i witamin o wiele bogatsze.

Czy owoce są dietetyczne?

Czy owoce są tak samo dietetyczne jak warzywa? Przekonajmy się na przykładzie ile cukru zawiera sok pomarańczowynajczęściej spożywanych owoców i ich przetworów. W 100 gramach pomarańczy znajduje się:

  • 8,9 g węglowodanów (3,6 g sacharozy, 2,7 g fruktozy, 2,6 g glukozy)
  • 0,6 g białka
  • 0,3 g tłuszczu

…czyli prawie tylko cukier. Jabłko zawiera 8,2 g cukru, banan zawiera 18,3 g cukru! Dla porównania 100 g/ 100 ml coca cola zawiera 10, 9 g cukru (cała puszka 33cl -36 g). Cukier zawarty w owocach czy słodzonych napojach to po prostu cukier. Pomarańcza i jabłko zawierają prawie tyle samo cukru co coca cola, a banan jeszcze więcej i właściwie nic więcej podobnie jak coca cola. Oczywiście jedząc świeże owoce ze skórką i ogryzkę dostarczają owoce błonnika. A gdzie białko i kwasy tłuszczowe?

Ile witamin zawierają owoce?

Główny argumentem owocowej diety to witaminy. Czy owoce tak naprawdę zawierają dużo witamin? Prawdą jest, że owoce cytrusowe są bogate w witaminę C i na tym kończą się ich odżywcze właściwości. Prawdą jest też, że brokuły zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze. Zdziwienie? Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na większość witamin spożywając owoce, powinno się je jeść kilogramami. 10 kg dziennie jabłek nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na wszystkie witaminy. Wniosek jest oczywisty, im więcej owoców w diecie tym więcej cukru w diecie!

Cukrowy detox – czy należy całkiem zrezygnować z owoców?

Owoce są piękne i kuszą swoimi kolorami. Świeże owoce w całości ze skórką, sycą bardziej bo zawierają błonnik. Owoce jagodowe zawierają najmniej cukru. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na zjedzenie całego owocu, ale nie przeprowadzać owocowych kuracji odchudzających. Sok wyciśnięty ze świeżych owoców tak jak kupny napój jest słodki i kaloryczny, a co najgorsze zawiera dużo cukru.

woda zamiast sokówJeśli wpiszecie w wyszukiwarce detoks i wybierzecie grafikę, to zauważycie, że praktycznie wszystkie zdjęcia zawierają owoce i ich przetwory. Jak można przeprowadzić detoks cukrowy jedząc cukier?

Naturalny cukier zawarty w owocach, szczególnie w tych mocno słodkich jak winogrona czy ananas jest najzwyklejszym cukrem. Chociaż niektórzy zwią go naturalnym cukrem to jest on wciąż tylko cukrem. Nadmierna konsumpcja owoców jest równoważna z nadmierną konsumpcją cukrów.

Cukrowy detoks to dieta niskowęglowodanowa bogata w białko i tłuszcze. Cukrowy detoks przeraża większość ludzi nawet jeśli on ma trwać 2 miesiące. Dlatego lepiej postawić na LCHF dietę, bo wtedy ochota na cukier całkiem odejdzie. Cukrowy detoks, 1 czy 2 miesiące…A co potem? Czyż nie lepiej odzwyczaić się od cukru raz na zawsze?

SparaSparaSparaSparaSparaSpara

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Małgorzata Haggu
Małgorzata Haggu
Cześć! Nazywam się Małgorzata Haggu. Jestem molekularnym biologiem oraz trenerem zdrowego żywienia. Od wielu lat promuję zdrowy styl życia na podstawie zdobytej wiedzy oraz własnego doświadczenia. Jestem gorącą zwolenniczką lchf diety, która jest również moim stylem życia prawie od 10 lat. Według mnie zdrowy styl życia to przede wszystkim prawidłowa dietoterapia, która poprawia nie tylko fizyczne zdrowie ale także zdrowie psychiczne. Wierzę, że zmiana nawyków żywieniowych polepsza relację z własnym ciałem, zaprowadza równowagę hormonalną ale też pozostawia miejsce na przyjemności.
Podobne artkuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dieta lchf pomoc specjalisty

Najnowsze artykuły

Ostatnie komentarze